Kašel přírodní cestou. A co laryngitida, štěkavý noční „strašák“ rodičů malých dětí

Nejméně „oblíbeným“ typem kašle je laryngitida, která se nejčastěji objevuje u dětí mezi prvním a třetím rokem života. Jak ji poznáte?

Poslední dovolená před porodem je babymoon

2 minuty čtení

15 listopadu, 2021

Kašel nejčastěji vzniká jako důsledek virové či bakteriální infekce horních cest dýchacích a při jeho léčbě je nutné rozlišovat tzv. suchý a vlhký kašel. „Zatímco při suchém kašli se žádné hleny netvoří, vlhký neboli produktivní kašel je typický tvorbou hlenů, které však nemusí být vždy snadno vykašlávány,“ vysvětluje rozdíl PharmDr. Martin Kopecký (viceprezident ČLnK).

Na oba typy kašle existuje široká škála volně prodejných přípravků bez lékařského předpisu ve formě kapek, sirupů i tablet. Pozor si musíte dát na kombinaci léků na kašel.

My si tentokrát pozveme na pomoc přírodní preparáty, které nemusíte míchat doma sami nebo je shánět u babky bylinkářky, ale jsou dostupné právě i v lékárně.

 Jaké složky pomáhají?

Vhodnou a prokázanou léčbou vlhkého kašle jsou rostlinné léky s obsahem extraktů z listů břečťanu, nebo jeho kombinace s tymiánem. Dále jsou známé léky s obsahem výtažku z jitrocele, mateřídoušky a tymiánu.

Dobrými pomocníky jsou také teplé bylinné čaje s obsahem tymiánu, slézu, proskurníku, jitrocele, lékořice, divizny, lišejníku a dalších. U dráždivého kašle způsobeného podrážděním sliznice hrtanu má smysl také kloktání.

„Naopak oblíbené větrové bonbony sice zlepšují dýchání, ale nemají léčivé účinky, a navíc mohou být alergizující,“ říká lékárnice Michaela Bažantová.

Dodává, že opatrnost je na místě při tzv. „mazání na hrudník“, které je založeno na antiseptickém a desinfekčním účinku silic v masťovém základu. „Mnoho silic však způsobuje alergickou reakci nebo jsou jejím spouštěčem, proto není tento postup vyhovující u dětí. Nepomáhá ani šátek omotaný kolem krku, vhodnější je odpočinek a udržování relativně vlhkého vzduchu v místnosti, kterou je potřeba pravidelně intenzivně větrat.“  

Zklidnit dýchací cesty pomohou třeba také sirupy s jitrocelem, černým bezem, mučenkou a propolisem, které jsou vhodné i pro děti (např. Bronchosil KIDS, který obsahuje i další přírodní extrakty).

Celkově je vhodné během „kašlíkových dnů“ posilovat imunitu. „A to především dostatečným přísunem vitamínů a správně zvolenými výtažky z rostlin a bylinek. Ty jsou vhodné ve formě olejů, jako je například měsíčkový nebo rakytníkový olej, vhodná je také echinacea, kterou lze užívat v různých formách –jako čaje nebo tinktury,“ vysvětluje PharmDr. Petr Fifka s tím, že imunitu oslabuje také nedostatečný spánek a zvýšený stres. „Proto doporučuji kombinaci rostlin a vitamínů, které přispívají k podpoře imunity, jako jsou například extrakty z černého bezu a křenu, ale také vitamín B12 přispívající ke snížení míry únavy a vyčerpání. Vyzkoušet můžete třeba ústní spreje Immunospray.“

Nezapomeňte, že ve většině případů je kašel infekční a šíření této infekce je nutné bránit. Proto při odkašlávání není vhodné dávat ruku před ústa, lepší je kašel tlumit kapesníkem nebo předloktím.

 

Když se obtíže při laryngitidě zhoršují, volejte záchranku.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Laryngitida, noční štěkavý strašák

Nejméně „oblíbeným“ typem kašle je laryngitida, která se nejčastěji objevuje u dětí mezi prvním a třetím rokem života. Jak ji poznáte?

„Pro onemocnění je typické, že dítě jde spát „zdravé“ a v noci se budí záchvatem laryngitidy, který je velmi nepříjemný, stresující pro dítě i rodiče. Projevuje se štěkavým, vysilujícím kašlem, chrapotem a problémy s dýcháním,“ vysvětluje lékárnice Mgr. Alexandra Hašková. Dodává, že v dýchacích cestách vzniká otok, který dítě dusí.

„Jako první pomoc se doporučuje vystavení chladnému vzduchu, který může zmírnit otok a zlepšit dýchání. Velkým pomocníkem může být chladná noc, kdy otevřené okno a teplejší oblečení nebo deka často vyřeší celou situaci,“ říká expertka s tím, že v teplých měsících lze inhalovat chladný vzduch třeba z otevřené lednice.

„Jedná se o nebezpečný stav, a pokud se dítěti chladným vzduchem příliš neuleví a dechové obtíže se zhoršují, je potřeba ihned volat rychlou záchrannou službu,“ apeluje Hašková, která je vedoucí projektu ČLnK Lékárnice maminky, jehož cílem je poskytnout rodičům kvalitní zdroj nezávislých informací v oblasti zdraví nejen jejich dětí.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!