Řeší psychiku neplodných: „Motají se v bludném kruhu beznaděje“

„Žena by neměla mávat partnerovi před očima menstruačním kalendářem.“ Jenže ženy na sebe při otěhotnění až příliš tlačí, protože se bojí, že se jim zhroutí celý svět, když IVF nevyjde. A s každým pokusem se páry motají v bludném kruhu beznaděje. Psycholožka Jana Březinová z kliniky reprodukční medicíny IVF Cube se nám svěřila s tím, jak to v její praxi chodí.


3 minuty čtení
Pomáháte s psychikou těch, které trápí neplodnost. Jak jste se dostala k tomuto oborovému zaměření?
K reprodukční medicíně mě přivedla moje dlouholetá zkušenost s psychosomatickou tématikou a práce ve zdravotnictví. Nyní se mi hezky pojí s dětskou psychoterapií a poradenstvím, protože ústřední téma v obou oborech bývá rodičovství, stres, výkonnost a vztahy. Jednoduše – na klinice to mnohdy začne a u problémů dětí to končí.
V jaké fázi snahy o početí k vám páry přicházejí nejčastěji? Jak s nimi pracujete? Kolik sezení s vámi nejčastěji absolvují?
Nejčastěji přichází po několika nezdařených pokusech, psychicky vyčerpaní a zamotaní „do bludného kruhu beznaděje“. Jsem klientům v první řadě hlavně oporou, poskytnu jim prostor, aby mi všechno mohli vyprávět a ulevit si. Pak postupně pracujeme s jejich příběhem, zdroji zvládání a plánujeme, jak to všechno ustát a zase získat kompetence k rozhodování a účasti na léčbě, jak na sebe netlačit a vše v klidu zvládnout. Mnohdy toto postačí, někdy je ale užitečná delší terapie, kde si zpracovávají klienti svá osobní témata, která je trápí.

V moderní společnosti není moc místo pro „selhávání“, takže pokud je žena poslední z kamarádek, která nemá dítě, bere to automaticky jako něco špatného.

Co je na snaze o početí z psychického hlediska nejnáročnější?
Přijmout fakt, že otěhotnění nemusí vyjít hned. Ženy na sebe zbytečně příliš tlačí, mají pocit viny a selhávání. Strašně se bojí, že jim to nevyjde a zhroutí se jim život. S každým nepovedeným cyklem se toto zvětšuje a sílí možná psychogenní příčina neplodnosti. Žena je pak vyčerpaná a její život se obrací nesprávným směrem.
„Psychika je při IVF podstatným faktorem“
S čím dovedete párům snažícím se o dítě pomoci vy? Jakou roli v otěhotnění hraje psychika?
Pomáhám právě zastavit nebo zmírňovat tento „psychický kolotoč“. Pokud je žena v nepohodě dlouhodobě, je psychika podstatným faktorem. V některých případech doporučuji přerušit IVF léčbu a pracovat psychoterapeuticky. Nejvíce mě těší, když se později stav zlepší a třeba přijde i vytoužené mimčo. Mám i klientky, které mi napíšou poděkování a pošlou fotku. Mám z toho vždycky obrovskou radost!
Bývá častější psychický „blok“ či problém, pokud to tak mohu nazvat, na straně muže či ženy?
Obecně je v reprodukční medicíně více kladena zátěž na stranu ženy, tudíž více pracuji s nimi. Ale také muži vnímají neplodnost jako problém a často se ve svých emocích neumí orientovat.
Vypozorovala jste ve psychice žen nebo párů, kteří k vám docházejí a snaží se o dítě, nějaký společný prvek? Tedy kromě té touhy po dítěti. Myslím spíš něco, co všechny „brzdí“…
Jednoznačně výkonnost a tlak na výsledek. Je to ale pochopitelné, žijeme v konzumní době, všechno máme hned. Navíc není v moderní společnosti moc místo pro „selhávání“, takže pokud je žena poslední z kamarádek, která nemá dítě, bere to automaticky jako něco špatného.
V jednom rozhovoru mi psycholožka řekla, že vůbec nedoporučuje měření bazální teploty, ovulační testy apod., a to především dlouhodobě, kvůli psychickému stavu snažících se partnerů. Co si o tom myslíte vy?
A nebyla jsme to dokonce já? (smích) Tyto metody k ničemu nepomohou. Akorát se ženy uvádějí do stresu, tlačí na partnera… A není to sexy. Žena by měla zůstat pro partnera přitažlivá, a ne mu mávat před očima papírkem nebo menstruačním kalendářem.
Doporučuji postup – pokud se pár rozhodně mít dítě, ať užívá pravidelného, ničím nerušeného sexuálního života a pokud do roka neotěhotní, ať zajdou za odborníkem. Pár vyšetříme a poradíme, co dál. Nezačínáme hned IVF, jsou i jiné možnosti.
Děkujeme za rozhovor! Odpovídala:
Mgr. Jana Březinová
Vdaná, dvě děti
Pracuje jako poradenský psycholog IVF CUBE
Také si přečtěte
podobné
Jste máma, která ví. A rozhodne. Hlasování MAMAvolba 2023 začalo
Nejlepší plenky, sušenky, šampony, vlhčené ubrousky, hračky, ovocné kapsičky... A vy rozhodnete, které jsou nejlepší. Hlasujte v anketě MAMAvolba 2023 a podpořte své oblíbence. Desítky značek, které svým výrobkům...
Sex po porodu: kdy začít, jak se chránit, proč dodržet šestinedělí, jak s císařem
Pokusíme se vám zodpovědět všechny otázky, které vás napadají o intimním životě po porodu. Co znamenají pro sex očistky, co je v sexu v šestinedělí jinak, když rodíte císařským řezem, jaká je po porodu nejlepší...
Adventem ku zdraví. Budete 24. prosince víc fit než teď
Máte pocit, že advent znamená jen nápor na žaludek, játra a nervy? Letos na to pojďte naopak. A místo vylupování čokoládiček odpočítávající dny do Vánoc budujte zdraví. O žádnou vánoční radost ale nepřijdete.Kdy odejdu...
MAMAletter express
Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!