Nákup bot pro děti – jak vybrat tu správnou velikost?

Jistě to znáte. Děti rostou jako z vody a nákup nových bot se tak týká prakticky každé nové sezóny. Je úplně jedno, jestli se jedná o boty pro právě začínající podzimní a zimní sezónu. Důležité je to, aby dětem správně seděli! Jak to tedy udělat a co všechno vzít v potaz?

 

 

2 minuty čtení

20 října, 2023

Správná velikost je základ

Pro každou dětskou nožičku je správně vybraná dětská obuv nesmírně důležitá. Ať už se jedná o botičky pro první krůčky, nebo boty pro malého školáka. Základem je vybrat takovou obuv, ve které se noha vaše dítěte nebude cítit stísněně a těsně. Nesprávná velikost nohu velmi negativně ovlivňuje, dokonce až tak, že díky špatnému výběru můžete u dítěte zadělat na pozdější problémy – vychýlený palec na noze, výrůstky na kloubech nebo třeba ploché nohy. To vše jsou negativní důsledky výběru špatné obuvi, které se mohou objevit až v dospělosti. 

Jak tedy vybrat správnou velikost? Možná se budete divit, ale není nutné botu zkoušet. Zkouškou totiž často na první pohled nic nepoznáte. Dítě může prstíky krčit a různě kroutit. Jednou z nejspolehlivějších metod je zkrátka nohu dobře změřit. A to uděláte následujícím způsobem:

  • postavte dítě rovně, oběma nohama na čistý papír,
  • obkreslete obě nožičky po obvodu,
  • vezměte do ruky pravítko nebo metr a měřte!

Čistě syntetické materiály jsou často neprodyšné, nohu nenechávají dýchat a špatně odvětrávají. V takové botě je dítěti doslova jako ve skleníku.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Měří se vždy nejdelší část nákresu – tedy od paty po konec nejdelšího prstu. Tím dostanete základní délku stélky. Nezapomínejte ale také na to, že dětská noha potřebuje tzv. nadměrek. Přičtěte tedy deset až patnáct mimilemtrů a dostanete správnou délku obuvi. Délka ovšem není vše!

Když budete mít dětskou nožičku bosou na papíru, prohlédněte si ji. Zaměřte se hlavně na prstíky, na kterých můžete pozorovat jejich přirozený tvar. Jsou roztažené, široké, a tak je to správně! Vyhněte se proto zúženým střihům v oblasti špičky a nechte prstům jejich přirozený tvar! 

Materiál, který podrží v každém počasí

Podobně jako se správnou velikostí je to také s materiálem. Čistě syntetické materiály jsou často neprodyšné, nohu nenechávají dýchat a špatně odvětrávají. V takové botě je dítěti doslova jako ve skleníku. Vlhko, horko a noha se tak nepřiměřeně potí. Takové prostředí je jako dělané pro rozvoj různých bakterií a plísní, které mohou dětskou nožičku pořádně potrápit! Zamezte tomu díky správnému materiálu!

Dětská obuv by tak měla mít alespoň vnitřní textilní vložku, která odvádí přebytečný pot a nohu udrží v suchu a ochrání ji před nadměrným pocením. Mezi nejlepší materiály patří samozřejmě kůže, ekokůže, ale i částečně syntetický materiál, který je často ošetřený různými technologiemi. I to je totiž u dětských bot velmi důležité, zejména na podzim a v zimě. 

Boty pro děti by totiž měly ochránit nožičku před nepříjemnými vnějšími vlivy! Jen si představte takovou klasickou podzimní nebo zimní procházku. Každá kaluž, zmrzlá louže a závěj sněhu je vašimi ratolestmi testována s takovou radostí! Pořiďte jim proto takové boty, se kterými to ideálně ani nehne! Kotníkové varianty jsou perfektní volba, stejně jako nepromokavé materiály s vnitřní hřejivou vložkou.

Pohodlí při obouvání

Kromě výše zmíněných doporučení se také zamýšlejte nad tím, jak pohodlně dítko své botičky nazuje. Zejména pokud chodí do školy nebo školky a samostatné obouvání je na denním pořádku! Umí si zavázat tkaničky? Dokáže si botičky samo nazout i bez pomoci? Varianty s elastickými tkaničkami na stahování nebo suchým zipem jsou v takových případech velmi dobrá volba! 

V online obchodě CCC najdete neuvěřitelné množství dětské obuvi, ze které si rozhodně vyberete! Pro holčičky, chlapce, pro různé věkové kategorie a ve velkém množství stylů! Perfektní dětská obuv pro přicházející podzim i zimu je tu pro vás!

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!