Jak krmit ptáčky v zimě správně? Radí Prokop Pithart, autor Do divočiny

Že v zimě pravidelně krmíte ptáky, ať už na balkoně, zahradě nebo v krmítku umístěném v přírodě, ještě neznamená, že jim pomáháte. Když jim totiž předložíte špatný typ stravy,  který jim není přirozený, můžete jim spíš ublížit. Jak je to tedy správně?

Poslední dovolená před porodem je babymoon

2 minuty čtení

9 ledna, 2024

Nezáleží, jestli s krmením ptáků letos začínáte, nebo jim přilepšujete každoročně, připomeňte si nejdůležitější zásady, o které se s námi podělil velký milovník přírody, filmař, fotograf Prokop Pithart, který nejen na toto téma natočil řadu dokumentárních filmů. Je totiž autorem seriálu Do divočiny, který natočil pro Českou televizi, a natáčí také sérii Na dosah, která pomáhá objevovat, poznávat, ale i chránit přírodu.

Podle Prokopa ten nejjednodušší způsob, jak se dostat blíž přírodě a zároveň dostat přírodu blíž k sobě, je právě díky krmítku – ptáci se začnou ochotně slétat i k vám na zahradu nebo třeba terasu.

Snad nejméně se bojí sýkora babka.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Mějte trpělivost

„Ať máte krmítko v zahradě nebo uprostřed přírody, počítejte s tím, že ptákům může pár dnů trvat, než se sem naučí létat,“ upozorňuje Prokop. Důležité podle něj ale je, aby v blízkosti krmítka byl vždy nějaký strom nebo keř, aby se tu ptáci cítili bezpečně. Ptákům pak obecně nejvíce chutnají slunečnicová semínka a krmit je jimi můžete od října až do března.

Na seriálu Na dosah se podílí česká Toyota, jejíž je Prokop ambasadorem. Auta jsou totiž pro natáčení přírody překvapivě nezbytností. Zvířata se totiž lidí bojí, ale pokud jsou schovaní uvnitř vozu, dostanou se k divokým tvorům výrazně blíž. Ptáky na krmítku umístěném uprostřed divoké přírody proto Prokop tentokrát pozoroval a natáčel z praktického SUV, kterým je Corolla Cross.

 

Každý pták má jinou povahu

„Snad nejméně se bojí sýkora babka. Občas přiletí, dokonce i když stojím třeba tři metry od krmítka. Brzy ale určitě přiletí sýkora koňadra, ta bývá nejčastější. Uprostřed přírody se pak jistě ukáže i čížek nebo zvonek. Zajímavé je, že přestože je zvonek větší, je z čížka trochu nervózní a raději si počká, až čížek odletí,“ popisuje svoje zkušenosti Prokop a naznačuje tak, že právě i díky krmítku můžete krásně pozorovat chování i povahu jednotlivých druhů ptáků.

 „Vypozorujete třeba i to, že takový strakapoud v krmítku nezůstává, jen si tu vezme semínko a odlétne s ním na nedaleký strom. Tam si zasekne semínko slunečnice do kůry, vytvoří si takzvanou kovadlinku, z níž pak pohodlně hoduje,“ vysvětluje Prokop. V seriálu Na dosah je ale vidět třeba i to, že třeba takový vrabec si k čížkovi do krmítka klidně sedne a v klidu hodují společně.

Také si přečtěte

podobné

Boty Keen pro každý terén a každou dobu

Boty Keen vynikají neobvyklými vzory, jako jsou jejich sandály s uzavřenou špičkou, ale přicházejí v několika dalších stylech pro všechna roční období. Spolu s jejich osobitým vzhledem se dobře hodí do řady podmínek....

číst více

Od kdy mohou miminka nosit náušnice?

Čekáte holčičku, a tak už teď přemýšlíte nad tím, jaké náušničky jí pořídíte? Nebo již miminko držíte v náručí a nevíte, kdy je ten nejlepší čas k propíchnutí oušek? Prozradíme vám, kdy je ideální ouška ozdobit i jaké...

číst více

Tipy, díky kterým budete vypadat stylově

Chcete-li být in a jít tzv. s dobou, bude dobré, když budete mít přehled o aktuálních trendech na poli módy. Jestliže však nejste zrovna módní znalec, nemusíte zoufat. Na následujících řádcích vám totiž dáme několik...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!