Kdy je po porodu čas na plastického chirurga?

Jak vrátit své tělo po porodu opět do formy je výzva, před níž stojí nejedna žena. A my pro vás proto udělali předběžný kalendář, kdy můžete poprvé zaposilovat pánevní dno, zacvičit si zumbu i zajít k plastickému chirurgovi, aby odstranil nedokonalosti.

Těhotná a káva
Káva

5 minut čtení

25 září, 2020

Narození dítěte je pro ženu obrovská radost, ale těhotenství, porod a následné měsíce péče také znamenají nemalou psychickou i fyzickou zátěž. Mnohé ženy porodu trápí přebytečná kila a povislá kůže. Především v oblasti břicha, které je pochopitelně během těhotenství zatěžováno díky rostoucí děloze nejvíce. Do vytoužené postavy po porodu je důležité se dostávat pomalu, zdravě a hlavně bezpečně.

Děloha se po porodu pomalu stahuje až osm týdnů. V tuto dobu své tělo respektujte a dejte mu čas na zahojení. Rozhodně byste v tomto období (minimum je šestinedělí) neměly (vy, ženy, tak proto to tvrdé y) příliš fyzicky namáhat. Navíc velká zátěž je nevhodná nejen pro tělo, ale má za následek i zvýšení tvorby kyseliny mléčné v krvi, která se pak přenáší i do mateřského mléka.

Doporučené jsou nenáročné aktivity jako vycházky (ty s kočárkem se počítají samozřejmě také), dechová cvičení (posílíte bránici i core), posilování pánevního dna. Důležité je se samozřejmě poradit s lékařem – praktikem, gynekologem, fyzioterapeutem. Jiné je to v případě nekomplikovaného porodu, při němž ani např. nedošlo k nástřihu, jiné zase u císařského řezu, porodu dvojčat apod. Rozhodující je také to, čeho svým úsilím chcete dosáhnout. Zhubnout? Zpevnit břicho?

 

 

Velká zátěž znamená i nadměrnou tvorbu kyseliny mléčné, která se pak přenáší do mateřského mléka. S větším sportováním počkejte, až dokojíte.

Cvičení s dítětem

Po šestinedělí začínejte zlehka a bez diet

Pokud se chystáte shodit v břišních partiích, tak se cviky na břicho opatrně, ale hodně opatrně. Ženy po císařském řezu by měly cvičit až po osmi týdnech. Po klasickém porodu lze začít nenáročně cvičit téměř okamžitě tak, že se břicho vždy na pár vteřin stáhne a pak se vydechne, hezky se tak protáhne svalstvo. Po šestinedělí je dobré začít sportovat zlehka. Dobré jsou cviky na posílení pánevního dna. Ideální je jóga, plavání, nebo pilates.

Drastické diety se rozhodně nedoporučují, především pokud ženy kojí, protože energetický výdej se zvyšuje až o 2500 kJ. Dítě potřebuje živiny, které by mu při drastické dietě maminky chyběly. Stačí se omezit v jídle s obsahem jednoduchých cukrů a škodlivých tuků (takže žádné smažené koblihy…). Důležité je jíst pravidelně vyváženou stravu s obsahem vitamínů B a C, menší porce a v častějších intervalech. Až budete krájet zeleninu ke svačince, udělejte si stejně barevnou přehlídku ředkviček, papriky a okurek.

 

 

Kdy je čas na chirurgii?

Těhotenství a porod sebou nesou velké tělesné změny, které jdou u mnoha maminek těžko srovnat dietou nebo cvičením v posilovně. „Především uvolněná kůže na břiše a rozestup břišních svalů nelze „vycvičit“. To se děje hlavně u žen po více porodech či u starších rodiček. Vytažená, nahromaděná kůže bohužel nemá svalová vlákna a tak žádný fyzický dril nepomůže. Pokud se se stavem těla nesrovnáte, je jedinou možností svěřit se do rukou plastických chirurgů, kteří mohou opět obnovit ploché a rovné břicho, a to za pomoci abdominoplastiky (plastická operace břicha). Vhodná doba je minimálně půl roku po ukončení kojení. A samozřejmě je dobré rozmyslet si, zda není v plánu další děťátko v dohlednu. Při tomto zákroku lékař dokáže upravit i rozestup břišních svalů, odstraní přebytky kůže a současně si s pomocí liposukce poradí i s nadbytkem tukové tkáně. Nesmírnou výhodou operace je skutečně dlouhodobý výsledek,“ říká plastický chirurg MUDr. Roman Kufa z Perfect Clinic.

Káva v těhotenství

Jak na strie?

Ženy často trápí i viditelné strie. „Ty vznikají díky intenzivnímu napínaní pokožky během těhotenství. „Samotné odstranění strií je relativně problematické. Existují však metody, které mohou vzhled významně zlepšit. Jednou z nejlepších je radiofrekvence nebo mikrojehličková radiofrekvence. Zarudlé a lividní strie mohou zesvětlit i pomoci cévního nebo pulzního barvivového laseru. Na starší strie pomůže C02 frakční laser, “ dodává MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

U strií vždycky platí, že je jim lepší předcházet, než se je snažit vyzmizíkovat. Takže s příštím těhotenství pamatujte: Mazat se od prvního dne, a klidně dvakrát denně!

Doporučení MAMAvolby v případě nekomplikovaného stavu (vždy se poraďte s lékařem!)

Před otěhotněním – cviky na podporu pánevního dna, cviky pro zpevnění středu těla a také zad, obzvlášť pokud chcete nosit dítě v šátku/nosítku

Při těhotenství – mírnější verze stávajících sportovních aktivit (vyjma například potápění, horolezectví…), gravid jóga, břišní tance…

Ihned po porodu – dechová cvičení

Týden po porodu – klidné procházky, protahování předloktí, ramen, prstů… kvůli nošení děťátka, jemné protahování břicha

2-4 týdny po porodu – protahování zad (kočičí hřbet apod.), posilování pánevního dna

6 týdnů po porodu – svižnější procházky, cviky a la školní rozcvička

8 týdnů po porodu – plavání, jóga, pilates

3 měsíce po porodu – náročnější fyzická aktivita (s ohledem na ne-dostatek spánku, výživu, únavu apod.)

6 měsíců po porodu – pokud nekojíte, je možné uvažovat o detoxu, dietě…

1 rok po porodu – plastický chirurg

Nás bavilo v tomto ohledu sledovat snažení Lucky Wink z blogu El Beauty Blog. Ta zapojila do snahy o lepší postavu po druhém porodu nejen zdravou stravu a cvičení pod dohledem trenérky, ale nakonec podstoupila zákrok u plastického chirurga v oblasti dutiny břišní. Na jejím instagramu dohledáte proměnu i postupovky.

Názor z MAMAvolby

Míša Švestková

Také si přečtěte

podobné

Jak na relaxaci v domácím prostředí

Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!