Kam s tím odpadem? Chytrý manuál třídění HiPP obalů, od skleniček po čajové sáčky

Všichni to známe. Snažíme se být uvědomělí a vytřídit poctivě odpadky, ale u některých obalů ne a ne přijít na to, kam které části vlastně patří a jak je vůbec rozložit tak, aby se daly do jednotlivých košů vyhodit. Například s výrobky HiPP to ale je poměrně snadné. Firma si totiž na ekologii poměrně zakládá, a tak dostanete mnoho obalů zase zpátky do oběhu. Navíc některé mají i další chytré využití. Prokoukněte podrobnosti!

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon

4 minuty čtení

9 června, 2021

 

 

1. Skleničky s výživou

HiPP skleničky jsou ze 70 % vyrobeny z již recyklovaného skla a pochopitelně je můžete vytřídit znovu. Patří tedy do popelnice na sklo, nejlépe té na sklo čiré. Sklo je materiál nejen ekologický, ale také hygienický, a tak ho HiPP používá již od roku 1959. S víčky je to trochu složitější. Pokud na nich najdete silikonové těsnění, netřídí se a patří do směsného odpadu, což je případ většiny přesnídávek. V opačném případě je můžete odnést do popelnice na kovy, nebo do sběrného dvora, pokud poblíž žádnou nemáte. Případně můžete skleničku vyhodit do kontejneru na sklo i s víčkem. Třídící linky si poradí.

Tip na využití: Pokud skleničky zbavíte etiket, omyjete a hezky ozdobíte, můžete je použít třeba jako svícínky! Pokud jich máte hodně, udělejte si z nich třeba romantickou cestu od zahradního altánku domů, až půjdete odpočívat. Nebo je využijte na noční bojovka. Hodí se i jako kořenky.

2. Krabice od mléka
HiPP používá na obaly kojeneckých mlék kartony s FSC certifikací, což znamená, že dřevo na jejich výrobu pochází ze šetrně obhospodařovaných lesů. K potisku jsou použity pouze ekologické barvy na bázi rostlinných olejů. Kartony jsou stoprocentně recyklovatelnéa pochopitelně patří do modrého kontejneru. Plastovou odměrku  vyhoďte do žlutých plastů. Ochrannou („stříbrnou“) fólii bohužel musíte dát do směsného odpadu, musí být vyrobena tak, aby mléko udržela v té nejvyšší kvalitě, nedostala se k němu vlhkost ani světlo.

Tip na využití: Plastové odměrky se skvěle hodí do dětské kuchyňky nebo na pískoviště. Malé bábovičky bude chtít dělat každý. Do krabic od mléka můžete na chatě uložit suché potraviny (jako třeba rýži).

Nedojedené zbytky tyčinek můžete bez obav odnést třeba na kompost.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.
  1. Připravené mléko Combiotik

    Tekuté mléko HiPP Combiotik se prodává v plastové lahvičce, kterou stejně jako pet lahev odneste do plastů i s plastovou etiketou. I víčka patří rovněž do žlutého kontejneru.

  2.  Vlhčené ubrousky

    Častým omylem je spláchnout vlhčené ubrousky do záchodu. Prosíme, nedělejte to. Nejenže můžete ucpat potrubí či zanést filtr v jímce, nepotěšíte ani zaměstnance čističek odpadních vod, kde se podobnými odpadky často ucpává různá technika. Namísto toho ubrousky vyhoďte do směsného koše. Použité hygienické potřeby se jako biologický odpad nijak dál nevyužívají. Obal od vlhčených ubrousků patří do plastu.

    5. Obaly od kosmetiky

    Vesměs všechny HiPP kosmetické produkty mají plastové obaly, což znamená, že jsou kompletně recyklovatelné. Od roku 2020 je jejich váha a tedy množství použitého plastu o 14% nižší Než odnesete obaly do plastů, měli byste se ujistit, že nebudou příliš mastné, Obsah řádně vyprázdněte. Totéž platí pro prošlou kosmetiku – napřed vyprázdnit, poté vyhodit. Nejekologičtější je však nekupovat více kosmetiky, než skutečně potřebujeme. Pokud máte obavy o zbytky krémů ve vodě, nemusíte. Kromě toho, že je HiPP kosmetika vyrobená z nezávadných látek, neobsahuje ani žádné mikroplasty, které byste tak poslali do vodních toků.

Tip na využití: Kachničky, želvičky… oblíbené obaly z řady HiPP zoo můžete po pečlivém vymytí nechat dětem na hraní. Želvička se hodí i na sponky. Kachničku můžete opětovně doplňovat.

6. Čaje v sáčcích

Čaje HiPP se prodávají v papírových krabičkách, které pochopitelně patří do sběru. Plastovou ochrannou fólii vyneste do plastů. Co ale dělat s použitým sáčkem od čaje? Můžete jej hodit na kompost, ať už na vlastní, komunitní nebo do hnědé popelnice na bioodpad. Nic není k dispozici? Tak vyhoďte sáček do směsného odpadu.

Tip na využití: Ve vermikompostéru se z čajových sáčků stane žížalí čaj, kterým „nakrmíte“ svoje pokojovky a rajčata – čistě přírodně.

 

 

  1. Hippis kapsička

    Zatímco víčko od dětské kapsičky lze vyhodit do popelnice na plasty, obal bohužel musí skončit ve směsném odpadu. Pod plastovým povrchem se totiž skrývá hliníková vrstva. V zahraničí se již tyto obaly recyklují, v Čechách to však zatím není možné.

    8. Ovocné tyčinky

    Ovocné tyčinky od HiPP jsou zabalené v umělohmotném obalu, který patří do plastu. Nedojedené zbytky tyčinek pak můžete bez obav odnést třeba na kompost.

    9. Mléčné dezerty a dětská jídla v mističkách

    Některé pokrmy od firmy HiPP nenajdete ve sklenicích, ale plastových nádobkách. Jejich papírové etikety zamíří do modrého kontejneru, plastové obaly do žlutého. Hliníkové části poté mohou přijít do sběrného dvora nebo do školního sběru hliníku.

    Tip na využití: Prázdné mističky můžete využít jako bábovky na písek, nebo jako formičky na pudink či jiný dezert. Obzvláště ty ve tvaru srdíčka se na to dobře hodí! Využijte je i na klíčení semínek nebo sázení rostlinek, abyste dětem ukázali, jak i z odpadu může vzniknout nový život.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!