Proč děti milují plyšové hračky? 9 důvodů – a rodiče konečně pochopí

Děti mají k plyšovým hračkám opravdu silné pouto – někdy se s nimi nedokážou rozloučit ani v deseti. Jen málokdo chápe, proč tomu tak je. Jistě, plyšáci jsou roztomilouši s měkoučkým plyšem, ale co dál? Jako jsou ty důvody, proč je děti tak vyžadují? Jsou zpravidla spojené s jejich vývojem, emocemi a psychologickými potřebami.

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon

3 minuty čtení

31 srpna, 2023
  1. Pocit bezpečí a pohodlí: Plyšáci mohou dětem poskytovat pocit bezpečí a pohodlí. Jsou zkrátka k pomuchlání. Mají měkký a hřejivý povrch, což může napodobovat pocit, který děti zažívají při objetí rodiče či pečující osoby. Vřelé objetí, které je kdykoliv k dispozici, je první důvod (kromě toho, že se jim plyšáci zkrátka líbí), proč po plyšácích tak rádi sáhnou.

2. Emoce a identifikace: Děti si mohou přisvojit plyšové hračky jakožto důvěrné přátele, se kterými sdílí své emoce, myšlenky a zážitky. Mnohdy jim taková osoba v jejich reálném světě chybí, i když děláme maximum. Tyto hračky mohou posloužit jako prostředek pro vyjádření jejich pocitů. A to zvláště tehdy, pokud se ještě nenaučily komunikovat slovně. Už batolata plyšové hračky vyžadují.

Děti si plyšové hračky rády a snadno začlení do svých herních scénářů (a to klidně i v deseti letech).

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Plyšáci jsou důležití pro rozvoj fantazie

3. Stvoření příběhů a her: Děti mají bohatou fantazii a rády si vytvářejí příběhy a hry. Plyšové hračky si rády a snadno začlení do svých scénářů (a to klidně i v deseti letech).

4. Zklidňování emocí: Děti se musí naučit, jak se vyrovnávat s emocemi a stresujícími situacemi. Držení nebo manipulace s plyšovou hračkou je skvělým prostředkem ke zklidnění negativních pocitů, ale i zvládnutí pocitů pozitivních. Dítě tak nevědomky pomáhá připravovat na budoucí život. I to je důvod, proč pořídit dětem plyšáky už od brzkého věku.

5. Vytváření vazeb: Děti mají sklony vytvářet emocionální vazby nejen k lidem, ale také k věcem. Plyšová hračka může být prvním objektem, ke kterému si dítě vytvoří silnou emocionální vazbu. Proto jim jejich oblíbence nevyhazujte!

6. Zábava a komfort: Plyšové hračky jsou nejčastěji měkké, barevné a atraktivní pro vnímavé dětské smysly. Plyšáci jsou zkrátka pohodlná zábava. A to přispívá k jejich oblíbenosti.

 Známe nejoblíbenější plyšové hračky

7. Imitace a učení: Děti se učí prostřednictvím pozorování a imitace. Plyšové hračky mohou napodobovat různé postavy z reálného života, což může podporovat učení a porozumění různým konceptům a interakcím.

8. Samostatnost a péče: Starání se o plyšovou hračku, jako je koupání, „krmení“ nebo hledání pro ni „domečku“, může dětem umožnit cítit se samostatně a pečovatelsky.

 9. Připomínají jim oblíbené hrdiny: Věděli jste, jaké jsou nejoblíbenější plyšové hračky?

Medvědi (pořád bodují)

Zvířecí postavy (králíci, psi, žirafky…)

Pohádkové postavy, postavy z knih a filmů (od Minnie přes Harryho po Krtečka)

Superhrdinové (Batman je také z plyše)

Fantasy bytosti (draci jsou nesmrtelní)

Je důležité si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a může mít vlastní důvody pro to, proč si oblíbí konkrétní plyšovou hračku. Emoční a psychologické potřeby se mohou lišit, a také preference dětí se mohou lišit v závislosti na jejich věku, osobnosti a zkušenostech.

 

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!