Jak správně pečovat o zuby v těhotenství

Péče o zuby a ústní dutinu je pochopitelně důležitá v každé fázi života. V těhotenství však ženské tělo prochází určitými změnami, které bohužel mohou mít na zdraví zubů negativní vliv. Zjistěte, jak jej těhotenství ovlivňuje a jak o zuby správně pečovat, aby byly jako perličky.

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon

3 minuty čtení

18 května, 2021

Navštivte zubaře na začátku těhotenství

S návštěvou vašeho stomatologa v těhotenství zbytečně neotálejte. Ideálně se k němu objednejte bezprostředně poté, co obdržíte těhotenskou průkazku. Váš zubař stav chrupu a dásní zkontroluje a zároveň vám pomůže v případě, že objeví zubní kaz.

 Větší zákroky (třeba trhání zubů) se však obvykle odkládají až na dobu po porodu. Přece jen se jedná o větší zásah do těla, se kterým je mnohdy spojena nutnost anestezie a braní antibiotik. Obvykle se neprovádí ani rentgenové vyšetření, i když rentgen míří pouze na oblast čelisti (nikoliv plodu).

 Zároveň je vhodné navštívit dentální hygienu, díky které dojde k odstranění zubního plaku a vaše zuby budou ve skvělém stavu.

Kvůli zvyšování hladiny hormonu hCG se může zhoršit zánět dásní. Výjimkou nebývá ani paradentóza.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Vlivem těhotenství dochází v ženském těle ke změnám

Těhotenství je krásným obdobím v životě každé ženy. Přesto však s sebou přináší určitá úskalí spojená se změnami, které se v těle odehrávají. Dříve se tradovalo, že dítě si z ženského těla bere velké množství vápníku a následkem toho dochází ke zhoršení stavu chrupu, případně dokonce k vypadnutí zubu. Četné studie však dokázaly, že to pravda není.

Přibližně do 10. až 12. týdne těhotenství dochází ke zvyšování hladiny hormonu hCG. Pokud jste již před otěhotněním s nějakým zánětem dásní neboli gingivitidou bojovala nebo se u vás objevovalo občasné krvácení dásní, je možné, že kvůli většímu množství tohoto hormonu dojde ke zhoršení vašich problémů. Výjimkou nebývá ani paradentóza.

V těhotenství dále dochází k nárůstu objemu krve, což může vést k překrvení sliznice a otokům dásní. Neodmyslitelně se k tomuto období vztahují i častější nevolnosti a s tím související zvracení v těhotenství. Trávicí šťávy, které se dostávají do úst, mohou oslabit zubní sklovinu. Proto je vhodné si bezprostředně poté vypláchnout ústa vodou, ale s kompletním čištěním zubů chvíli počkat. Čištěním zubů ihned po zvracení byste si zubní sklovinu ještě více zničila.

Myslete na vhodný jídelníček v těhotenství

V těhotenství se objevují nejrůznější chutě, které je někdy obtížné zkrotit. Pokud je to však alespoň trochu možné, pokuste se omezit cukr, který napomáhá vzniku a šíření zubních kazů. Pokud si však nedokážete pomoct, myslete alespoň na pravidelné čištění zubů po každé konzumaci sladkého jídla.

Pozor si dávejte i na citrusové ovoce a šťávy, které obsahují ovocné kyseliny. Ty mohou narušit například povrch obnažených zubních krčků. Jakmile takové ovoce sníte, nečistěte si zuby ihned. Raději zhruba 2 hodiny počkejte, abyste si zbytečně nepoškodila kyselinami narušený povrch zubní skloviny.

Pamatujte i na pravidelnou konzumaci vhodných vitamínových doplňků, které zdraví vašich zubů podpoří. Jedná se zejména o vápník, fluor, zinek, fosfor a vitamín D.

Pravidelně se o své zuby a dásně starejte

Pokud jste do této chvíle byla zvyklá používat pouze klasický kartáček a zubní pastu, je namístě to změnit a do každodenní péče o chrup přidat i další body. Ideální je kombinovat klasický nebo elektrický zubní kartáček s mezizubním, který se dostane i do úzkých prostor. Případně jej můžete zaměnit za praktickou ústní sprchu, která se spolehlivě dostane úplně všude. Nezapomeňte také na zubní nit.

Zubní kartáček by měl mít spíše měkké štětiny. Čištění zubů provádějte dvakrát denně, a to vždy po dobu minimálně 3 minut.

Jakou zubní pastu a ústní vodu si v těhotenství vybrat?

Kromě samotných kartáčků je třeba si pořídit vhodnou zubní pastu a ústní vodu. Jejich výběr přitom vždy konzultujte se svým stomatologem. Obecně se doporučuje používat zubní pastu s fluoridy. Pokud se u vás projeví krvácení dásní, můžete vsadit na speciální zubní pastu s protizánětlivými účinky.

 

Také si přečtěte

podobné

Jak na relaxaci v domácím prostředí

Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!