Teenager i prvňák. Ať má pokoj, jaký potřebuje

Kdybyste se měli zaměřit na několik málo věcí při vybavení pokoje pro školáka, ať jsou to tyhle. Ty nejdůležitější. V základu vůbec nezáleží na tom, jestli jde o prvňáka nebo teenagera přestupujícího na střední školu.

Těhotná a káva
Káva

5 minut čtení

28 srpna, 2020

Možná jste si doposud vystačili s dětskými motivy a příliš neřešili ergonomii židle nebo dostatek úložného prostoru, ale jak přibývají povinnosti, ubývá zábavy. A tak je potřeba pokojíček vybavit. A vybavit ho správně. Stylové kousky můžete najít v levném Möbelixu stejně jako v drahém Decolandu, na tom nezáleží. Důležitější je, aby se ve zdravém prostředí cítil váš školák dobře. Co nesmíte podcenit?

Největší pozornost si zaslouží především pracovní stůl, správně vybraná židle a postel s matrací, dostatek světla a úložných prostor.

 

V některých ohledech je lepší ustoupit a pokoj tomu přizpůsobit. Nemá cenu zakazovat budoucímu Ronaldovi, aby si nekopl do míče. Raději připevněte komodu a sundejte z ní zasklené diplomy.

Káva v těhotenství

Rozdělte pokoj do funkčních zón

Než se pustíte do výbavy či přestavby dětského pokoje, pamatujte na vymezení do několika zón. Kromě herní a spací část u školáka přibude také zóna na učení. A ano, dá se s tím vejít i do deseti metrů čtverečních. „Pokoj by tak měl mít ideálně tři hlavní části – na hraní, na spaní a na učení. Přičemž přihlédněte i k variantě, že důležitost a velikost zón na hraní a učení se může časem měnit. Z hlediska bezpečnosti pak nedávejte postel, křesla, gauče apod. pod okno, zpřístupnili byste jej tak dětem a mohl by jim hrozit pád z okna. Pozor dejte také na ostré rohy a hrany nábytku. Volte kvalitně zpracovaný a začištěný nábytek, aby se o něj především mladší děti nezranily,“ říká Jiří Bonk ze společnosti Wirtuuu.

U starších dětí nemusíte ostré rohy příliš řešit, ale i tak se vyplatí dbát na bezpečnost. Pokud si váš patnáctiletý syn v pokoji rád kope míčem (i když jste mu to třeba stokrát zakázali), raději upevněte komodu ke zdi, skleněnou poličku vyměňte za masiv… Někdy je lepší ustoupit a neřešit.

I středoškolák má herní prostor

Pod pojmem „herní prostor“ patří i prostor pro záliby, což mohou být třeba žebřiny, výstavka seskládaných stavebnic, sbírka pohárů z gymnastiky, stejně jako místo, kde si puberťačka bude zkoušet skládat flat lay kompozice pro svůj Instagram. Je to prostor, který jim dopřejte, ať si ho upraví k obrazu svému.

Káva v těhotenství

Dostatek denního světla a výběr kvalitního osvětlení

Jedním z nejdůležitějších faktorů v dětském pokoji je osvětlení, a to jak denní, tak umělé. „Velkou roli hraje v dětském pokoji především denní světlo, které je pro učení i práci nejpřirozenější. Využijte jej proto na maximum. Nejvhodnější variantou, pokud to místnost umožňuje, je umístit stůl pro školáka přímo k oknu. Kromě oken pak lze denní světlo do místnosti přivést například také pomocí světlovodů,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway. Stejně jako na denním světle, pak záleží také na kvalitních žárovkách. Na umělém osvětlení v dětském pokoji nešetřete, zamezíte tím, aby si děti během hraní či učení kazily oči. Umělé světlo také pomůže s vymezením jednotlivých zón pokoje. Kromě centrálního světla myslete na osvětlení pracovního stolu (monitor je třeba osvítit jinak než knihu) a na světlo u nočního stolku.

Nepodceňte výběr postele a matrace

Kvalita spánku je zásadní ve vývoji dítěte – dobře vyspaný malý student daleko lépe přemýšlí a reaguje než ten, který se na lůžku trápí, probouzí se a neodpočine si dobře. Nepodceňujte proto výběr dětské postele ani matrace. Dětské tělo neustále roste, a proto vybírejte takovou matraci, která se přizpůsobí především dětské páteři. Pozor dávejte u vyšších matrací z visco pěny, kdy dochází k „uzavření“ těla na lůžku a zabránění přirozenému pohybu, proto nejsou pro děti a dospívající do 24 let věku z důvodu růstu a vývinu páteře vůbec vhodné. Přednost dejte raději přírodním materiálům, které jsou pro tělo nejpřirozenější, navíc jsou velmi odolné, takže je děti hned nezničí.

Jak vybrat dětem pracovní stůl a židli

U pracovního stolu je kromě výšky, která by měla být cca 70 – 75 cm, důležité také jeho vhodné umístění v prostoru. Pokud to místnost umožňuje, je vhodné jej umístit co nejblíže oknu, kvůli dostatku denního světla. Zároveň je ale dobré, aby dítě sedělo zády ke zdi. Těžká situace, že? Pokud totiž sedí zády do prostoru, případně zády ke dveřím, vyvolává to v něm podvědomě neklid a zhoršuje se jeho soustředěnost. 

Stejně důležitá je také správně zvolená židle. Ta by měla mít takovou velikost, aby na ní dítě při rovném sedu, kdy sedí na celé židli, nikoliv na okraji, dosáhlo pohodlně ploskami nohou na zem. „U malých školáků je v tomto případě možné pořídit tzv. rostoucí nábytek, který se přizpůsobuje jeho růstu a zajišťuje tak, aby měl po celou dobu studia odpovídající velikost nábytku. Takový má totiž vliv i na správný vývoj pohybového aparátu a usnadňuje dětem soustředění během učení,“ říká Barbora Burešová ze studia Mooden.

Úložné prostory v dětském pokoji

Samozřejmostí dětského pokoje by měl být také dostatek úložných prostor, a to nejen na hračky a oblečení, ale také na učení. Zázemí i prostory, kam si dítě může přehledně uložit své sešity, učebnice, knihy, ale i pracovní a psací potřeby a další pomůcky je pro studium velmi důležité. Kromě zásuvek v pracovním stole a polic u stolu, tak dobře poslouží i přídavný kontejner. Ten si dítě může posunout přesně tak, jak potřebuje, navíc poslouží (jestliže má horní desku) i jako příležitostný odkládací stolek.

Káva v těhotenství

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!