Musí děti nosit respirátory?

Aktualizováno k 1. březnu!

Ve čtvrtek 25. února začala v Česku platit přísnější opatření proti koronaviru: pro dospělé to znamená povinné respirátory. Co mají nosit děti místo respirátorů?

rouska

2 minuty čtení

24 února, 2021

Protože respirátor funguje výhradně jen v situaci, kdy pevně přiléhá k obličeji, a na dětské obličeje se respirátory nevyrábějí, představuje alternativu rouška. A to chirurgická – pokud je dítěti do 15 let. Povinnost nosit respirátor je od 15 let. „Na dětské obličeje nejsou respirátory k dispozici,“ prohlásil na tiskové konferenci ministra Jan Blatný.

Látkové roušky už jsou nevyhovující – a to pro děti i pro dospělé.

Povinnost nosit chirurgické (jednorázové) ústenky-roušky se vztahuje na děti od dvou let, a to v zastavěných oblastech a v budovách.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Kde musí děti nosit chirurgické roušky?

Chirurgické jednorázové roušky pak musí děti nosit všude tam, kde platí povinnost pro dospělé nosit respirátor třídy FFP2 (který případně zastupují dvě chirurgické roušky nasazené na sobě). Povinné jsou v obchodech, provozovnách služeb, v prostředcích hromadné dopravy, na zastávkách, na letištích, ve zdravotnických zařízeních poskytujících ambulantní péči, v pobytových zařízeních sociálních služeb, v autech, kde necestují jen členové jedné domácnosti.

 

Na děti do dvou let se nevztahuje povinnost nosit roušky ani respirátory.

Od 1. března se opatření ještě zpřísnila a chirurgickou roušku už musí nosit všichni – od dvou let – i na veřejném prostranství, v zastavěných oblastech. Roušku je tak možné sundat výhradně jen ve volné přírodě, a to pokud nikoho nepotkáváte.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!