Od kdy mohou miminka nosit náušnice?

Čekáte holčičku, a tak už teď přemýšlíte nad tím, jaké náušničky jí pořídíte? Nebo již miminko držíte v náručí a nevíte, kdy je ten nejlepší čas k propíchnutí oušek? Prozradíme vám, kdy je ideální ouška ozdobit i jaké náušničky pořídit. Přečtěte si náš praktický průvodce, díky kterému už nebudete tápat.

 

2 minuty čtení

3 května, 2024

Kdy miminku propíchnout ouška?

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná. Ideální čas totiž závisí na několika faktorech. Zejména pak na názoru každého z rodičů – zatímco někteří se přiklánějí k tomu, že náušnice je třeba pořídit co nejdříve, jiní čekají, až dítě vyjádří zájem o propíchnutí oušek samo. Pokud patříte do první skupiny, většina rodičů, jež podobnou otázku řešila, se bezesporu shodne na tom, že nejlepší variantou je řídit se radami pediatra. Právě ten vám pravděpodobně poradí počkat s propíchnutím oušek či nastřelením náušnic na dobu, kdy za sebou bude mít miminko alespoň jedno očkování proti tetanu a žloutence. I když se za dnešních běžných hygienických podmínek nákazy ani jedné z nemocí bát nemusíte, jistota je zkrátka jistota. Očkování a propíchnutí oušek či nastřelení náušnic si ale neplánujte na jeden a ten samý den. Miminku dopřejte odpočinek. Zkušenosti odborníků říkají, že rizikem při propichování i nastřelování oušek u dětí starších 10 měsíců může být dětský strach, který dokáže celý proces znepříjemnit nebo dokonce zastavit. Pokud si dítě propíchnutí oušek rozmyslí, je dobré na něj netlačit. Děťátko ale může k další návštěvě salonu přistoupit klidně až za několik let. I takovou možnost je dobré zvážit, pokud o ideální době přemýšlíte. 

Nastřelit, nebo propíchnout?

I v této otázce se setkáte s různými postoji a názory – zatímco nastřelení je rychlejší, propíchnutí jehlou může být přesnější. Oba tábory mají své široké publikum a ani v jednom případě neuděláte chybu. Pokud se rozhodnete jakkoliv, nejdůležitější je vědět, že o ouška vašeho dítěte bude dobře postaráno – tedy, že v salónu, který navštívíte, bude čisto a s dětmi na místě dokáží citlivě a empaticky pracovat. Právě to je možná důležitější, než zvolená metoda. Obecně se ale můžete setkat s množstvím rodičů, jež si nemohou vynachválit právě nastřelení náušnic, a to zejména pro bezstarostné hojení. Nebojte se ale vždy shánět recenze a navštivte místo, kde se budete cítit dobře vy i vaše dítě. 

Jaké pořídit náušnice? 

Historie říká, že v pravěku lidé věřili tomu, že právě propíchnutí oušek chrání malého človíčka před nákazou, nosili je tak běžně i chlapečci. Později, když byly tyto šperky přenechány holčičkám, měly náušnice prostě jen oddělovat pohlaví. Přinést měly novorozené holčičce i možnost nosit rodinný šperk a pokračovat v tradici. Dnes je vcelku běžné i to, že holčičky náušničky nenosí, nebo až v momentě, kdy je samy chtějí.

Dětské náušnice mohou být krásným dárkem do kolébky a památka na dětství. Žádnými pověrami už dnes propíchnutí oušek opředeno není, a tak je na místě prostě jen vybrat ty nejkrásnější. Pokud se rozhodnete pro nastřelení, na místě dostanete pravděpodobně na výběr z několika barev třpytivých jednoduchých náušniček, které je nutné v oušku ponechat alespoň 6 týdnů, ideálně ale i 3 měsíce od nastřelení. Poté je možné je vyměnit za jakékoliv dle vašich preferencí. V případě propíchnutí oušek jehlou záleží na studiu – obvykle i zde dostanete náušnice, jež můžete po zahojení s klidným svědomím vyměnit za vlastní. Na místě vás ale vždy dostatečně proškolí a poradí vám, jak postupovat. Sháníte-li náušnice pro miminka, možná vás přechází zrak z nepřeberného množství dostupných šperků pro nejmenší. Ideální volbou stále zůstávají zlaté náušničky. Důležité je, aby nebyly ostré a aby jejich zapínání bylo bezpečné. Všechno ostatní pak zůstává především na vás – barva, tvar i přítomnost kamínků. 

Po jakých náušničkách sáhnete vy? 

Dětské náušnice mohou být krásným dárkem do kolébky a památka na dětství. Žádnými pověrami už dnes propíchnutí oušek opředeno není, a tak je na místě prostě jen vybrat ty nejkrásnější.

Také si přečtěte

podobné

Boty Keen pro každý terén a každou dobu

Boty Keen vynikají neobvyklými vzory, jako jsou jejich sandály s uzavřenou špičkou, ale přicházejí v několika dalších stylech pro všechna roční období. Spolu s jejich osobitým vzhledem se dobře hodí do řady podmínek....

číst více

Tipy, díky kterým budete vypadat stylově

Chcete-li být in a jít tzv. s dobou, bude dobré, když budete mít přehled o aktuálních trendech na poli módy. Jestliže však nejste zrovna módní znalec, nemusíte zoufat. Na následujících řádcích vám totiž dáme několik...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!