Překvapí vás, co všechno vnímají předčasně narozené děti

Je jich tolik! Až 9000 dětí se v Česku narodí předčasně, to znamená před 37. týdnem těhotenství. Aby rostly a sílily, potřebují nejen nezbytnou speciální péči, ale i častý kontakt s rodiči a také zvláštní vybavení od zdravotních přístrojů, přes hnízdečka imitující prostředí v děloze až po miniaturní plenky. Smysly vnímají řadu detailů.

Ručička miminka

3 minuty čtení

2 února, 2022

Pro budování vzájemného vztahu mezi rodiči a miminkem je důležitý jak fyzický, tak hlasový kontakt. Protože jejich zrak není plně vyvinutý, musí svět vnímat jinými smysly. Pamatují si vůni maminky i chuť mléka, využívají hmat i sluch.

„Jakmile to zdravotní stav miminka dovoluje, je pro jeho vývoj velmi důležitý také co nejužší a nejčastější kontakt s rodiči. Díky němu se děti cítí v bezpečí a vytváří si vztah s rodičem tolik důležitý do budoucna,“ říká Lucie Žáčková z organizace Nedoklubko, která se této problematice věnuje už téměř 20 let.

Proto rodiče za miminkem dochází, děťátko uklidňuje, když na ně rodiče klidně mluví a vyprávějí mu. Třeba o světě kolem. Nebo příběhy – inspirací pro vyprávění pohádky může být například Pletená pohádka, kterou napsala autorka Petra Šolcová pro sbírku Pohádky pro kulíšky organizace Nedoklubko, namluvila ji pak herečka Veronika Khek Kubařová.

Pohádka ji opravdu zaujala: „Oslovila mě dojemností. Přála bych si, aby potěšila rodiče a předala jim poselství o tom, že jsou jejich děťátka v bezpečí a už brzo se dostanou domů.“

Poslechnout si ji můžete i vy na tomto odkazu.

Symbolicky můžete poslat jednu miniaturní plenku předčasně narozenému miminku a dopřát mu tak hebký dotek pro rychlejší růst, aby se mohlo co nejdříve podívat domů za svojí rodinou.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

 

Jemné doteky pro zdravý vývoj

Kromě sluchu je pro poznávání okolního světa pro novorozená miminka dalším důležitým smyslem i hmat. Z toho důvodu si předčasňátka v porodnicích, pokud není možné, aby je rodič choval, hoví ve speciálních hnízdečcích z jemného materiálu, který je šetrný k jejich citlivé pokožce.

A protože klasické plenky by byly takto malým dětem velmi velké, a dokonce by je rušily, začala pro ně značka Pampers, spadající pod společnost Procter & Gamble, před lety vyrábět speciální maličké plenky Preemies.

Miniaturní plenky jsou uzpůsobené tak, aby je nikde netlačily nebo naopak nepřesahovaly. Jejich materiál nešustí, aby miminka pohyb v nich nebo jejich výměna zvukově nerušily.

 

Navíc mají tak velkou absorpční schopnost, aby nebylo nutné je vyměňovat příliš často a s dětmi zbytečně manipulovat. Nejmenší velikost plenek pasuje dokonce dětem s porodní hmotností menší než 800 g! Další dvě velikosti jsou určené pro děti s hmotností nižší než 1800 gramů a s hmotností nižší než 2300 g.

Předčasňátka tak v klidu mohou spát, prospívat a dělat pokroky.

Pokud si v průběhu února zakoupíte některý z produktů Pampers na Alza.cz, symbolicky pošlete jednu miniaturní plenku předčasně narozenému miminku a dopřejete mu tak hebký dotek pro rychlejší růst, aby se mohlo co nejdříve podívat domů za svojí rodinou.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!