V kolébce vůní: K čemu se hodí aromaterapie pro děti a jak s ní začít?

Vůně nám zpestřují život – a teď nemyslíme ty syntetické, které se linou z osvěžovačů vzduchů na toaletách. Mluvíme o vůních přírodních, o vonných olejích a bylinkách. Pokud přikyvujete, pravděpodobně máte skříňku v koupelně plnou éterických olejů, solí do koupele a rádi si jimi zpříjemňujete život. Věděli jste ale, že kromě péče o vaše tělo mohou být vonné látky prospěšné také v péči o děti?

Poslední dovolená před porodem je babymoon

4 minuty čtení

12 července, 2021

Úplně malá miminka, zvláště novorozenci, mají pokožku velmi citlivou. V tomto případě proto platí, že méně je více. V prvních měsících života proto opatrně s vonnými esencemi či éterickými oleji. Místo nich se zaměřte na oleje za studena lisované, například mandlový nebo meruňkový, které můžete použít jak do koupele, tak k jemné masáži miminka, která mu pomůže se zklidněním nebo od bolesti bříška. Doporučujeme produkty od českého výrobce přírodní kosmetiky Nobilis Tilia, které jsou skutečně té nejvyšší kvality.

Pro ošetření oblasti pod plenkou můžete použít například bambucké máslo. Pokud přeci jen toužíte po nějaké vůni, sáhněte prozatím po květových vodách, které jsou jemnější než éterické oleje. Nobilis Tilia nabízí například levandulovou nebo heřmánkovou, což je pro děti obvykle oblíbená zklidňující vůně. Obě jsou pochopitelně v bio kvalitě.

Řiďte se tím, co zrovna vaše dítě potřebuje. Poznáte to podle toho, jaká vůně mu je příjemná.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Zhruba od tří měsíců věku je již možné pomalu s éterickými oleji začít. Podle spolumajitelky firmy Nobilis Tilia a diplomované aromaterapeutky Adély Zrubecké jsou k tomu vhodné především jemné a nedráždivé vůně, jako je třeba levandule, heřmánek, mandarinka, sladký pomeranč, neroli nebo mateřídouška. „Velmi malé množství (řiďte se vždy dávkováním konkrétního oleje) můžete přidat buď do některého z olejů, který jste zvyklé používat při koupání, nebo do tělového neutrálního oleje od Nobilis Tilia, který se zvlášť hodí pro masáže. Natírat miminko olejem a masírovat ho je nejlepší před spaním. Co si budeme povídat, všechno, co nám pomůže dítko zklidnit, je více než vítanou pomocí. Z aromaterapie navíc může být hezký společný rituál,“ radí odbornice.

Větší děti, přibližně školkového věku, obvykle mají rády “vaření” nejrůznějších lektvarů. Proto je můžete do výroby některých domácích aromaterapeutických produktů zapojit a užít si tak pěkné kreativní odpoledne. Takové nápady oceníte nejen za deštivého dne, kdy vám ratolesti doma nudou lezou po stropě.

Můžete například vybrané olejíčky přidat do mandlového oleje a připravit si tak vlastní masážní směs. Řiďte se tím, co vaše dítě právě potřebuje. Poznáte to tak, že mu daná přísada je svou vůní příjemná. „Podle aromaterapeutické teorie si takto tělo většinou řekne o to, co je pro něj právě dobré,“ dodává Adéla Zrubecká z Nobilis Tilia. U éterických olejů sledujte také jejich kontraindikace, které výrobce musí uvádět.

Pokud chcete být ještě kreativnější a pomoci dětem připravit třeba malý dárek, můžete jim pořídit neutrální krém od Nobilis Tilia a nechat je, aby jej ovoněly pomocí éterických olejů, jejichž vůně se jim líbí. Kromě toho, že budou moci podarovat třeba babičku, můžete příležitost využít také k tomu, abyste se společně něco naučili o bylinkách, které jste v olejích použili. Vědomostí o přírodě, které dětem předáte, není nikdy příliš mnoho!

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!