Třeboň s dětmi: kompletní plán na víkend

Třeboň je město, kde to bude děti bavit, ať jsou jim tři nebo devět. Sestavili jsme pro vás na základě našich vlastních zkušeností kompletní plán na víkend, díky kterému uvidíte vše podstatné a nebudete se ani na minutu nudit. U nás zjistíte, kde si půjčíte kola, vychutnáte sladkosti, vyzkoušíte, jak funguje soustava rybníků a kde v Třeboni mají nejlepší rybí menu.

Třeboň z výšky.
Třeboňský zámek má co nabídnout.

4 minuty čtení

14 září, 2020

Pátek

12:00 – Naplánujte si brzký příjezd a ubytujte se v hotelu Zlatá Hvězda přímo na náměstí, ať to máte všude blízko. V hotelu si dejte zatím oběd, než bude připravený váš pokoj, ryba bývá tradičně i na poledním menu, a dětem povolte Flameri, netradiční dezert z krupice připravený místním šéfkuchařem. Začněte hned pěkně sladce a vesele.

14:00 – Hola, zámek volá! Stejně byste tam šli, že. Tak s tím, co děti možná bude bavit nejméně, začněte, ať mají před sebou už jen optimistickou vidinu dalších lákadel. Prohlídka interiérů zámku trvá necelou hodinku (záleží i na tom, jak rychlého průvodce máte, ten náš měl výklad rozsáhlý a průvodkyně začínají čtvrt hodiny po něm nás dohnala tak ve třetí místnosti). Děti zaujme alchymistická dílna. Na zámku se konají nejrůznější další programy a výstavy, třeba aktuálně výstava hub. Užít si v září můžete i tvůrčí dílnu Lišta na hraně.

15:00 – Přímo na zámku absolvujte výstavu ještě jednu, stálou. Vodníků. Do mokrého království se schází po schodech, v tajemných sklepních prostorách v několika málo zákoutích jsou rozmístěny postavy vodníků s jejich příběhy. Za 20 minut jste zase nahoře.

 

Na náměstí toho jde zažít dost – prohlédnout si akvária s místními rybkami, vychutnat si marcipánové město, dát si vířivku nebo vyzkoušet, jak funguje rybniční soustava.

Pralinek mají v Třeboni z marcipánu tolik, že si nebudete moct vybrat.

15:30 – Stačí obejít křídlo zámku a jste v moderní expozici Dům přírody Třeboňska, kde můžete číst o historii rybníkářství, říct dětem o slavných třeboňských mužích, s jejichž jmény se budou v okolí potkávat neustále (Netolický, Krčín…), zjistíte víc o třeboňském lázeňství, rašeliništích, tamní přírodě. Právě ta je nejpůsobivější – celá místnost je jako jedno velké přírodní stanoviště, plná zvířat, zvuků, přírodních prvků.

16:30 – Projděte zámeckým parkem, historickým centrem Třeboně a vydejte se na procházku až do aquaparku Aqua Viva nebo do plaveckého bazénu Lázně Aurora Třeboň. Co by to bylo za výlet bez bazénu?

18:00 – Pokud malé nožičky hlásí únavu, žlutý vláček Třeboňáček je doveze od lázní Aurora a Berta zpátky do centra.

19:00 – Na večer si (s dostatečným předstihem) zamluvte stůl v legendární restauraci Šupina a Šupinka. Z rybí mísy se nají celá rodina, děti si pomlasknou na kapřích hranolkách. Ty „dostanou“ i rybí odpůrce. Líbí se mi, že v Třeboni si dáte čerstvé ryby opravdu všude – a nejen kapra. Štiku, šumce, amura, pstruha, candáta… v nejrůznějších úpravách, třeba i uzené ve stánku na náměstí. 

21:00 – Hned naproti restauraci je pivovar Regent, který pořádá i noční prohlídky. Máte na to ještě energii?

Sobota

8:00 – Ranní procházka po hrázi rybníka Svět je nejpříjemnější. Užívejte si, jak se krajina probouzí, jak z vody stoupá pára, jak šumí listí. Stačí krátká procházka, která vám dodá energii na celý náročný den.

