Domů… Rodinu všem dětem z kojeňáků přeje písnička i bodýčka

 „Mít čistou plínu a každou směnu jinou tetu nestačí. Prostě… #domajedoma“ – poselství, které vysílají děti z kojeneckých ústavů i osobnosti, které kampaň na pěstounskou péči podporují. Bára Poláková a Dan Bárta nazpívali píseň, bodýčka s fotografiemi osobností a hashtagem doprovodila ilustracemi Eliška Podzimkov8 a Michal Škapa. Zapojili se i manželé Klusovi Martha Issová, Marek Taclík, Anna Polívková, Hana Vágnerová…

Poslední dovolená před porodem je babymoon
Káva

2 minuty čtení

20 ledna, 2021

Všichni společně upozorňují, že je potřeba najít nové pěstouny a 1200 dětí ročně konečně dostat z kojeneckých ústavů.

Nová písnička Domů je tak vzkazem všem, aby pochopili, jak moc rozdílný je život dětí v kojeneckých ústavech a v rodině. A nazpívali ji hned dvě osobnosti: Bára Poláková s Danem Bártou. V klipu se vypráví příběh dvou miminek, jejichž první dny, týdny a měsíce na světě se zásadně liší. Zatímco jedno objevuje svět v náruči své rodiny, druhé vidí z postýlky kojeneckého ústavu jen hrací kolotoč a tváře mnoha střídajících se pečovatelek. Příběhy obou dětí se v závěru protnou.

Pěstounství můžete podpořit i koupí bodýčka nebo trička s vtipným nápisem či ilustrací. Dítě to sice z kojeneckého ústavu nedostane…

Kampaň na podporu pěstounství Doma je doma

„Když si představím, že jediný svět, který znám, je pokoj s dalšíma postýlkama, společná místnost na jídlo a hřiště před domem, přijde mi logické, že vstup do toho druhého světa, musí být šíleně těžký. Napojení na jednoho člověka, na jednu vůni, na jedno místo, může, myslím, dítěti výrazně pomoci v celoživotním pocitu bezpečí, v chápání sebe sama i okolí,“ říká Bára Poláková.

„Při vší upřímné úctě ke všem hodným tetám zůstává po startu ‚z kojeňáku‘ v dětské duši nutně zmatek. Takže ten náš kus je vlastně i poklonou těm, kteří mají sílu a odvahu, hm, a nervy, vzít na sebe tu odpovědnost takový zmatek mírnit a rovnat,“ dodává Dan Bárta.

„Doma to bylo čistý“

Iniciativa Dobrý start, která stojí za kampaní Doma je doma, vypustila do světa i bodýčka a trička s hashtagem #domajedoma, vtipným nápisem či ilustracemi Elišky Podzimkové a Michala Škapy. Jejich koupí podpoříte úsilí o proměnu péče o ohrožené děti.

„Všichni víme, jak moc nás rodiče děti potřebují. Miminka v kojeneckých ústavech nejsou jiná. Jejich smutné příběhy jdou změnit, dostat děti z kojeneckých ústavů už se povedlo ve všech sousedních zemích. Pojďme konečně pomoci také dětem u nás,” popisuje Julie Kochová z iniciativy Dobrý start, která kampaň připravila.

Letošní kampaní Díky pěstounství se podařilo oslovit už 5500 zájemcům, ale pořád to nestačí.

Česká republika je s vysokým počtem nejmenších dětí v ústavní péči raritou. Například na Slovensku zakázali umisťování malých dětí do ústavů už v roce 2006, stejná pravidla platí také v Rakousku, Polsku, Rumunsku a dalších evropských zemích. Model ústavní péče je vysoce neefektivní a také nesmírně nákladný. Každoročně vydá stát na provoz kojeneckých ústavů a dětských domovů 2,7 miliardy korun. Za stejnou částku by se přitom mohlo podpořit 100 tisíc dětí v rodinách.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!