Nemáte po porodu ráda své tělo?

Tedy jistě ho máte ráda za to, co dokázalo, vážíte si jeho superschopností, ale určitě byste ráda měla zpět své předporodní křivky. Kdy a jak začít s „opravami“? Na jaké si počkat a co raději vůbec neřešit?

 

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon

2 minuty čtení

11 května, 2023

Sociálními sítěmi nedávno proběhl snímek modelky Chrissy Teigen, která doslova a do písmene šla s kůží na trh. Nafotila se ve vaně, s miminkem v náručí a okomentovala, že má povislá prsa, vytahané břicho a fialové strie. Ovšem poklad v náručí. Za tuto fotografii sklidila nebývale mnoho komplimentů, protože maminky, které se možná trápily za zavřenými dveřmi stejnými problémy, které běžně na instagramových sítích nenajdete, pochopily, že i celebrity prožívají přesně to, co ony. Jen to chytře zakrývají filtry…

Pojďme se ale na to, co se děje s vaším tělem po porodu a co s ním můžete provést vy, podívat s odbornicí. Plastická chiruržka MUDr. Petra Moravcová z DiVine clinic vysvětluje: „Rozhodně nedoporučuji začít se zákroky, které vedou k úpravě siluety hned po porodu. Obecně platí, že například s úpravou prsů by žena měla začít minimálně půl roku po ukončení kojení – a to ještě v případě, že nemá obratem naplánované další těhotenství. To bych důrazně radila počkat. Protože i s další graviditou dojde k poklesu tkáně a byla by potřebná reoperace.“

Až se něco na strie, potažmo na jejich definitivní vymýcení, vymyslí, bude to na Nobelovu cenu.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Kromě dekoltu trápí maminky i strie. Tady paní doktorka nemá dobré zprávy: „Až se něco na strie, potažmo na jejich definitivní vymýcení, vymyslí, bude to na Nobelovu cenu. Jsou dané tím, že kvalita podkožního vaziva není dobrá. Tenhle problém je skutečně dán geneticky. Proto je někdo má, jiný ne.  Dokážeme sice zmírnit jejich viditelnost tak, aby nebyly nápadné –  laserem, mikroneedlingem, mezoterapií, ale to je zatím vše. Netvrdím, že by o ně ženy neměly pečovat , jak říkám, příznaky lze zmírnit, ale ne definitivně vyhojit.“

Lékařka řeší také problémy diastázy břicha, které působí vyklenutě. Ovšem to už je zákrok velké plastické chirurgie. „Když dojde k rozestupu přímých příčných svalů břišních, nedá se dle mých zkušeností vycvičit. Během zákroku k sobě svaly přiblížíme. A to nejen u žen, ale i u mužů. Klientky chodí nejčastěji proto, že mají pocit, že vypadají i delší dobu po porodu jako těhotné – a bolí je záda. Provedením zákroku změníme anatomické dispozice v dutině břišní a laicky řečeno snížíme zátěž svalů v okolí páteře, která je dána špatným držením těla. Jde ale velký zákrok, kdy je potřeba počítat s celkovou anestezií i pobytem v nemocnici.“

V neposlední řadě se můžeme bavit o liposukci, které pomáhá s tvarováním některých partií, ale opět, zákroky odbornice doporučuje až v době, kdy si budete jistá sama sebou a budete mít jasno, že je opravdu chcete. Jistě se můžete objednat na konzultaci, chtít se ale měnit jen proto, že sousedka odcházela z porodnice v předtěhotenských džínách – je nesmysl. Jde o vaše tělo, a zaslouží si vnímavý přístup. Vše má svůj čas a vy se v prvních měsících po porodu věnujete přece miminku.  

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!