Na novoroční předsevzetí je nejlepší září (dodržíte ho díky kaizen)

Osm měsíců uplynulo od toho, kdy jste si svatosvatě slíbili… (doplňte sami) A teď přiznejte, povedlo se vám to dodržet? Nebo máte plnou pusu výmluv? Teď už to konečně vyjde, víme to (a víme díky čemu).

Musli tyčinky pro zdraví
Zdravá snídaně

4 minuty čtení

8 září, 2020

Když nemáte čas, v 5 bodech vše podstatné:

  • K velkému cíli vedou kroky, které jsou tak malé, až jsou směšné
  • Nebuďte nedočkavci, nechtějte všechno hned
  • Této metodě se říká kaizen
  • Hodí se na každé předsevzetí
  • „Novoroční“ předsevzetí si dejte v září, kdy už stejně díky kroužkům dětí, školce apod. máte řadu dalších povinností navíc, taková drobnost se ztratí

 

 

Většina novoročních předsevzetí vypadá nějak takhle: Zhubnu. Přestanu si stěžovat. Budu trávit víc času s dětmi.

Hm, jenže tohle je dost neurčité. Počítá se i zhubnutí tří kil po střevní chřipce a o dvě minuty delší pohádka, na kterou koukáte s Páťou? Většinou jsou naše cíle příliš obecné a tím pádem příliš nereálné. Životní obrat se nedá udělat jen tak, navíc letos na jaře vám to mohl nabourat koronavirus, víme, víme.

Pokud nemáte tolik trpělivost a vytrvalosti, abyste se dostali ke svému cíli, což už jste mohli zjistit během řady let, kdy si novoroční předsevzetí dáváte, jděte na to jinak.

Zní to směšně, ale k velkému cíli jako je maraton vedou tak malé kroky, jako sednout si v běžeckém oblečení na lavičku. Až vám to začne připadat nechutně málo, dostanete sami chuť běžet a nebudete se muset nutit.

Běžecké boty

Září je k tomu jako stvořené. Už tak, pokud jste rodiči školáků i školkáčků, je na vás kladena spousta nových úkolů, takže se další drobný úkol ztratí. Ano, řekli jsme drobný. Vy totiž svého cíle dosáhnete (a my vám hodně fandíte) metodou kaizen. Ta vychází z toho, že stačí udělat každý den jednu banalitu. Opravdovou maličkost. Vy si pro daný den musíte najít tak malinkatý cíl (který by měl stále vést k velkému konci), až to bude směšné. Na praktikování i vymýšlení.

Jak dodržet předsevzetí díky kaizen

Kaizen je slovo složené ze dvou – kai znamená změna a zen se překládá také jako cesta k lepšímu. A tahle metoda opravdu vede k lepšímu, jen to nedělá zbrkle, spíš vás učí pravidelnosti. Zvyk se tvoří podle průzkumů za 19-21 dní, tak vytrvejte a nepřepalte začátek.

 

 Takže pojďme si říct příklad. Chcete se naučit italsky. První den se jen podívejte, kde je v okolí jazyková škola. Druhý den se kolem ní jděte projít (nežertujeme). Třetí den si najděte její webovky. Čtvrtý den je otevřete. Pátý den přemýšlejte, který čas kurzu by byl lepší. Šestý den se klidně rozhodněte, že se budete učit sami. Takže sedmý den se podívejte na nabídku knihkupectví a osmý si objednejte učebnici pro samouky. Devátý den ji vyzvedněte, desátý otevřete, jedenáctý den čtěte úvod a dvanáctý den první slovíčko. Třináctý den se naučte první pozdrav.

Přiznejme si, to je tak směšně snadné, že to dovedete i v tom nejvíc nabitém programu. Mezi vším tím přebíháním na kroužky a nakupováním žervé ke svačině. Ani nebudete vědět, že je to „váš úkol“. Jen si ho připište na seznam povinností vedle telefonátu babičce. Kvůli těmto drobnostem se nemusíte bát stanovit si cíle klidně dva (naučit se italsky a hubnout, ale to už je vlastně vyšší dívčí, tak se nenuťte).

Potřeby pro kutily

Konečně se chcete naučit vázat květiny, dělat adventní věnce nebo vyrábět šperky? Jeden den se podívejte na youtube, jak se to dělá, omrkávejte konkurenci, a až osmý den se tak zhruba porozhlédněte v obchodech pro kutily. Chcete zhubnout? Pak klidně jezte každý den půl kousku ovoce nebo zeleniny. Nebo si objednejte běžecký outfit a jen v něm vyjděte před dům. Další den si sedněte s nazutými teniskami do parku. Takhle to udělejte klidně desetkrát, až i vám začne připadat, že je to nechutně málo, a prostě začnete nejdříve chodit a nakonec i běhat. A to rajče sníte také celé.

Prostě se jednoho dne stane, že budete chtít víc. Naučit se víc než jedno sloveso, ale rovnou všech deset, co jsou na stránce 24. Malé a nenásilné kroky jsou cestou k úspěchu, takže opravdu nedělejte nic násilím a začněte po pidičástech. Nechte vaši nervovou soustavu, aby si na podobné změny zvykala, adaptujte se pomalinku polehoučku. Nebuďte nedočkavci, nechtějte všechno hned, ať nepřepálíte začátek. Máte na to čas do konce roku, což je kolem 100-120 dnů. Takže i kdybyste se nakonec naučila jen to jedno slovíčko denně, získáte už slušný základ k tomu, abyste si příště v Římě objednala dvě cappuccina bez zaváhání.

Když jsem psala tento článek, došlo mi, že vlastně celá MAMAvolba vznikla metodou kaizen. Jeden den jsem poptala grafičku, druhý den si sepsala úkoly, třetí den obhlédla fotobanky… Až těsně před koncem jsem do toho šlápla a začala s webem trávit hodiny a hodiny denně. A s chutí. Takže jen chci potvrdit, že tahle metoda funguje.

Názor z MAMAvolby

Míša Švestková

Také si přečtěte

podobné

Jak na relaxaci v domácím prostředí

Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!