K porodu jako do hotelu. Na Bulovku lákají moderní apartmány i porod bez lékaře

Chcete rodit v moderním prostředí a ještě přirozeně bez lékaře? Nemocnice Na Bulovce ví, že maminek s takovou touhou není málo, a tak se proměňuje: otevřela luxusní porodní apartmány, kde je navíc možný přirozený porod jen s přítomností porodní asistentky.

Kola kočárku Dior
Porodnice Na Bulovce

3 minuty čtení

14 září, 2020

Budete si připadat spíš jako v hotelu. Nové porodní apartmány v Nemocnici Na Bulovce mají hlavně působit pohodovým dojmem, a tak opravdu působí. K proměně porodnice Bulovka připočtěte i nově zřízenou neonatologickou ambulanci.

Dva apartmány za celkem 15 milionů jsou nastandartně vybavené – každý apartmán tvoří dvě místnosti, jedna je zařízena jako odpočinkový prostor, kde lze odpočívat a pospávat, druhá je zaměřená na aktivní porod. Veškeré přístroje jsou, pokud to jde, schované, aby místnost nepůsobila medicínsky stroze. Porodní bazénky slouží k uvolnění, nikoliv však k porodům do vody.

Porodní asistentky řeší samostatně 54 procent porodů, cílem Bulovky je zvednout to na procent 80.

Apartmány neslouží k hospitalizaci po porodu, ale jen k porodu, zůstat v nich můžete ještě dvě hodiny poté. Za den zaplatíte 4500 Kč, ale rezervovat předem je možné není. Nemocnice Na Bulovce plánuje vybudovat další apartmány, protože chce ukázat, že je moderním porodnickým pracovištěm.

Centrum porodní asistence nejsou prostory ani porodní dům, ale jiný přístup

 Ostatně svědčí o tom i její nedávný krok, zřízení Centra porodní asistence, kdy Bulovka přistoupila k porodům vedeným primárně porodní asistentkou. Lékař bude u porodu přítomen jen na vyžádání nebo při komplikacích. A stejně tak to může být i v apartmánech. Pořád jsou odborníci natolik blízko, aby expresně mohli provést naléhavý císařský řez nebo jiný zákrok. „Péče musí být respektující, ale zároveň odborná. Cílem je naplnit kompetence porodních asistentek, které sice mají, ale tohle jejich profesi podpoří jako samostatnou a svébytnou,“ uvedl při otevření prostor Michal Zikán, který je přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Porodní asistentky podle něj provádí asi 54 procent porodů, cílem Bulovky je navýšit to na 80 procent. „Celým naším projektem nastavujeme pravidla péče pro všechny zúčastněné. Chceme, aby odcházela nejen zdravá žena a zdravé dítě, ale i spokojená žena a spokojení blízcí.“

Když se něco zkomplikuje, nemusí miminko k pediatrům

I po porodu nabízí Bulovka „něco navíc“. Po porodu se můžete na odborníky z neonatologického oddělení obrátit (pokud jste v nemocnici rodili), když se objeví jakékoliv komplikace, které vyžadují hospitalizaci. Dřív vás odkázali na pediatrii, ale teď se dostanete do rukou těch, kteří už vaše dítě po porodu poznali.

Taková službu o propuštěné novorozence poskytuje je možná i díky rozšiřování oddělení šestinedělí, k dispozici bude i JIP. Bulovka jako jedna z prvních, která speciální neonatologickou péči v tomto rozsahu nabízí.

Také si přečtěte

podobné

Jak na relaxaci v domácím prostředí

Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!