Nejpopulárnější skandinávská jména pro chlapce: inspirace, význam i výslovnost

Skandinávská jména mají často jedinečné významy a nesou v sobě neobvyklé příběhy. Mnoho jmen je inspirováno érou Vikingů nebo severských bohů či pohádkových bytostí. Jména z Norska, Švédska, Finska či Dánska a rovněž z Islandu jsou pro nás originální inspirací a jsou stále populárnější. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější a vysvětlit si jejich význam.

Poslední dovolená před porodem je babymoon

4 minuty čtení

28 února, 2021

Ať už se snažíte vymyslet perfektní skandinávské chlapecké jméno, protože plánujete přírůstek do rodiny, chcete poradit kamarádce nebo vás zajímá význam jména nového spolužáka vašeho dítěte ze školky, máme pro vás skandinávská jména jako inspiraci. A nejsou to jen Eric a Sven.

Anders je jedno z nejpopulárnějších jmen, jaké může každý chlapec mít, i díky tomu, že znamená „mužné“.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.
  1. Aaren (vyslovováno: Ar-ren)

Aaren je skandinávské jméno s původem v holandském a německém jazyce. Je populární v celé Skandinávii. Podobná se jménu „Aaron“, což je známější hebrejská verze, běžná ve Velké Británii a USA. Jméno je předurčené těm dětem, jejichž rodiče věří, že v budoucnu dokáže něco opravdu velkého.

  1. Odin (vyslovováno: Oh-din)

Odin je jedním z nejznámějších bohů ve skandinávské mytologii. Bůh Odin je známý uměním a moudrostí, i když je mu přisuzováno i několik méně pozitivních vlastností a skutků.

Jméno Odin je velmi populární zejména v Norsku, ale má silné postavení také ve Švédsku, Dánsku a Finsku. V některých částech světa lidé používají Odina jako zajímavou alternativu ke jménu „Owen“.

  1. Leif (vyslovováno: Lay-f)

Leif je jméno se starým severským původem, které souvisí s tituly Olafa a Elofa. Jméno běžné pro Dánsko a Švédsko je nyní v celé Skandinávii velmi populární. Jméno „Leif“ znamená ve Skandinávii dědice nebo milovaného.

Někteří lidé ve Skandinávii vyslovují toto jméno jako „Lajf“. Pokud potkáte muže jménem Leif v Americe a Severní Americe, je pravděpodobnější, že jeho jméno vysloví jako „Leaf“.

  1. Gunnar (vyslovováno: Gun-ar)

Gunnar pochází ze starého skandinávského jména Gunnarr, které pochází ze složených slov pro válečníka a válku. Velmi pravděpodobně vychází ze známějších Gunther nebo dokonce Gunner z USA.

Gunnar byl klíčovou postavou severských legend a jeho jméno je oblíbené v mnoha severských regionech.

  1. Hannes (vyslovováno: Han-nes)

Hannes je jedním z mnoha skandinávských mužských jmen, která zní mimo skandinávské země často trochu divně. Ačkoli jste pravděpodobně slyšeli jméno „Hans“ z Německa, tato finská verze se mírně liší a ve druhé polovině slova je potřeba soustředit se na výslovnost.

Ve Finsku a Estonsku toto jméno znamená rychle smýšlející (uvažující) a milující.

  1. Anders (vyslovováno: An-ders)

Anders je jedno z nejpopulárnějších skandinávských jmen, má obrovský „zásah“ ve Švédsku, Dánsku a Norsku. O jedno z nejpopulárnějších jmen, jaké může každý chlapec mít, jde i díky tomu, že znamená „mužné“.

Ve Švédsku je Anders jedním z nejběžnějších jmen po celá staletí. Chcete znát podobná jména ze západního světa? Možná vás překvapí, že je to Andrew a Andre.

  1. Soren (vyslovováno: Suh-ren)

Soren je měkké a jemně znějící jméno pro chlapce ve Skandinávii. Význam je však drsnější, protože se obvykle překládá jako přísný nebo tvrdý. V posledních letech se Soren stal velmi populárním jménem mimo Dánsko, kde je jinak o velmi běžné jméno.

Soren je běžné jméno i v literárním světě a objevuje se například ve Hře o trůny od George Martina.

  1. Kai (vyslovováno: Kye)

Kai je populární multikulturní jméno s historií v regionech od Německa a Norska až po Havaj. Často je překládán jako „zotavení“, v posledních letech získala hlavně v USA a Velké Británii na popularitě.

  1. Bjorn (vyslovováno: B-orn)

Bjorn je jméno, které si pravděpodobně spojujete se značkou Baby Bjorn, je to také velmi populární mužské jméno v celém severském regionu. Bjorn znamená „medvěd“ – což zjevně vyvolává představy o síle a moci.

Pokud prozkoumáte Island a Švédsko, najdete spoustu lidí jménem Bjorn, mírně odlišná verze Bjorna běžná v Norsku a dánštině je pak Bjørn.

  1. Arne (vyslovováno: Arn-eh)

Arne je zkrácená verze jména ze staré norštiny, překládá se jako „orel“. Je populární v různých částech Skandinávie, včetně Dánska a Norska. Dokonce šlo o nejpopulárnější a nejběžnější jméno pro muže narozené v Norsku ve 10., 20. a 30. letech!

Jméno si získalo velkou pozornost i ve Švédsku, kde můžete rovněž zaslechnout verzi „Arni“.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!