Sčítají se děti? A co miminka, která se narodí? A jak se sčítá při střídavé péči?

V Česku začalo sčítání lidu. A týká se povinně všech, tedy i dětí a miminek. Máme pro vás odpovědi na otázky, které se týkají sčítání dětí ve střídavé péči nebo miminek, která jsou zatím ještě v bříšku.

Sčítají se děti? A co miminka, která se narodí? A jak se sčítá při střídavé péči?

2 minuty čtení

27 března, 2021

On-line formulář je možné vyplnit elektronicky přes www.scitani.cz nebo přes aplikaci Sčítání21, a to až do 9. dubna. Tradiční podoba listinná pak bude k dispozici poté.

Sčítací formulář musíte vy, zodpovědní dospělí, vyplnit i za děti, případně za další osoby, které nejsou způsobilé k právním úkonům.

Připravte si data narození a čísla osobních dokladů, ideální je využít formulář pro domácnost, který zahrnuje všechny osoby, které bydlí v jednom bytě společně.

Rozhodným okamžikem pro sčítání miminek (a všech lidí) je půlnoc z pátku 26. na 27. března.

Sčítají se děti? A co miminka, která se narodí? A jak se sčítá při střídavé péči?

Pokud máte děti ve střídavé péči nebo jakkoliv jinak rozdělené péči, domluvte se, kdo dítě sečte. Děti pak sečtěte na adrese obvyklého bydliště, kde fakticky žijí, kde je jejich domácnost. Není rozhodující, zda jsou na místě přihlášeni k trvalému pobytu. Pakliže se nemůžete dohodnout, kdo formulář vyplní, berte jako směrodatné datum půlnoc z 26. na 27. března – rozhodný okamžik.

Rozhodným okamžikem pro sčítání miminek (a všech lidí) je půlnoc z pátku 26. na 27. března. Pakliže se vaše miminko narodila minutu před půlnocí, sečíst ho musíte.

Osobní údaje nebudou nikde zveřejněné. Čtyřčlenné rodině zabere sčítání asi 30 minut. O vyplnění se můžete i podělit.

Protože krátce po zahájení spadl server, počkejte raději pár dní, než se vše zastabilizuje.

 

Proč sečíst děti?

Proč se vyplatí sečíst děti? Třeba právě proto, že se zjistí nedostatečná kapacita školek, nebo kde by bylo fajn postavit hřiště, protože se v oblasti narodilo právě sto miminek.

Také si přečtěte

podobné

Jak na relaxaci v domácím prostředí

Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!