Dovolte si být bohatá (teď jde o peněženku)
V oblasti financí nejedna z nás klopýtá. Ale co když je v naší hlavě právě to, jestli jste/budete bohatá, nebo ne?
6 minut čtení
Když nestíháte, v 5 bodech vše podstatné:
Mezi bohatými a chudými neexistuje rozdělovník, být bohatý si může dovolit být každý
Pořád musíte platit vše podstatné, takže peníze jsou dobrý sluha
Jak se o penězích mluvilo doma? Řadu nastavení si neseme z děství
Ženskou doménou je emocionalita, tak jak se naučit finančně plánovat?
Kupujte to, co na doopravdy máte, spořte si se železnou pravidelností a další rady (ne fígle), které je třeba opravdu dodržovat
„Když se dnes podíváte na svoji finanční situaci, je přesným obrazem toho, jak o penězích smýšlíte, jaký k nim máte vztah a hlavně jaké podvědomé finanční naprogramování v sobě nosíte. Ať se se vám to líbí, nebo ne, za svoji finanční situaci jste vždy zodpovědná jen vy sama,“ hovoří ve své knize k ženám Lenka Černá (Cesta mimořádné ženy, CPress, 2018). Rovnou ovšem dodává, že dobrou zprávou je, že neexistuje žádný rozdělovník mezi těmi, kdo si bohatství zaslouží, a věčnými chudáky. Všichni mají na bohatství nárok.
Být bohatá je zdravý stav a chudoba je nemoc. Snažte se vnímat radost i vnitřní spokojenost a naladit se na pocit, že je v naprostém pořádku toužit po finančním blahobytu.
Je bohatství lidí v okolí důvodem k závisti, nebo hnacím motorem?
Říká se, že člověk je tak bohatý, jako jsou tři jeho nejbližší přátelé. Takže jestli pořád vysedáváte na pískovišti s maminkami, které nadávají na to, že jim přišla mateřská zase o pár dní později, budete asi jen minimálně motivovaná oproti mamince, jejíž partu nejlepších přátel tvoří byznysmenky uvažují na úrovni: „Další dovolená bude v Rakousku na lyžích, ale možná si střihneme i ten Mauricius, v zimě je tam prý úžasně.“ Opravdu záleží na tom, jak se k tomu postavíte. Bude vás to štvát, budete závidět, že sama váháte, zda jít pro legínky do Kiku nebo do Pepca, nebo to bude váš vnitřní hnací motor, jak se dostat na úroveň „dneska večer si dám k Aperolu ještě i sushi“?
Právě vnitřní motivace vás může hnát k lepšímu stavu bankovnímu účtu. Teď pojďme vynechat motivační věty o tom, že bohatství je hlavně vnitřní, že každý je bohatý hlavně svým duchem… My se bavíme „ve zlatě“. „Možnost být bohatá má každá z nás, bez výjimky,“ tvrdí Lenka Černá. Jde na to „od hlavy“. Doporučuje v první řadě se ve vztahu k financím uzdravit a získat k nim zdravý postoj. „Protože peníze jsou jen energie, se kterou je potřeba se naučit pracovat, a jejich množství je přímo úměrné tomu, jakým způsobem o nich smýšlíme.“
Vašim cílem ovšem nemusí být miliony na účtu, i když kdo by to nepovažoval za příjemné? Můžete nad svými financemi získat kontrolu, která se doopravdy vyplácí.
Podle Lenky Černé v knize Cesta mimořádné ženy, z níž citujeme, se ženám o manipulaci s financemi uvažuje náročněji, protože je třeba zapojovat svoji racionalitu, naučit se finančně plánovat a mít ve svých penězích určitý řád. Jenže naší ženskou doménou je emocionalita… „a všechny činnosti, které jsou výsledkem dominantního fungování naší pravé hemisféry. Z tohoto důvodu děláme v oblasti financí fatální chyby a v tomto ohledu je doopravdy namístě, abychom se inspirovaly od našich mužů.“
Kolikrát jste slyšela radu, že si máte zaznamenávat a pak vyhodnotit, kolik utratíte za příkrmy, naftu, plenky, svoje oblečení, šunku i šampón? A kolikrát jste to doopravdy udělala a v tomto základním triku našla, kudy vám utíkají finance? Rozdělovala si výdaje do obálek? Nechodila na obědy a místo toho si nosila krabičky? Dáváte si doporučovaných deset procent příjmu stranou a máte zálohu na alespoň tři měsíce, ideálně na šest? I minimální spoření se počítá: Pokud je vám třicet pět, pracujete od 19, tak i kdybyste si dávala z každé výplaty stranou 500 Kč (jednou vynechaná pizza, Tiramisu, kafe a možná i ten Aperol), je to za těch 16 let (x 12 měsíců x 500 Kč) velmi slušných 96 tisíc korun. Jestli máte na účtě víc, gratulujeme.
