Prášily. Malý kout Šumavy, který stojí za velké objevení

Malá šumavská vesnička, řeklo by se. Ale Prášily mají co nabídnout: od úžasného wellnessu přes bizony až po ledovcová jezera. Tohle je zkrátka Prášilský ráj.

Jelení výběh na Šumavě
Šumavská řeka Vydra

3 minuty čtení

7 září, 2020

Pouhá stopadesátka obyvatel se přes léto i přes zimu značně rozroste – o turisty. A bude jich čím dál víc, až objeví, co jsou Prášily zač. Není to přehlídka komerčních aktivit jakou znáte třeba z Velkých Karlovic, ale směs přírodních krás naředěná střídmou a vstřícnou pohodou.

Zůstaňte první den klidně jen v Prášilech: středobodem je hotel Chalupa, umístěný v malé botanické zahradě (tu si můžete volně projít), nad ohradou s chovem bizonů, kteří se pasou u Prášilského potoka, jenž láká k vycházkám podél šumící vody. Projděte se po vsi, zastavte se v cukrárně, povečeřte v původním zájezdním hostinci U Michala, omrkněte Rotu – bývalý vojenský dům pohraniční stráže, kde se může také ubytovat v původním vojenském stylu (nebo se tam jen vyřádit na sportovištích). Děti nadchnou vyjížďky na koních či se psím spřežením, ty starší pak zabaví lanový park. Spoustu tipů vám naservíruje i stránka Prášilský ráj.

Konečně se dá dostat k jezeru Laka. Nejvýše položenému šumavskému, které se umí dokonale proměňovat se střídáním ročních období. To budou fotky!

Bazén ve wellness hotelu Chalupa

Zmíněný wellness hotel Chalupa je stylový, nepřezdobený, nový, čtyřhvězdičkový. A hlavně s 20 metrů dlouhým bazénem s protiproudem a nejrůznějšími chrliči a masážními proudy. Nejen v zimě po výletu na běžkách vás zláká parní aroma kabina a finská sauna. Bydlet můžete v apartmánech velkých tak, že se v nich v klidu složí i pětičlenná rodina.

Ale zpátky do pohorek nebo tenisek: Prášily, to jsou totiž hlavně jezera Laka a Prášilské nebo Poledník. K posledně jmenovanému vrcholu je to z centra obce osm kilometrů, škoda, že rozhledna je letos zavřená. Kratší – jen čtyři kilometry dlouhá – trasa vede k jezeru Prášilskému. Ledovcové jezero v místech, kde si příroda žije sama svým vlastním životem, je nadmíru fotogenická, proměnlivé v koloběhu roku. Nejvýše položené šumavské jezero a zároveň nejmenší nese název Laka. Dřív bylo nepřístupné, o to víc vás může zlákat konečně ho vidět (a vyfotit). Nečekejte na to, že cestou děti zabaví různorodé aktivity nebo hravé informační tabule, v téhle neposkvrněné přírodě jim budete muset zábavu s šiškami a klacíky vymyslet sami.

Na Šumavě za vydrýskem i do kaple

Za návštěvu prodchnutou mystikou ještě stojí Hauswalská kaple, bývalé poutní místo s pozůstatky kaple z roku 1820. Zlákat vás může Stará Hůrka – pozůstatky sklářské obce z roku 1766 (přes 6 kilometrů). Dál je Vchynicko-tetovská kanál, který sloužil pro plavení dřeva.

Kdybyste se rozhodli zůstat déle, do dalších šumavských koutů, kde je toho k obdivování mnoho, to rozhodně není daleko. Děti určitě nadchne procházka podél řeky Vydry za večerníčkovým Vydrýskem, zajděte také do sklárny, kde si můžete vyzkoušet, jak se fouká sklo, omrkněte výběh s jeleny

Cestou určitě doporučuji stavit se v – dnes už snad legendární – hospůdce U Štěpána ve Vojeticích, kde si vychutnáte poctivé české hovězí, které se páslo na šumavských stráních.

My jsme si tyto výlety střihli těsně před vypuknutím karantény. Oceňovali jsme nadmíru vstřícnost personálu Chalupy, klid na hotelu, velmi pestré snídaně (připraví vám i podle přání omelety, míchaná vejce, palačinky…), velikost apartmánu a hlavně velmi teplý bazén, který se večer rozehrál barevnými světly. Skoro se nám ani do pohorek nechtělo…

S rodinou vyzkoušela a sepsala

Míša Švestková

Také si přečtěte

podobné

Přímé lety na ostrov La Palma z Česka. Konečně jsou

Oblíbené Kanárské ostrovy budou ještě žádanější, až Češi zjistí, že z Prahy z letiště Václava Havla poletí přímá linka na ostrov La Palma.    Všechny Kanárské ostrovy mají Češi dlouhodobě v oblibě. Ovšem teprve od letní sezony 2024 mohou objevit také menší a méně...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!