Adventem ku zdraví. Budete 24. prosince víc fit než teď

Máte pocit, že advent znamená jen nápor na žaludek, játra a nervy? Letos na to pojďte naopak. A místo vylupování čokoládiček odpočítávající dny do Vánoc budujte zdraví. O žádnou vánoční radost ale nepřijdete.

Poslední dovolená před porodem je babymoon

2 minuty čtení

1 prosince, 2022

Kdy odejdu z večírku?

Nikdo vám neříká, že musíte odmítat pozvánky. Stanovte si ovšem čas, kdy z oslavy odejdete, ať se děje, co se děje. Znáte to, v nejlepším se má přestat, a takový opačný (noční) budík velící k odchodu do postele vám zaručí, že se druhý den nevzbudíte rozlámaní, s kruhy pod očima následkem nočního ponocování. Před spánkem si dejte hořčík, který napomůže noční regeneraci.

 

Dárky balte ve stoje

Slyšeli jste už určitě o tom, že u počítače by se občas mělo pracovat vestoje, protože záda, ruce a kdesi cosi na těle při nesprávném sedu trpí. Zkuste letos i vánoční „výkony“ jako je balení dárků nebo zdobení perníčků aplikovat vestoje. Samozřejmě ne se shrbenými zády a mhouřícím zrakem, ale tak, abyste tělo měli v ergonomické pozici.

 

Cukrářská posilovna

Kolik kousků, tolik dřepů. Můžete si dopřávat, ale kompenzujte množství pohybem. Když tři vanilkové rohlíčky, tak alespoň tři dřepy, tři sedy lehy nebo tři zastávky tramvají pěšky. Drobný rutinní pohyb je „voňavější“ a pro tělo přirozenější než hodinová dřina v posilovně.

Místo na svařák choďte s kamarády na procházku krajinou.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Neodmítejte setkání

Každý se chce vidět, protože „jsme se přece celý rok neviděli“ nebo „musíte to ještě jednou letos stihnout“. Říkejte: „Dobře, pojďme, ale opravdu pojďme“. Na procházku. Po okolí, v parku nebo po náměstí po trzích, na tom nezáleží, snažte se být venku, kelímek s čajem v ruce, a chodit. Aerobní zónu, tedy tu příznivou pro srdce, při níž se navíc spalují tuky, poznáte tak, že zvládnete říct krátkou větu bez nadechnutí. Třeba: „Letošní Vánoce si konečně užívám.“ Nádech, výdech.

 

Koukejte se na filmy

Nečekali jste, že i takovou věc vám doporučíme. Ale ano. Opět to má to ale. Každou Lásku nebeskou a S tebou mě baví svět budete brát jako příležitost k malé milé meditaci. Sedněte si do tureckého sedu na deku nebo polštář na zem před obrazovkou, aby vám to bylo pohodlné, ale nevychylovali jste se, nehrbili, a zaměřte se na dech. A na správné sezení. Vsadíme se, že většinu replik filmu beztak znáte, a tak vám krátký výpadek příjmu, když se pohroužíte do svého dechu, vadit nebude.

 

Pečící výzva

Tak kdo dokáže do každého cukroví „propašovat“ zdravé ingredience? Mini kousky brownies s červenou řepou, křupavé rohlíčky s mrkví… Napadá vás něco dalšího?

 

Vařte

Kdo by měl čas na složitá jídla? Po celý advent vařte zdravěji, lehce, s minimem masa, naopak dostatkem luštěnin a zeleniny, zkrátka tak, aby Štědrý den byl dnem, kdy se odměníte za střídmost, nikoliv jen vrcholem obžerství. Které se pak ještě přeline až do 2. ledna…

 

Rozjímejte…

Snadno se to řekne… Ovšem udělat se to dá. Každý večer si vychutnejte šálek adventního čaje místo svařáku, játra si oddechnou. Důkladně plánujte, co kdy jak nakoupíte a zabalíte. Doporučujeme mít poznámky na jednom místě, třeba v mobilu, nebudete pak panikařit, který lísteček se vám ztratil a v nákupním centru budete vědět, že dárek pro Jiřinu už máte. Paniku z davu nebo stísněného prostoru se naučte prodýchávat a co nejvíc se natřískaným místům vyhýbejte. Ono takové půlnoční nakupování v nonstop marketu, posezení v kostele, když není mše nebo brzká ranní procházka po Staromáku má také svoje kouzlo.

 

3x bylinky

Vitamínové kúry se doporučují často na 30 dnů, tak využijte prosinec k užívání. Kúry na imunitu jsou k tomu ideální.

Imunita sirup, Green Idea, 299 Kč

 

Čaj Biogena z kolekce Wellness vás připraví na blažený spánek díky zklidňujícím účinkům třezalky, meduňky a levandule.

Biogena Wellness Bedtime harmony 20x2g, 89 Kč

 

Se stresem vám pomůže se vyrovnat originální receptura obsahující extrakty bylin, vitamíny a další klíčové živiny pro podporu duševního a fyzického zdraví, energii a vitalitu.

Adreno komplex, Ecce Vita®, 790 Kč

 

 

Také si přečtěte

podobné

Jak na relaxaci v domácím prostředí

Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!