9:00 – Po snídani dopřejte dětem i sobě další porci ryb. V akváriu Vratislavský dům (hned na náměstí) zpozorujete všechny ty, které si můžete objednat na talíř. Tuhle expozici máte za chvilku prošmejděnou, a tak pokud vám zůstala chuť ještě něco vidět a zažít na náměstí, hned vedle je Dům Štěpána Netolického s interaktivní expozicí, kde děti vyzkouší napouštění a vypouštění rybníků celé třeboňské rybniční soustavy.

 

 10:30 – „Třeboň z marcipánu“ zní pěkně sladce – a přesně taková i je. Opět přímo na náměstí, v prostorách bývalého městského informačního střediska naproti kašně, jsou z marcipánu vystavěné artefakty Třeboně, od divadla přes trhy až po rybníky a lázně. Vyzkoušíte, jak chutná falešný i pravý marcipán, vyfotíte se ve fotokoutku a pak pošlete děti do dílničky, kde se o ně šikovná paní postará – vymodelují společně něco z marcipánu, zatímco vy si v cukrárně vychutnáte horkou čokoládu a pralinky. A nebo marcipán, když nemáte dost.

11:30 – Spálit tu porci kalorií a trochu vyhladovět před obědem, hlavní váš úkol. A tak si vyšlápněte dávku schodů na radniční věž, která vám poskytne výhled do dálky.

12:30 – Že máte dost všech ryb? Indická restaurace The Curry House vás zláká svou vůní už z ulice, hned naproti Bílý jednorožec má na menu i maso z farmy doplněné o bio suroviny: krůtí prso, hovězí (s koriandrovou majonézou), vepřový bůček s bramborovými noky, kachní prso s čočkou nebo bio hovězí krk z farmy Besednice. Potěší bezmasé menu, třeba bio žito se špenátem, koprem a pečenou mrkví.

14:00 – Na kole, na kole… Třeboň k tomu přímo vybízí, krajina je rovinatá, cesty příjemné i pro nejmenší. Kolo si můžete půjčit přímo za hotelem Zlatá Hvězda (ale k dispozici je i řada dalších půjčoven) a bránou prodrnčet k rybníku Svět. Jeďte po hrázi až ke Schwarzenberské hrobce (kousek se musí kolo vést), pak se rozhodněte sami podle vlastních zkušeností, jak a kam dál. Možností je spousta a stezky jsou dobře značené. My ujeli (s šestiletou princeznou s novým kolem) asi 15 kilometrů.

18:00 – Dávka tajemna neuškodí. Krčma u Kellyho je přesně tak tajemná a tmavá, jak vypovídá její název, a stejně tak oblíbená, tak místa rezervujte předem. I tady najdete na menu hned několik druhů ryb, ale i třeba smažený eidam nebo vepřovou panenku. Sem se chodí hlavně za atmosférou.

20:00 – Řeklo se nabitý program, tak nabitý. Poslední bod programu bude ovšem dost oblíbený – vířivka. Přímo v hotelu Zlatá Hvězda si vychutnejte whirpool a sauny (nebo rašelinové termoobklady na namožená záda). A pak už se jen odkulte do vašeho apartmánu.

Neděle

7:00 – Přivstaňte si a jděte – pokud jste tedy vyrazili na podzim – na houby. Okolní lesy jsou na úlovky vyhlášené.

10:00 – Absolvujte vyhlídkovou plavbu po rybníku Svět, která trvá 50 minut, ještě se naposledy projděte centrem a vychutnejte si poslední rybí oběd nebo pralinky. V centru je i několik pěkných stylových kaváren, kde si můžete vychutnat své espresso.

11:30 – Co takhle ještě jedna lázeňská procedura nebo bazén?

13:00 – Není jedno, jestli přijedete domů ve tři nebo v sedm? Stavte se cestou v nedaleké Zoo Dvorec u Borovan nebo v Zoo Dolní Pěna.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!