Lenka Černá ve své knize na to doporučuje jít opravdu „od hlavy“ tak, že odhalíte své finanční naprogramování. „Naše myšlení a forma chování v konkrétních životních situacích jsou do velké míry ovlivněny naším podvědomým naprogramováním, k němuž dochází nejčastěji v době dětství a dospívání. Jsou to určité životní pravdy nebo šablony, o kterých často ani nevíme a přitom mají na náš život velký vliv.“ A my vám chceme změnit tyhle zajeté scénáře dřív, než je stihnete předat svým dětem. Dětský mozek totiž dovede do svého emočního podvědomí zapsat spoustu vjemů už jen tím, v jakém prostředí žije a jaké klima kolem něj jeho rodina vytváří.
„Pokud vás zajímá, co jste se o penězích naučila ve svém dětství vy, zkuste si zodpovědět následující otázky:
Co jsem jako dítě slyšela o penězích?
Jaká nálada panovala doma, když se rodiče bavili o penězích?
Co jsem jako dítě slyšela o bohatých a úspěchu?
Jak se ke mně chovali rodiče, když jsem potřebovala finance?
Jaké situace se mi v oblasti financí opakují během života stále dokola?
Jaké emoce nejčastěji prožívám v oblasti financí?
Na výše uvedené otázky si dejte dostatek času a zapisujte si, cokoliv vás napadne. Postupně byste měla odhalit základní finanční programy, které ovlivňují vaše smýšlení o penězích,“ citujeme z knihy Lenky Černé Cesta mimořádné ženy zásadní otázky, kterou mohou vést k vylepšení finanční situace. Protože když je váš vnitřní emoční program v rozporu s tím, co doopravdy chcete, musíte své negativní pravdy vyzmizíkovat a mozek přeprogramovat.
Koučka doporučuje zamyslet se i nad otázkou, jak se cítíte, když vydáváte peníze nebo se o nich máte bavit se svým protějškem? Negativní emoce pak radí rozpouštět dechovým cvičením, kterému se ve své publikaci věnuje.
Když se změní pohled, změní se i obsah peněženky. Právě změna vnitřního postoje k penězům a zdravé finanční návyky, díky nimž máte nad stavem účtu i obsahu peněženky přehled, vedou k mentálnímu bohatnutí. „Dostatek peněz je důležitým aspektem k získání osobní pohody a není možné jejich význam ignorovat,“ zakončuje Černá. Naučte se milovat peníze i přesto, že když to vyslovíte ve společnosti, může ve vás okolí vidět zlatokopku. I když většina touží po finanční stabilitě, bohužel řada lidí je v oblasti financí celospolečensky nemocná. Pořád musíte platit vše potřebné, takže je potřeba vnímat, že peníze jsou dobrým sluhou. „Mohou mi dát svobodu v dalších životních krocích i samotném způsobu života, avšak nesmí mě pohltit chamtivost i strach z toho, že o ně jednoho dne přijdu,“ ukazuje způsob zdravého uvažování Černá.
Doporučuje zapojit do hry i konkrétní bankovku, třeba dvou či pětitisícovku. Zkuste vnímat své pocity, když na ni hledíte. Páni, je to hodně peněz, nebo jak to vidíte? „Jaké konkrétní emoce ve vás probouzí? Je to strach z toho, že o ni přijdete? Nebo je to naopak dětská radost?“
Chce to ovšem naladit se na emoce pozitivní, a to musíte udělat zcela vědomě, nikdo jiný to za vás neudělá. Nebo vy snad umíte změnit pohled někoho na něco? Snažte se vnímat radost i vnitřní spokojenost a naladit se na pocit, že je v naprostém pořádku toužit po finančním blahobytu. „Být bohatá je zdravý stav a chudoba je nemoc.“
Další rady Lenky Černé
- Mějte jasno v tom, kam vám peníze odtékají (jeden měsíc si veďte klidně za pomoci aplikace v mobilním telefonu trpělivě výdaje)
- Stanovte si hranice toho, kolik můžete v jednotlivých oblastech utratit, aby vám vzniknul jednoduchý domácí rozpočet s příjmy i výdaji
- Spořte si 10 % z příjmů, se železnou pravidelností
- Kupujte to, na co doopravdy máte
- Objevujte svět pasivních příjmů (kdy peníze pracují pro vás, což jsou například autorská práva, příjmy z podnikání, pronájem nebytových prostor, on-line prodej svého know-how, investování do akcií)
- Komunikujte o financích se svým partnerem
Také si přečtěte
podobné
Černé lodičky – nutnost pro každou stylovou ženu
Jestliže hledáte elegantní a zároveň pohodlnou obuv, budou perfektní volbou dámské lodičky v černé barvě. Tento model obuvi má mnoho předností. A o těch si povíme více níže. Také si prozradíme, jak černé lodičky vkusně...
Jak si usnadnit Velikonoce? Cvičení, zabijačka, cimbálovka, pálenky i animace pro děti
Máme pro vás pár tipů pro snadnější a tak trochu jiné Velikonoce. Kde se pochlubit nepovedeným beránkem, kde sehnat netradiční dobroty a jak prožít svátky bez starostí - jen se cvičením, cimbálem a programem pro děti?...
Jak na relaxaci v domácím prostředí
Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...
MAMAletter express
Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!