Osm odborníků, hodně rad pro zvýšení imunity. I netradičních

Jak bojovat s viry? A nejen s koronavirem… Téma, které letos na podzim bude víc než aktuální. Proto jsme pro vás připravili článek, v němž hned 8 odborníků radí, jak si vybudovat odolnou imunitu. Překvapí vás rady s konopím, houbami, denním světlem.

 

 

Rouška vás chrání před mnoha nemocemi
Chraňte se rouškou nejen kvůli koronaviru, ale ochrání vás i před viry.

5 minut čtení

10 října, 2020

Koronavirus se překrývá s tradičním obdobím, kdy bojujeme s chřipkami a dalšími virózami. Proto je všestranné budování imunity urgentní záležitostí. Právě imunitní systém stojí za tím, že odoláváme vnějším vlivům.

Podle slov fyzioterapeuta by lidé měli provést stejná opatření, jaká jsou užívaná pro chřipkový virus včetně toho, zkrátka naladit svůj imunitní systém. „Mít odpovídající výživu, vyloučit vystavení se příliš chladnému prostředí, udržovat sám sebe dostatečně zahřátého, často si umývat ruce a udržovat přísun čerstvého vzduchu,“ vyjmenovává Richard Jisl, fyzioterapeut a odborný ředitel centra Healthy-Life ty nejzásadnější doporučení, kterými by se měl každý řídit.

Při nemoci vám určitě nepomůžou těžká jídla a polotovary, na to se často zapomíná.

Mandarinky jsou plné vitamíny.

V létě se na pitný režim zase tolik nezapomíná, slunce nás zkrátka nutí pít víc, ale s podzimem je to horší. Proto zařaďte i čaje, které zároveň organismus přirozeně prohřívají. Pořád by neměl obsah tekutin klesnout pod 1,5 litru denně. Účinné mohou být také lístky konopí. „Nálev z konopných lístků má antibakteriální účinky, které jsou při nemocích velmi hodnotné. Stačí jednu až dvě čajové lžičky lístků zalít 250 ml vroucí vody a nechat přibližně 10 minut louhovat,“ radí Jiří Stabla, odborník na konopí, zakladatel Konopných lékáren. Podle něj je dobré k dochucení použít i konopný sirup. Vsadit můžete i na další babské rady, jako je česnečka, zázvor, cibule

Pitný režim, ale i jídelníček si zpestříte díky čaji matcha. Představuje dávku vitamínů A a C, minerálů a jiných živin, jako jsou například vláknina, bílkoviny nebo vápník. Vysoká koncentrace antioxidantů nakopne váš imunitní systém, působí protizánětlivě, a navíc pomůže z organismu vyplavit těžké kovy a chemické toxiny. Protože podporuje tvorbu hormonů štěstí, dopaminu a serotoninu, zlepší vám náladu a podle studií je také zdatným bojovníkem proti civilizačním nemocem a vychytává volné radikály. „Čaj matcha můžete pít ve formě teplého čaje, jako osvěžující nápoj nebo přidat do potravin, například do smoothie, jogurtu, zmrzliny nebo klidně jako ingredienci do krému i slaného či sladkého těsta. Fantazii se meze nekladou,“ říká Petr Patočka z MatchaTea.cz.

Jak posílit imunitu za pomoci střevního mikrobiomu?

Klíčem k pevné imunitě je zdraví střevního mikrobiomu. Ano, právě to jsou ty bakterie, prospěšné pro tělo, které tvoří naši obranyschopnost a fungování imunitního systému. Aby byl mikrobiom kvalitní, musíme ho správně živit. „Pestrá strava s vysokým podílem zeleniny, ovoce a vlákniny je tou správnou cestou. Vláknina, luštěniny, kefíry a kvašené potraviny (nikoli v podobě alkoholu) ve spojení s vitamíny jsou správnou zásobárnou pro tělo. Odborníci konkrétně doporučují soustředit se na vitamíny C a D,“ vysvětluje Soňa Lovichová, výživová poradkyně Naturhouse. Pod kvašenými potravinami si nemusíte představovat jen populární kimchi, ale i „naše“ české zelí.

Při nemoci vám určitě nepomohou těžká jídla a polotovary. Dopřávejte si čerstvé šťávy z ovoce, zejména z toho s vysokým obsahem vitaminu C, jako jsou různé citrusové plody. Prospěje i brokolice, kapusta, květák, borůvky, potraviny s omega-3 mastnými kyselinami, panenské oleje nebo česnek. „Loupané konopné semínko je bohaté na esenciální mastné kyseliny včetně omega-3, které podporují správnou funkci celého organismu. Jsou vhodné nejen při léčbě, ale i prevenci mnoha onemocnění,“ vysvětluje Jiří Stabla.

