Jak dobře oblékat děti v zimních mrazech. 7 tipů od zkušených matek

S příchodem mrazů přichází i výzva, jak udržet naše nejmenší teplé a stylové zároveň. Oblečení pro děti v mrazivých teplotách vyžaduje pečlivý přístup, aby se zajistila nejen jejich pohodlnost, ale i bezpečnost.

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon

2 minuty čtení

9 ledna, 2024
  1. Vrstvení je klíčové: Vrstvení je nejlepší způsob, jak regulovat teplotu dítěte. Kombinujte termo spodní prádlo s mikinou (nejlépe bez kapuce) či svetrem a nepromokavou bundou. Pokud je opravdu mínus deset a jdete ven, přidejte ještě třeba tričko s dlouhým rukávem.
  2. Cíleně vybírejte materiály: Volte oblečení z vlny, flanelu nebo moderních technologických materiálů, které udržují teplo a zároveň odvádějí vlhkost od těla, a to především na té nejzákladnější vrstvě. „Skvělé je i merino. Stejně důležitá jako spodní vrstva je i ta vnější, tedy bunda. Ta by měla mít vodní sloupec, a to obzvlášť když sněží, a to se na horách může změnit velmi snadno,“ vzpomněla si na nedávný zážitek kamarádka Kamila. Ta nedá dopustit na značku Reima, pro sebe pak na Kilpi. Zkuste také Unuo nebo značky na Pro malé dobrodruhy. A nebo Didriksons. U větších se nám osvědčila i značky Icepeak.
  3. Děti oblékejte postupně: „Nelze obléknout dítě kompletně, a pak jít teprve obléknout svoje kalhotky. Střídejte vrstvy a lidi (sebe, děti). Jedna vrstva děti, jedna vy, pak zase děti a pak zase vy. Mějte už před oblékáním připravené bundy a všechny čepice a rukavice,“ vzkazuje Michaela, která má tři děti.

4. Chraňte ruce, nohy a hlavu: Prsty a nohy jsou obzvláště citlivé na chlad. Zajistěte, aby vaše dítě mělo teplé rukavice, ponožky a kvalitní zimní obuv. Nezapomeňte na teplou čepici, která chrání i uši. Ta stylová, která je neskrývá, se hodí zase na jaro, ano. „Velký problém jsou bavlněné nebo vlněné rukavice. Ty opravdu musí být ze speciálních materiálů, nejraději kupuji ty lyžařské třeba ve Sportisimu nebo Decathlonu, a dávám je dětem celou zimu. Do čtyř let neměli nárok na prstové rukavice, jedině ve stylu palčáků. A vždycky jsem je dávala dřív než bundu,“ prozradila nám maminka čtyř dětí Katka.

Nezapomínejte, že když je venku minus deset, novorozenci ven chodit nemají.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

5. Kvalitní oblečení od hlavy až k patě: „Investujte do kvalitního zimního oblečení. Kvalitní materiály a zpracování zaručí, že vaše dítě bude chráněno před chladem a mrazem. Raději kupte o velikost větší, kterou dítě užijte dvě zimy, jednu s ohrnutými rukávy, než nekvalitní každou zimu,“ radí Veronika, maminka Jonatána a Jana.

6. Sledujte počasí a přizpůsobte oblečení: V zimě se počasí může rychle měnit. Sledujte předpovědi a přizpůsobte oblečení podle aktuálních podmínek. Příliš mnoho nebo málo oblečení může mít negativní vliv na pohodu dítěte. Kvalitní nepromokavá bunda s kapucí chrání před větrem a deštěm. Není nic horšího než mokré oblečení v mrazivém počasí.

7. Přidávejte a ubírejte vrstvy podle aktivity: Pokud se dítě chystá na fyzickou aktivitu, můžete dočasně snížit počet vrstev, aby nedošlo k přehřátí. Přidávejte nebo ubírejte oblečení podle aktuální aktivity. Nejdůležitější je, aby se vaše dítě cítilo pohodlně. Pravidelně je kontrolujte, zda jim není zima nebo horko, a přizpůsobte oblečení dle potřeby. Děti už od dvou let si samy umí říct, že je jim teplo, nebo zima.

Jak oblékat miminka v kočárku?

Záleží, jak teplý fusak máte. Děti by měly mít o vrstvu více než vy. Avšak pokud teplota klesne pod minus pět, doporučuje se jen krátká procházka zhruba na 10-15 minut a to spíše až u dětí od půl roku věku. Dětem dejte spodní vrstvu v podobě merino oblečení, mikinu, kombinézu, bavlněné rukavičky (pokud má kombinéza přesah i přes ruce), teplou čepici, na to případně přetáhněte i kombinézu a umístěte děti do fusaku. Je kolem nuly? Pokud je vašemu dítěti ve zmíněné kombinaci teplo, uberte na mikině/svetříku. Na plus deset zase děťátko většinou už nepotřebuje fusak, případně jen lehký, který mu nahradí deku na zakrytí při spánku.

Také si přečtěte

podobné

Boty Keen pro každý terén a každou dobu

Boty Keen vynikají neobvyklými vzory, jako jsou jejich sandály s uzavřenou špičkou, ale přicházejí v několika dalších stylech pro všechna roční období. Spolu s jejich osobitým vzhledem se dobře hodí do řady podmínek....

číst více

Od kdy mohou miminka nosit náušnice?

Čekáte holčičku, a tak už teď přemýšlíte nad tím, jaké náušničky jí pořídíte? Nebo již miminko držíte v náručí a nevíte, kdy je ten nejlepší čas k propíchnutí oušek? Prozradíme vám, kdy je ideální ouška ozdobit i jaké...

číst více

Tipy, díky kterým budete vypadat stylově

Chcete-li být in a jít tzv. s dobou, bude dobré, když budete mít přehled o aktuálních trendech na poli módy. Jestliže však nejste zrovna módní znalec, nemusíte zoufat. Na následujících řádcích vám totiž dáme několik...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!