10 letních retro her. Jak se hraje na krvavé koleno?

Žádné obrazovky, žádné aplikace – jen smích, pohyb a trocha improvizace. Vzpomínáte si na prázdniny u babičky, kdy stačila křídla, klacek a parta kamarádů? Přinášíme 10 retro her, které jsme hráli my (nebo naši rodiče) a které můžete snadno naučit své děti. Protože některé věci prostě nestárnou. A někdy nás jen nenapadne, co se dá ještě dělat.

 

 

4 minuty čtení

18 července, 2025

1. Skákání panáka

Křída, kus rovné země a skákání po jedné noze. Klasika, kterou zvládnou i menší děti. Nechte je panáka nakreslit podle vlastní fantazie a klidně přidejte kreativní políčka jako „zatleskej“ nebo „otoč se“.

2. Školka s míčem (čára, zem, střecha…)

Pamatujete? Hází se míčem o zeď a říká se: „Čára, zem, střecha, okno, kočárek, vrtulník…“ Každý „level“ má jiný styl hodu a děti se při tom pořádně nasmějí (a zamotají).

3. Cvrnkání kuliček

Skleněné barevné kuličky, jamka v zemi a přesná ruka. Děti se naučí soustředění, trpělivost a fair play – a kuličky si zamilují i jako sběratelský klenot.

Krvavé koleno se schová a jedno z dětí se jde podívat, co se v kůlně skrývá. Vzápětí se s výkřikem vrátí a zvolá:
„Mámo! V kůlně je krvavý koleno!“

4. Chodící plechovky

Staré konzervy + provázek = domácí chůdy! Chůze na plechovkách je zábavná, trochu nešikovná a výborná na rovnováhu. Jen pozor na stabilní povrch.

5. Skákání gumy

Velký hit 90. let! Dvě děti drží napnutou gumu na nohách, třetí skáče podle říkanky. Skvělé na rytmus, obratnost i výdrž. A ano – gumu si můžete půjčit z domácích zásob na šití.

6. Na schovku

Nadčasová klasika, která nikdy neomrzí. Zkuste i variantu na sochy – hráč se otočí, ostatní běží a když se otočí zpět, musí zůstat jako sochy. Kdo se pohne, jde zpět na start.

7. Švihadlo (i dvojité)

Jedno švihadlo, dvě švihadla, trojskoky, říkanky – děti se vyřádí a nevědomky trénují fyzičku. Kdo vydrží nejdéle bez šlápnutí?

8. Honzo, vstávej!

Jeden hráč říká ostatním, jakým způsobem mají přiběhnout (skoky žabáka, po jedné noze, jako modelka…). Kdo se dostane první k „Honzovi“, vyhrává a střídá ho.

9. Městečko z klacíků a kamenů

Kdo říká, že děti potřebují hračky? Ať si postaví město z přírodních materiálů – silnice z klacků, domky z kamenů, mosty z listí. Hodiny volné hry a fantazie zaručeny.

10. Přetahovaná lanem

Stačí silnější provaz a rovný terén. Rozdělte děti do dvou týmů, označte střed lana a… táhněte! Skvělá týmovka na zahradu nebo louku.

Jak se hraje Krvavé koleno – děsivá (ale zábavná) hra s říkankou

Hra začíná tím, že si děti mezi sebou zvolí dva „dospěláky“ – většinou nejstarší ze skupiny. Jeden z nich bude představovat Krvavé koleno, druhý si zahraje mámu. Ostatní děti hrají samy sebe.

Krvavé koleno se schová – ideálně do nějakého temného kouta, kůlny, za strom nebo za roh, zkrátka někam, kde ho ostatní nevidí.

Jedno z dětí se jde podívat, co se v kůlně skrývá. Vzápětí se s výkřikem vrátí a zvolá:
„Mámo! V kůlně je krvavý koleno!“

Máma se jde podívat, ale předstírá, že tam nic nevidí:
„Ne, nic tam není. To se ti jen zdálo.“

Tak se postupně do kůlny chodí podívat všechny děti, každé se vrací s podobným výkřikem, a máma pokaždé tvrdí, že tam nikdo není.

Když se do kůlny vypraví máma naposledy, potají se s Krvavým kolenem domluví, v kolik hodin má přijít – např. „v pátou hodinu“.

Vrátí se zpátky ke skupině a s vážnou tváří oznámí:
„Mluvila jsem s ním. Už vím, kdy přijde.“

Děti se chytnou za ruce a vytvoří kruh. Začnou nahlas recitovat známou říkanku:

„První hodina odbila, lampa ještě svítila.“
„Druhá hodina odbila, lampa ještě svítila.“
… a tak dál.

Jakmile děti dojdou k domluvené hodině (např. „Pátá hodina odbila…“), máma změní text na:

„Lampa zhasla!“

V ten moment se Krvavé koleno vyřítí z úkrytu s výkřikem a začne chytat děti, které se snaží utéct.

Koho krvavé koleno chytí jako první, může být v dalším kole novým „kolenem“ – nebo jen vyřazen, podle toho, jak si děti domluví pravidla.

Také si přečtěte

podobné

Co kdyby hra byla na prvním místě?

Představte si svět, kde úkoly, úklid a pracovní resty ustupují něčemu tak zdánlivě prostému, jako je společná hra. Kde je hra nejen sladkou tečkou dne, ale jeho začátkem. Jak by to fungovalo?    Co se stane, když osm...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!