Sex po porodu: kdy začít, jak se chránit, proč dodržet šestinedělí, jak s císařem

Pokusíme se vám zodpovědět všechny otázky, které vás napadají o intimním životě po porodu. Co znamenají pro sex očistky, co je v sexu v šestinedělí jinak, když rodíte císařským řezem, jaká je po porodu nejlepší antikoncepce a dá se otěhotnět v šestinedělí?

Poslední dovolená před porodem je babymoon

3 minuty čtení

23 ledna, 2023

Sex po porodu: kdy a jak s ním začít

Napadá vás spoustu otázek, které se týkají intimního života před porodem. A my vám na ně pěkně souhrnně dáme odpovědi.

Když začít se sexem po porodu

Proč začít se sexem po porodu až po šestinedělí? Šestinedělí je období fyziologických změn po porodu, při kterém dochází ke zmenšování dělohy, hojení, nástupu laktace a odchodu očistků. Všechny tyhle změny proměňující tělo trvají u většiny žen kolem měsíce až šesti týdnů, někdy samozřejmě i déle.
Proč chtějí lékaři, abyste v šestinedělí neprovozovali sex? Protože je děloha jedna velká rána a pohlavní styk je jeden z možných zdrojů přenosu infekce kdejaké nákazy. Ta se tak může rozšířit dál. Kvůli menšímu riziku infekce se zkrátka se sexem vyplatí počkat.
A co si budeme nalhávat, ve většině případů to není ani konfortní pro ženy, očistky, překrvení malé pánve, to všechno naznačuje, že sex nebude patřit k „čistým“ skutkům. Vyčkejte, než se vše vrátí po normálu.

Plánujete uspokojit muže ústy už krátce po porodu? Může to znamenat větší průtok očistek i spuštění laktace.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Sex po porodu po císaři. Je jiný?

Císařský řez vás sice „zbaví“ bolesti „tam dole“, ale přesto na svém těle zaznamenáte řadu změn. Bolest v podbřišku je zcela běžná, souvisí se zavinováním dělohy a očistkami, těm se po císařském řezu nevyhnete. Proto gynekologové nedělají rozdíl mezi sexem po přirozeném porodu a sexu po císařkém řezu. A stejně jako i s dodržováním šestinedělí.

Jedním dechem ovšem dodávají, že sexuální život po porodu císařským řezem přináší menší riziko infekce.
Samotná operace, jakou císařských řez je, vyžaduje rekonvalescenci, ideálně doprovázenou i rehabilitačním cvičením.

Bolest při sexu po porodu. Co s ní?

Přiznejme si, že je celkem běžná. Jako když poprvé vytáhnete ruku ze sádry po zlomenině a začnete ji používat, překvapí vás povolené svaly, zvýšená únava, větší citlivost. I tak se může porod projevovat na vaší pochvě a vagině. Postupný zvyk a citlivost jsou klíčové. Bolestivost, která trvá déle, řešte s gynekologem.

Otěhotnění krátce po porodu a Antikoncepce po porodu
Stát se to může a takových příkladů budete mít určitě dost ze svého okolí nebo diskuzních fór.
Ano, i pár týdnů po porodu během šestinedělí se dá otěhotnět.

Nespoléhejte se na hormony a babské rady a chraňte se už od prvního sexu po porodu. Nejlépe prezervativem. Pokud se naplno vrháte do sexuálního života ještě v šestinedělí, zajděte raději za svým gynekologem, který vám doporučí vhodnou antikoncepci po porodu. Záleží na stavu pohlavního ústrojí i na tom, zda (ne)kojíte. Nemusí to být jen „prášky“ – tedy hormonální antikoncepce.

Další možností antikoncepce po porodu je i spermicidní gel nebo globule nebo nehormonální nitroděložní tělísko.

Sexuální abstinence kvůli strachu z otěhotnění zkrátka lze řešit jinak.

Jak začít se sexem po porodu?

Nejlépe tak, jako jste začínali se samotným sexem, když vám bylo náct. Mazlením, laskáním… Uvidíte, zda podobné prakticky fyziologicky i hormonálně nespustí výraznější krvácení nebo laktaci (dráždění bradavek zkrátka spustí produkci mléka, jako když miminko saje), i když se vám mohlo zdát všechno v pořádku.

Nedodržení šestinedělí a sex

Bolelo to, pálilo, štípalo? To se samozřejmě může stát kdykoliv. Pokud víte, že jste přecenila svoje síly a touho a nedodržela šestinedělí, i když vám vnitřní hlas říkal: ještě vyčkej. Tak vyčkávejte teď, zda se nic nestane (držíme pěsti) nebo se naopak nezačne projevovat infekce. Může to být bolestí v podbřišku, ale třeba i průjmem nebo teplotou. Neváhejte pak zajít ihned k lékaři, který vám provede krevní testy.

 

Potrhali jste si rány prvním sexem po porodu? Rovnou volejte lékaři, který vás zkontroluje.

Orální sex po porodu

Kdy necháte partnera obohatit jazykem vaše tělo je na vás. I sliny můžou být zdrojem infekce a způsobit problémy jako v případě sexu.

Plánujete po porodu uspokojit ústy svého muže? Orální sex v šestinedělí zakázaný není a je jen na vás, jak se na něj cítíte. Opatrná pozice, ve které vás nebudou tlačit rány, je základem. Připravte se ale na to, že ve vás hormony touhy můžou způsobit malou bouři – zvýšit se průtok očistek, prokrvení prsou může vyvolat tok mléka.

Bojí se muži sexu po porodu?

Ano, někteří mají stejné obavy z vrácení k sexuálnímu životu jako ženy. Bojí se, že něco ublíží, že se nakazí, že… Důvodů k obavám je spousta.

Po porodu bez sexu

Ani po šestinedělí se některým ženám do sexu nechce. Jiné myšlenky, příliš starostí, nulová chuť, důvodů může být mnoho. Vydržet, nenutit, debatovat, začínat zlehoučka, to jsou základní rady pro muže, který už se vášnivě dobývají do kalhotek

Také si přečtěte

podobné

Jak na relaxaci v domácím prostředí

Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!