Půlhodinka hraní denně. Věnujte dětem víc času než Facebooku

Téměř dvě a půl hodiny denně stráví každý z nás na sociálních sítích. To není málo, že? Ráno chvilka po probuzení, občas pět minut v práci, večer před spaním… Pěkně se to nasčítá. Stejně tak ale můžete nasčítat volné minuty a věnovat je svým dětem.

 

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon

3 minuty čtení

25 dubna, 2024

Až 86 % rodičů tvrdí, že společná hra s dětmi zvyšuje rodinné štěstí, ale pětina z nich přiznává, že si s dětmi nehraje vůbec. To ukazují výsledky nejnovější celosvětové studie společnosti LEGO® Play Well Study, které se zúčastnily také rodiny z České republiky. Čas strávený v moderní rodině společnou hrou je stále vzácnější. Pro 79 % rodičů není hraní s dětmi vždy prioritou, avšak 96 % dotázaných českých dětí tvrdí, že hra je důležitá pro jejich pohodu.

Věnujte proto svým dětem 30 minut. V rámci iniciativy Půlhodinu pro rodinu, která rodiče inspiruje, jak si ke společné hře hledat cestu a jak ji následně naplnit, ji připravilo LEGO.

„Hra je velmi důležitá pro rozvoj dítěte a udržování a prohlubování vztahů v rodině. Benefity má společná hra pro rodiče, kteří si odpočinou od každodenních starostí, napojí se na dítě, a zároveň se jim otevírá prostor otevřít témata, o kterých se běžně tolik nepovídá nebo je obtížné najít příležitost. Společná hra by měla mít ve společném čase rodiny významné místo. Podle studie LEGO® Play Well Study si většina rodičů důležitost hry uvědomuje,“ komentuje význam společné hry psycholožka Radka Kůřilová. Průzkum dokonce říká, že 21 % českých rodin vůbec netráví čas společným hraním, přestože téměř 90 % českých dětí si přeje, aby si celá rodina více hrála.

Rodiče se mohou uzavírat do práce nebo digitálního světa nebo se zaměřovat pouze na základní potřeby a nemají prostor věnovat se svým dětem. Pomoc s určením priorit a budováním vlastních schopností může být pro dospělé klíčová.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Někteří rodiče si myslí, že se čas s dětmi přeceňuje, někdo argumentuje prací a povinnostmi.

„Rodiče se často cítí zahlcení množstvím požadavků, které na ně klade společnost, příbuzní i oni sami na sebe. Snaží se skloubit práci, kariéru, domácnost a péči o děti, často se však cítí, jako by neměli dostatek prostředků ani podpory. Tento tlak může vést k pocitům nedostatečnosti a viny. Rodiče se mohou uzavírat do práce nebo digitálního světa nebo se zaměřovat pouze na základní potřeby a nemají prostor věnovat se svým dětem. Pomoc s určením priorit a budováním vlastních schopností může být pro dospělé klíčová,“ zmiňuje k problematice bariér psycholožka Radka Kůřilová.

Rodiče se mohou obávat, že hraní může dětem bránit zvládnout povinnosti a připravit se na náročnou realitu. Pravdou však je, že povinnosti mohou děti plnit i hravou formou. Děti je tak zvládají mnohem snadněji a snižuje se i jejich odpor k plnění úkolů. Hra navíc posiluje psychickou odolnost, což pomáhá dětem lépe zvládat budoucí výzvy života,“ doplňuje k důležitosti hry Kůřilová.

Pokud to chcete změnit, zapojte se do iniciativy LEGO Půlhodinu pro rodinu, která chce rodičům pomoci překonat bariéry, které jim ve trávení společného času s dětmi brání. Cílem je rodičům ukázat, jak si i během uspěchaného životního stylu potřebný čas vyhradit, jak jej naplnit společnou zábavou, jak začít a neztratit motivaci, jak děti zapojit a jak si osvojit nové pozitivní návyky, které povedou k tomu, co si všichni zúčastnění přejí nejvíc – trávit spolu více času kvalitnějším způsobem. Těšte se na podcasty, nápady, triky…

Tady je pár právě pro vás:

Předejte herní žezlo dětem

  • Když děti mají prostor a vedou průběh hry, má to pro ně mnoho výhod. Volí si vlastní styl hry i tempo, rozvíjejí tak své rozhodovací schopnosti a objevují vlastní zájmy. Když dítě řídí hru, rozvíjí se i jeho sebekontrola, práce s vlastními emocemi a přístup sama k sobě.
  • Rodiče rozhodují už v mnoha oblastech, nechte dětem alespoň hru (pokud neubližuje). Rozvíjí se tak potřebný pocit autonomie a kompetence.

Nechte se ve hře poučit dětmi

  • Může to být někdy těžké, ale zkuste na chvíli vystoupit z role rodiče, který musí všechno znát. I přesto se uvolněte a nechte si dětmi vysvětlit průběh hry. Buďte zvědaví na jejich vysvětlení.
  • Nebojte se, že budete vypadat blbě. Ukazujete tak přes vlastní příklad, že je v pořádku chybovat a pouštět se do věcí, které nám úplně nejdou.
  • V digitálních hrách to půjde velmi snadno, protože rodiče do tohoto světa často nevidí. Ovšem může to být i při stavění kostek, kdy má dítě vlastní plán, který následujete.

 Pozor na obrazovky v pozadí

 Abyste mohli věnovat dítěti plnou pozornost a společně se soustředit na hru, vypněte televizi v pozadí, ztište si zvuky na telefonu a odložte ho z dosahu.

 Buďte člověkem, se kterým se skvěle hraje

 Zásadní je i to, aby dítě hra s vámi bavila. Jak to můžete zařídit?

    • Aktivně pozorujte, naslouchejte příběhům a popisům, podpořte jejich způsob hraní.
    • Nesnažte se neustále přebírat kontrolu nebo zasahovat. Je fajn se střídat, ale pořád by hru více pod palcem mělo mít dítě.
    • Zapojujte se a spolupracujte – naučíte tak dítě, jak taková společná hra a spolupráce může vypadat.
    • Nechte se vtáhnout do herního světa.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!