Co je babymoon? Poslední dovolená před porodem

První dítě vám změní život radikálně. Připravujete se na plenkové povinnosti, noční krmení, uspávání… a víte, že to bude jedna velká jízda na horské dráze. Mezi vším tím vzrušením, stresem, radostným očekáváním a nervozitou se hodí mentální příprava. Dovolená před narozením dítěte, která má jméno babymoon.

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon
Káva

2 minuty čtení

10 září, 2020

Co znamená babymoon?

Je to název pro dovolenou, při níž si ještě před narozením dítěte užijete trochu klidu. Patří do kategorie slavnostní, jako jsou třeba líbánky, při které si s partnerem užíváte společně strávený čas jen vy dva. Je to trend, který je v poslední době čím dál populárnějšího i u nás, a dopřávají si ho páry, ať už čekají první, druhé nebo třeba páté dítě. Zkrátka ví, že ve většině případů (pozdravy šťastlivcům) budou mít jen málo příležitostí, jak si užít pár dní klidu.

Kam na babymoon a na jak dlouho?

Přesně tam, kam se vám chce! Možná utečete na celé léto na chalupu, možná konečně na své vysněné Seychely, chytnete last minute do Chorvatska… Nebo si jen vezmete týden dovolené a konečně zajdete na všechny ty výstavy a do asijských restaurací, kam jste to měli už měsíce v plánu? Je to na vás. Stejně jako to, jestli zvolíte týden nebo prodloužený víkend.

Sama na babymoon – jde to?

A proč byste nemohla jet sama, když se vám chce? Babymoon nemusí být romantickou přehlídkou a voděním se za ručičky, může to být naplňující a osvěžující okamžik jen a jen pro vás. Splňte si své cestovatelské sny. Konečně můžete vidět levandulové pole v Provence nebo relaxovat ve Svaté Kateřině, když se tam manželovi nikdy nechtělo jet. Pokud si nedáváte za sebevědomí a asertivitu jedničku s hvězdičkou, pak není lepší důvod, proč argument „poslední možnost být chvilku sama“ nevyužít a dávku odhodlání si tím dodat.

Kdy a kam jet na babymoon?

Nejsou žádná pravidla, ale obecně většina žen volí druhý trimestr, kdy se cítí nejlépe a babymoon si tak nejvíc užijou. Už nezažívají ranní nevolnosti a ještě se neobávají předčasného porodu. Doporučujeme poradit se se svým lékařem. Ten vám v případě rizikovějšího těhotenství doporučí spíše pobyt v blízkosti domova nebo alespoň dobré nemocnice/porodnice.

 

Užijte si poslední chvíle, kdy se můžete soustředit jen na vlastní potřeby. Můžete třeba i dořešit jméno pro miminko, ale taky nemusíte dělat vůbec nic extra.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Co když chci jet do zahraničí?

Jestliže uvažujete o cestě za hranice, informujte se ještě před rezervací o tom, zda do vybrané země nepotřebujete speciální očkování (jde v těhotenství realizovat?), zda v ní neřádí virus zika (hrozí riziko vývojových vad či jiných anomálií), malárie či jiné infekce a problémy, a hlavně do jakého týdne smíte létat. Některé letecké společnosti vyžadují potvrzení už o pár týdnu dříve, než je běžné.

Mám dělat něco speciálního?

Po narození dítěte na vás čeká řada požadavků od tvorečka, který je umí vyřknout jen pláčem, a tak si užijte poslední dovolenou, kdy se budete soustředit jen na své vlastní potřeby.

 

Co dělat na babymoon?

  • Zajděte si na partnerskou masáž
  • Choďte do restaurací, kde nejsou děti zrovna vítány (nebo rovnou do adults-only hotelu)
  • Prozkoumejte tamní obchody s dětských zbožím
  • Zarezervujte si ne velký pokoj (kam by se vešla i postýlka), ale výhled na jezero, snídani do postele a velkou vířivku
  • Klidně si užijte boho glamping
  • Dořešte jméno
  • Sepište si seznam věcí, které máte ještě dozařídit (pokud vás to nebude stresovat)
  • Sledujte seriály díl po dílu
  • Objednejte si líbivé doplňky do dětského pokojíčku

 

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!