Připravte se na těhotenství a porod při koronaviru. Co je u gynekologa a v porodnici jinak?

Těhotenství během pandemie koronaviru je skutečně bezprecedentní situací. Všechno se mění. I když každá porodnice nebo gynekolog mají nastavené trochu jiné podmínky, ty nejobvyklejší změny a pravidla během těhotenství při koronavirové epidemii jsme pro vás shrnuli.

Poslední dovolená před porodem je babymoon
Káva

4 minuty čtení

8 března, 2021

Pokud jste v nedávné době otěhotněla, budete i nadále absolvovat pravidelné nezbytné kontroly u svého gynekologa. Pokud vám nebude doporučeno jinak, neměli byste žádnou z nich vynechat, na péči během těhotenství české zdravotnictví stále dbá. Jen málokterý gynekolog byl v rámci březnové pracovní povinnosti odvolán do nemocnice – zůstávají tak dál ve svých ambulancích vám k dispozici.

Je ovšem možné, že některé nemocnice omezují péči v těhotenství, a tak můžete například prvotrimestrální screening absolvovat jinde – třeba v ambulancích gynekologů-specialistů.

Pokud půjdete k jakémukoliv lékaři, musíte mít po celou dobu prohlídky či monitoru děťátka a samozřejmě i v čekárně nasazený respirátor. Až na ulici si budete moct vyměnit respirátor za jednorázovou chirurgickou ústenku (pravidla platí pro březen 2021).

Při příchodu si budete muset vydezinfikovat ruce, někde vám i změří teplotu, zeptají se na možné koronavirové příznaky.

 

Před plánovaným císařským řezem budete muset na test na covid, u partnera stačí prohlášení, že nemá příznaky. Kdyby mu ovšem naměřili při příjmu zvýšenou teplotu, k porodu ho nepustí.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Těhotenství při koronavirové pandemii: Prohlídky u lékaře

Jen málokde vám gynekolog povolí, aby s vámi šel na prohlídku nebo 3D ultrazvuk partner. Zkuste se domluvit s lékařem, zda si část prohlídky nemůžete nahrát na video, poproste o víc fotek z ultrazvuku. Jestli má váš partner spoustu otázek přímo na lékaře, je nejlepší, když domluvíte společný videohovor nebo telefonát.

Velká změna nastala u prohlídek porodnic a při organizaci předporodních kurzů během koronavirové pandemie – většina jich je zrušena. Některé – a to spíše v soukromé sféře než přímo v porodnicích – probíhají on-line. Doporučujeme zabrouzdat na youtube či na instagramu u zkušených dul jako je například Simona Lazzari, které vám porod, těhotenství i péči o děťátko prostřednictvím videí usnadní.

Porodnici si také budete muset vybrat spíš jen podle fotek než během osobní prohlídky. Ani oblíbené předporodní kurzy se většinou nekonají.

 

Jak se rodí během covidu?

Při samotném porodu aktuálně většina porodnic partnera u porodu kvůli koronavirové pandemii neodmítá – vyžadují však často respirátor nejvyšší třídy a bez výdechového ventilu. Partner s vámi většinou může být i u císařského řezu, ovšem doba, kdy vás bude psychicky podporovat, může být výrazně zkrácená. Zkrátka přijde jen na samotné vyjmutí plodu z dělohy, zůstane pár minut a bude muset odejít.

Jestliže vás čeká plánovaný císařský řez, budete muset předem absolvovat test na koronavirus. Pokud by se náhodou potvrdit, porodnice vás neodmítne, jen na to bude připravená. Čeká vás například příchod extra vchodem, lékaři i porodní asistentky budou v ochranných oblecích, budete mít vyčleněný extra pokoj při následné péči na šestinedělí…

Připravte se, že ochranu úst budete muset mít po porodu i na jednotce intenzivní péče.

A jestli budete rodit přirozeně? Porodní plán je důležitější než kdy jindy. Ať je co nejpřesnější a nejkratší, porodní asistentky nemají čas číst řadu stránek. Ideálně si připravte krátký seznam za pomoci odrážek, který zahrnuje to nejdůležitější. Kdyby náhodou nemohl být váš partner u porodu, aby za vás prosazoval vaše přání, bude se mít porodní asistentka čeho „chytit“. Může se stát, že při příchodu do porodnice naměří partnerovi zvýšenou teplotu a k porodu ho nepustí. Stejně tak ho můžou poslat pryč, pokud by se u něj vyskytly příznaky koronaviru (začal by kašlat apod.).

U přirozeného porodu se sestry budou více chránit, na vás roušku ani respirátor v nejnáročnější druhé a třetí době porodní vyžadovat nebudou. Po porodu už ovšem velmi pravděpodobně ano, pokud to váš zdravotní stav dovolí. V případě císařského řezu pak budete muset mít roušku či respirátor nasazený.

Návštěvy v porodnici jsou při covidu zakázány

V porodnici po porodu se pak připravte na to, že na chodbách, na oddělení, během prohlídky i na pokoji při příchodu zdravotníka se budete muset respirátorem chránit. Nezapomeňte si jich vzít dostatek.

Protože jsou v nemocnicích kvůli koronaviru návštěvy zakázány, sbalte si o to důkladněji tašku. Každou věc, kterou by vám někdo musel donést, by musel předávat přes vrátnici nebo přes sestru. Není to nemožné, jen složitější. Návštěvy nejsou povolené ani na nadstandardních pokojích.

Například v porodnice Podolí s vámi může partner po porodu na nadstandardním pokoji zůstat, jen z něj nesmí odejít (pokud odejde, nemůže se pak vrátit).

Připravte si tak nabíječku na telefon a dostatek dat, abyste mohli rozesílat fotky a komunikovat se svými blízkými alespoň prostřednictvím videohovorů. Hovory přes Skype nebo Facetime budou důležitější (a vsadíme se, že i delší) než kdy jindy. Pokud je vám smutno, svěřte se sympatické porodní asistence, situaci chápou a utěší vás.

Zvažte, zda chcete být na nadstandardním pokoji sama, možná vám v době covidu bude vyhovovat být na pokoji s jinou maminkou, se kterou budete sdílet svoje dojmy.

Až vás bude partner vyzvedávat, bude muset mít respirátor a velmi pravděpodobně ho nepustí na oddělení, a tak vám sanitářka pomůže s věcmi a miminkem.

Během několika dnů vás do péče musí převzít pediatr – většina schopných pediatrů má vyhrazenou dobu pro miminka a objednává tak, abyste se ani v čekárně s nikým nepotkali. Respirátor budete mít nasazený nejen v čekárně, ale i v ordinaci.

Dýchejte… A hlavně: zůstaňte v klidu a pamatujte, že jsou to mimořádné časy. Jednou o tom budete svému děťátku vyprávět.

Také si přečtěte

podobné

Jak na relaxaci v domácím prostředí

Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!