Těhotenství se dá vyčíst z očí

„Něco je na tobě jiné, nějak Ti září oči. Ty budeš určitě těhotná!“ Že to takhle nečekaně někdo odhalil, když to poznal sotva těhotenský test? Chápeme, taky nás to překvapilo – ale těhotenství se dá zkrátka vyčíst z očí. A proč se v těhotenství navíc může zhoršit zrak?

Poslední dovolená před porodem je babymoon

3 minuty čtení

12 března, 2021

I přesto, že se mnohé nastávající maminky snaží svůj jiný stav ze začátku skrývat, těhotenství a s ním i související změny s tělem se projeví i na očích.

Změny přicházejí

Každé těhotenství s sebou pro budoucí maminky přináší velké změny. Do těla se vyplavuje velké množství hormonů, které mohou způsobit dočasné zhoršení zraku. Mohou vám tak narůst minusové dioptrie.

Zhoršený zrak není jediným příznakem, že jste v očekávání. “Mezi těhotenské symptomy patří dále dvojité nebo rozmazané vidění. Často se setkávám také s tím, že budoucí maminka reaguje na světlo citlivěji. Hormonální změny v těle ženy mohou dočasně způsobovat redukci množství slz anebo jejich konzistenci. Je proto potřeba dávat si velký pozor na vysušení očí,” konstatuje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, která se specializuje na prodej kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí.

Na zrak působí i zadržování vody v těle: může se zvětšit tloušťka a zakřivení oka. Nejspíš to poznáte, pokud nosíte čočky.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Jde o dočasný stav

Za změnu zraku v těhotenství může zvýšená hladina hormonu relaxin. Vědecké analýzy potvrdily, že se tento hormon v době, kdy je žena těhotná, vyplavuje až dvacetinásobně víc. Jedná se o poměrně velký výkyv, na který tělo reaguje nejen zhoršením zraku. Hormon relaxin je zodpovědný také za to, že všechny svaly, vazy a tkáně se stávají měkčí a vláčnější. Je to z důvodu lepší adaptace na očekávání plodu v děloze matky.

“Během těhotenství se často objevuje u žen krátkozrakost neboli myopia. Zhoršení zraku se nejčastěji pohybuje na úrovni čtvrt až půl dioptrie. Trpíte-li krátkozrakostí už před těhotenstvím, je pravděpodobné, že se váš zrak během těchto devíti měsíců nezhorší. V případě jakýchkoliv pochybností však vše diskutujte se svým ošetřujícím lékařem,” radí dále Štěbetáková z Alensa.cz.

Kromě zvýšené hladiny hormonů působí na zrak také zadržování vody v těle. To má vliv na zvětšení tloušťky a zakřivení oka. V případě, že nosíte kontaktní čočky, mohou tyto změny znepříjemnit jejich nošení.

Těchto tělesných transformací ale není potřeba se příliš obávat. Ve valné většině případů se jedná pouze o dočasné změny, které se po porodu vrátí opět do normálu. V každém případě vám však doporučujeme před porodem i po něm absolvovat preventivní kontrolu u svého očního lékaře, který posoudí případně změny a pomůže vám je zvládnout bez zbytečných komplikací.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!