Věčný souboj. Dětem se nevyplatí zakazovat všechny elektronické hračky

Zatímco dospěláci jsou digitální nomádi, děti už jsou digitální domorodci. Narodili se do světa, kde je elektronika všude kolem nich a nechápou, proč by se svých oblíbených hraček měly vzdát. A tak dochází k nekončícímu souboji, kdy rodiče argumentují „zkazíš si oči, zblbneš a neděláš nic jiného“. Ale elektronické hračky mají i své benefity.

 

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon

3 minuty čtení

1 září, 2023

Život v moderním světě vyžaduje schopnost pracovat s technologií. Rozhodnutí povolit dětem elektronické hračky může pomoci rozvíjet technologickou gramotnost, která bude v budoucnu důležitá víc než si myslíme teď.

Není univerzální pravidlo, jakou elektroniku je lepší dětem povolit/zakázat nebo kolik hodin/minut denně je mohou mít. Navíc elektronické hračky nejsou jen obrazovky počítačů a telefonů, ale třeba i roboti.

Řada elektronických hraček nabízí vzdělávací prvky, které podporují rozvoj dovedností dětí. Mnoho moderních elektronických hraček je navrženo tak, aby podněcovalo logické myšlení, matematické a vědecké koncepty a další vzdělávací oblasti. Povolte dětem pár her až poté, co si promrskají násobky.

Než pořád zakazovat ipad, pořiďte dětem raději takové, které umožňují dětem vytvářet, programovat a tvořit.

Nezakazujte, povolte ty správné hračky. Jako jsou roboti

Než pořád zakazovat ipad, pořiďte dětem raději takové, které umožňují dětem vytvářet, programovat a tvořit. To může podporovat kreativitu a inovativní myšlení. Vhodně vybrané hračky mohou být pozitivním způsobem, jak děti zaujmout a jak budou s chutí trávit čas.

Takoví jsou například i roboti na dálkové ovládání, které mají tak chytré funkce, že když se je děti naučí ovládat, myšlenkově se velmi posunou. Propojit je s mobilem, ovládat světelný senzor zvukem, propojit roboty navzájem, naučit se programování… To všechno jsou ceněné schopnosti do budoucí éry. Stačí si vzpomenout, jak se babička trápí s obyčejným vymazáním textové zprávy a vy krčíte čelo, jak je to primitivní. Takhle mohou děti předstihnout vás díky programování přes roboty.

Rozvíjet digitální život

Další technologické hračky dovedou rozvíjet jazykové dovednosti, jemnou motoriku nebo programové myšlení, další se zaměřují zase na posílení sociálních vazeb.

Jen si vzpomeňte, jak vy jste byli nadšení z prvního tamagoči nebo když vám rodiče půjčili do rukou fotoaparát. I to byly hračky své doby. Správně řízené používání elektronických hraček může dětem ukázat, jak se chovat v digitálním prostředí, jak zacházet s technologií a respektovat digitální etiku.

Je důležité, aby rozhodnutí o používání elektronických hraček bylo promyšlené a v souladu s potřebami, věkem a zájmy dítěte. Klíčové je také nastavit pravidla a limity pro používání elektronických zařízení, aby nedocházelo k nadměrnému času strávenému před obrazovkou a aby se zachovala rovnováha mezi různými druhy aktivit.

Také si přečtěte

podobné

Jak na relaxaci v domácím prostředí

Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!