Kurkuma, zlatý všelék

Zářivě žlutooranžová kurkuma dodává chuť, vůni i typickou barvu karí a indickým pokrmům. Její hlavní kouzlo ale spočívá v něčem jiném: v blahodárných účincích na naše zdraví, které jsou mimořádně mnohostranné.

 

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon

2 minuty čtení

11 července, 2023

V přírodní podobě má kurkuma podobu nepříliš vzhledného „kořenu“ (ve skutečnosti zbytnělého oddenku) podobného zázvoru. Jako koření a současně přírodní lék už je známá a hojně využívaná několik tisíc let a je důležitou součástí ajurvédy, nejstaršího systému celostní medicíny. A není divu, může skutečně zlepšit kvalitu našeho života v mnoha směrech.

Kurkuma proti zánětům

Hlavní léčivé látky, obsažené ve vysoké koncentraci v kurkumě, jsou polyfenoly zvané kurkuminoidy. Ty působí proti zánětům a bolesti; existují studie, které naznačují, že jejich účinnost je srovnatelná s protizánětlivými léky, jako je ibuprofen nebo voltaren, a může tak představovat jejich přírodní alternativu. Kurkuma potlačuje tvorbu některých zánětlivých látek a přináší tak úlevu například od bolesti kloubů či lupénky.

Kurkuma podporuje trávicí proces, především tvorbu žluči, což vede k lepšímu trávení tuků.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Vliv kurkumy na srdce

V rámci studií o vlivu kurkumy na zdraví byly ověřovány účinky kurkuminu na velké tepny u žen, které byly náhodně rozdělené do 3 skupin. První skupina užívala potravinové doplňky s kurkuminem, druhá placebo a třetí podstoupila pravidelné cvičení a k tomu ještě užívala kurkumin – nebo placebo. Skupina s placebem nevykazovala žádné změny, zatímco ženy jen s kurkuminem a ženy cvičící a přitom užívající placebo zaznamenaly shodné zlepšení. Nejlepší výsledek vykazovala skupina žen, které cvičily a současně užívaly kurkumu.

Žlutým práškem proti depresi

Na Murdoch University v australském Perthu provedli studii, podle které by mohl kurkumin fungovat jako antidepresivum. Ve dvojitě slepém experimentu (polovina účastníků dostává placebo, přičemž ani lékař neví, kdo dostává co) byl 56 dobrovolníkům s těžkou depresí podáván gram kurkuminu denně. Nejlepší účinky měla léčba u pacientů, u kterých se onemocnění projevovalo nadměrnou spavostí a ztrátou chuti k jídlu. Podle autorů studie můžou být některé typy deprese způsobeny zánětlivými procesy v mozku a právě na ty může mít kurkuma svými protizánětlivými účinky vliv.

Pro dobré zažívání

Kurkuma podporuje trávicí proces, především tvorbu žluči, což vede k lepšímu trávení tuků. Pokud ji navíc spojíte s piperinem, aktivní složkou černého pepře, pomůžete svému tělu k rychlejšímu a efektivnímu zpracování potravy. Může pomoci při průjmových onemocněních a otravách jídlem, velice účinně totiž hubí bakterie salmonely, které jsou jejich nejčasnějším původcem. Preventivně působí proti zánětům žaludku a tenkého střeva.

Jak dostat kurkumin do těla

Zásadním problémem využití kurkumy je, že se do krevního oběhu vstřebá pouze 1 % kurkuminu, který přijmeme ve stravě. Pokud se tedy neživíme výhradně karí, nemáme šanci dostat ho do těla tolik, kolik bychom potřebovali. Řešením jsou doplňky stravy, ve kterých je obsah účinných látek dostatečný na to, aby se na našem zdraví skutečně projevil.

Vitar EKO Kurkuma + ostropestřec mariánský jsou veganské kapsle zaměřené především na dobré zažívání, zdravá játra a imunitu. Kurkuma působí jako antioxidant, příznivě ovlivňuje nervovou soustavu a je prospěšná pro zdraví kostí a kloubů. Ostropestřec podporuje pročištění organizmu a přispívá k udržení správné hladiny cukru v krvi. Obě rostliny pak chrání játra a podporují jejich správnou činnost. Přípravek, kombinující vysoký obsah extraktu z oddenku kurkumy a ze semen ostropestřce mariánského, je součástí EKO Friendly řady od VITARu, která díky svým speciálním papírovým obalům přináší menší uhlíkovou stopu a je tak šetrnější k životnímu prostředí.

Také si přečtěte

podobné

Jak na relaxaci v domácím prostředí

Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!