Konopí pomůže i na imunitu

A co pohyb, prospívá?

Chtěli byste se pustit do cvičení, ale chybí vám energie? Jen začněte. Ač se to zdá paradoxní, pohyb vám chybějící energii dodá. Stačí pět až deset minut protahovacích cviků. Vašemu zdraví prospěje už to, když si každý den dopřejete minimálně 30 minut chůze. Dbejte na všechna doporučení a výletu do parku se nemusíte bát. Stačí se projít se psem nebo místo výtahu chodit po schodech. Zvlášť v tolik citlivém období, kterému nyní čelíme, je důležité udržovat v dobrém stavu i psychiku k čemuž vám může pomoci také jóga.

Nezapomínejte ani na odpočinek, některé lehké virózy se dají „vyléčit“ právě dostatečným odpočinkem a spánkem. Podle Davida Buchty z Primulus je potřeba i hodně spát. „Mnoho lidí si nedopřává přirozeně dlouhý spánek a budí se dříve, než by sami vstali. Je potřeba si uvědomit, že spánek je přirozenou fázi organismu a není vhodné jej omezovat.“

A odpočinek? Nejlépe se odpočívá ve vyvětraném prostoru a zvlhčeném vzduchu, který pomůže od bolesti a škrábání v krku.

Čerstvý vzduch je ve městech cenným zbožím, ale pokud nemáme okna přímo na rušnou třídu, vždy je lepší vzduch v místnostech pravidelně vyměňovat. V uzavřeném prostoru je vzduch „vydýchaný“, tedy obsahuje více CO2, ale i nebezpečnější z hlediska přenosu nemocí. „Pokud sdílíte s někým menší prostor, zvyšuje se rapidně možnost přenosu infekčních onemocnění, protože během dýchání i mluvení dochází k výdechu kapének, které jsou jejich nosičem. Pokud máte pocit, že vyvětrat si je stejné jako si přivést do okna výfuk, zvolte raději jiný způsob čištění vzduchu, moderní čističky vzduch zbaví nejen prachu, ale i nanočástic jako jsou viry, bakterie či spory plísní, a zároveň dokážou vzduch i zvlhčit a ionizovat,“ říká doktorka Michaela Vančatová.

Denní světlo a čerstvý vzduch

„Přirozené denní světlo má na lidské tělo mnoho blahodárných účinků, a totéž platí i pro duši. Sluneční záření dodává našemu organismu významný druh energie, která je nezbytná pro různé tělesné pochody,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway. Tím, jak sluneční svit zahřívá naši pokožku, podporuje krevní oběh, a napomáhá tak ke snížení vysokého krevního tlaku. Odbourává stres, odstraňuje pocit únavy, napomáhá k lepšímu spánku a stimuluje tvorbu serotoninu, kterému se přezdívá hormon štěstí. Přísun denního světla také stabilizuje hladinu krevního cukru, snižuje hladinu cholesterolu a v neposlední řadě přispívá právě k posílení odolnosti, při pobytu na slunci se zvyšuje množství i aktivita bílých krvinek, které zajišťují správnou funkci našeho imunitního systému.

Královna hub

V kategorii „pozitivní účinky na lidský organismus“ patří pomyslný trůn hlívě ústřičné. Díky unikátním účinkům polysacharidů se intenzivně využívá ve farmaceutickém průmyslu. „Polysacharidy se při vaření hlívy ústřičné neuvolní (malou část rozpustných glukanů lze varem či horkou vodou extrahovat, ale je to nevýznamné množství), ale sofistikovanou purifikací, tedy vyčištěním účinných látek, můžeme ,odemknout‘ zdravotní potenciál této houby,“ říká Adrián Doboly ze společnosti Natures. Proto je třeba ho z hlívy extrahovat.

Mnoho studií po celém světě opakovaně prokazuje, že beta glukany dobře komunikují s imunitními buňkami, ty je umí rozpoznat a takto posílené mají pak vyšší schopnost bojovat s viry, bakteriemi či plísněmi. Hodí se tedy na každodenní podporu imunity i jako stimulant, když je imunita z různých důvodů ohrožena.

Také si přečtěte

podobné

Jak na relaxaci v domácím prostředí

Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!