Kde se projít v korunách stromů: všechny české stezky v oblacích

Rozrostly se v českých lesech jako houby po dešti. Přesto jich pořád není tolik, abyste je nezvládli ještě během letošního léta projet. Rozhlédněte se, kde jsou, kde se zkrátka můžete pořádně rozhlédnout, až vylezete nahoru.

3 minuty čtení

21 září, 2020

Byla první, a to jí nikdo neodpáře – Stezka korunami stromů na Lipně na kopci Kramolín dala vzniknout fenoménu stezek, v lesích nad jezerem se majestátně tyčí od roku 2012. To nejzajímavější, co může nabídnout – kromě výhledů na samotné Lipno a okolí až po Alpy, jsou hravé edukační (třeba o ptácích a stromech) a adrenalinové pointy. Zastávek pro odvážné je celkem 11 a znamenají pro vás sklouznutí na padesát metrů dlouhém suchém tobogánu, našlapování s pocitem prázdna pod sebou, trénování rovnováhy… Ke stezce vás klidně dovede z parkoviště speciální bus, abyste si ji mohli vychutnat 364 dní v roce. Sluší se dodat, že stezka vede ve výšce mezi stromy, a zakončena je 40 metrovou věží.

Není to jen procházka. Adrenalinové pointy znamenají obří tobogány i 50 metrů prázdna pod sebou. Na stezkách jsou bonusem pro odvážné.

Krkonošská stezka provede přírodou

Od kořenů až po poslední šišku – Stezka korunami stromů v Krkonoších má za cíl vás i provést lesním životem. Provede vás jedinečnostmi české přírody, a to nejen díky edukativním bodům, ale i hravou formou. Infotabulky doplňují zvídavé otázky, nákresy, fotografie, dotykové body, v podzemí dřevěné rozhledny pak  naučené centrum… Kilometr a půl dlouhá stezka, 45 metrů vysoká věž, to v Jánských Lázních stojí za procházku.

Tohle vlastně není stezka korunami stromů – na Dolní Moravě je stezka přímo v oblacích. Jen příchod k ní je veden lesem, pak hned začnete šplhat věží do výšin, které vás zavedou k mimořádným výhledům po okolí. Užijou si i ti, co mají pro strach uděláno – odpočinková síť ve tvaru kapky vám poskytne prázdno pod sebou, rukáv vám usnadní vymotat se z koloběhu zatáček a dostat se na vrchol dřív, zatímco tobogán zase rychleji (nebo spíš hodně rychle) dolů. Má sto metrů! Informační tabule vám řeknou víc o historii místa i o stavbě lávky, vhodnějších spíš pro dospělé než děti. Ke stezce můžete vyjet lanovkou a dolů sjet mamutí bobovou dráhou. 

 

Mezi všemi „proslavenými“ stezkami nepříliš známá Stezka Valaška naláká návštěvníky Beskyd. Není ani nejvyšší ani nejdelší, je zkrátka tak akorát, když brousíte po okolí Pusteven a přemýšlíte, co ještě dělat. Ale i tak má čím zaujmout: třeba himalájským chodníčkem s barevnými modlitebními praporky nebo trampolínovým centrem, nejvýše položeným v Česku. Devět trampolín je 12 metrů na zemí! Ještě o kousek výš je skywalk – skleněný prosto bez ocelového zábradlí umístěný nad údolím, aby ještě víc umocnil dojem z výšky. Troufáte si? Předem si můžete stáhnout edukativní listy i se na webovkách pokochat zajímavostmi ze stavby stezky.

 

Procházka se sledováním jelínků

Dá se to počítat mezi stezky? Přímo korunami stromů to nevede, chybí tomu i typická věž tyčící se nad okolím, ale pořád jde o dřevěnou stezku lesem. Je prostě jiná – oborou se živou zvěří jako jsou jeleni sika, daněk skvrnitý či prase divoké u karlovarského centra sv. Linhart vede chodníček s pozorovatelnami, z nichž můžete sledovat zvěř i přírodu. Některé můstky vás vyvedou až do šestimetrové výšky.

Jiné stezky v korunách stromů

Také 3D bludiště v Oseku, Hodoníně a Mostě naboří vaše zažité představy o „klasických stezkách“ v oblacích. Někdo by je spíš nazval „lanové centrum“ a pravdu by měl ostatně také. Dřevěné můstky mezi stromy na jsou pro šplhavce a dobrodruhy, přesto nejsou natolik „crazy“, abyste potřebovali složité zaškolování a jištění. Stromové stezky, domečky a vyhlídkové plošiny jsou rozmístěny různě nad zemí, někdy ale i v korunách stromů, proto tu mají tyhle bludiště svoje místo.

Také 3D bludiště v Oseku, Hodoníně a Mostě naboří vaše zažité představy o „klasických stezkách“ v oblacích. Někdo by to spíš nazval „lanové centrum“ a pravdu by měl ostatně také. Dřevěné můstky mezi stromy na jsou pro šplhavce a dobrodruhy, přesto nejsou natolik „crazy“, abyste potřebovali složité zaškolování a jištění. Stromové stezky, domečky a vyhlídkové plošiny jsou rozmístěny různě nad zemí, někdy ale i v korunách stromů, proto tu mají tyhle bludiště svoje místo.

Stezky v přírodě baví celou naší rodinu. Když se ovšem věž točí až příliš, musím se zahledět do dálky, jinak mi plave svět pod nohama.

Názor z MAMAvolby

Míša Švestková

Také si přečtěte

podobné

Přímé lety na ostrov La Palma z Česka. Konečně jsou

Oblíbené Kanárské ostrovy budou ještě žádanější, až Češi zjistí, že z Prahy z letiště Václava Havla poletí přímá linka na ostrov La Palma.    Všechny Kanárské ostrovy mají Češi dlouhodobě v oblibě. Ovšem teprve od letní sezony 2024 mohou objevit také menší a méně...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!