Hodí se len i pro miminka? Shrneme pro vás všechny (ne)výhody

Len, známý po staletí, málem upadl v zapomnění kvůli umělých vláknům i levnější bavlně. Teď se ale zase vyhřívá na výsluní. Po dámských košilích a povlečení na manželskou postel přichází i do dětských pokojů. Hodí se ovšem len i pro ty nejmenší děti a miminka? Jaké má (ne)výhody?

Lněná látka
Značka Elio Kids nabízí řadu dětských výrobků ze lnu

5 minut čtení

15 září, 2020

Len je jedním z nejsilnějších a nejpevnějších přírodních textilních vláken, dokonce je až o 30 procent pevnější než příze bavlněná. To dává lnu plusové body co do životnosti. Děti zkrátka lněné kalhotky na kolenou tak snadno neprošoupou jako legíny ze slabé bavlny.

Len se často pěstuje i vyrábí bez chemických zásahů, nebarví se (nebo jen jemnými přírodními barvami), a tak jde o materiál vhodný pro alergiky. Navíc je doloženo, že právě ve lnu spočívá méně bakterií, prachu, roztočů. Navíc len evokuje pocit čistoty a svěžesti, stejně tak přírody.

Výhodou lnu je jeho savost, což se hodí třeba u lněných osušek. Některých dětem, hlavně zvyklým na froté ručník, není pak na těle len příliš příjemný.

S praním a sušením lnu je to komplikovanější. Pračku má rád, ale jen na 40. Aviváž nechce. Radši než do sušičky ho dejte na šňůru a pořádně ho proklepejte. Tvar si umí držet dobře. Žehlete vlhké.

Len velmi dobře drží tvar, ovšem čím je starší, tím je příjemnější na dotek, měkčí… U triček ze lnu se nesetkáte se žlutými koláči od potu, len je vůči nim odolný.

Mezi hlavní nevýhody lnu patří jeho vyšší cena. Dospěláci kalkulují s tím, že jim lněné oblečení déle vydrží, a tak se „to vrátí“, ovšem děti z oblečení často rychle vyrostou.

Lněné kousky se ovšem velmi dobře prodávají dál, hlavně ty stylové, například na svatby. Malým svatebčanům to v lněných oblečcích v přírodních barvách moc sluší – nejen na boho svatbě ve stodole.

Mačkavost. To je asi nejméně oblíbená vlastnost, která je se lnem zmiňována nejčastěji. Pokud je len barvený, často ztrácí svou barvu. Sráží se až o 7 procent, proto nic nekupujte „natěsno“, ale počítejte s rezervou. Děti jsou zvyklé na pružnost látek, kterou pak u lnu postrádají. Vyhovovat vám ani jim nemusí jednoduchá barevnost výrobků ze lnu.

 

Jak prát a sušit len

S praním je to komplikovanější. Lněné výrobky sice dobře snášejí praní (perte na 40 stupňů, nastavujte nízké otáčky, protože vlákno má tendenci se lámat), ale se sušičkou už se kamarádí méně. Je proto lepší je spíše sušit na věšáku (pořádně je proklepejte, ať snížíte jejich mačkavost, a také propněte za pomoci kolíčků), nebo nastavovat co nejnižší teplotu.

I se žehličkou není nejlepší parťák – lněné kousky žehlete raději vlhké. Na len se nehodí aviváže ani bělící prostředky, takže u skvrn od třešní budete muset spoléhat na „toho nahoře“ a mýdlo.

Len se bohužel také velmi rád obarví od dalších barevných kousků v pračce, navíc na sebe nachytává vlákna z jiných kousků oděvu, a tak ho budete muset vždycky prát samostatně, což vám přece jen práci přidělá.

Stylové oblečení pro děti ze lnu, povlečení ze lnu

 Náš lněný výběr

Chlapecké lněné kraťasy s kšandami, Lupilu, 199 Kč (Lidl)
Lněné šaty N°2 – růžové, Roe&Joe, 1170 Kč (mazanagreta.cz)
Čepeček pro miminka Faded Rose ze směsi bavlny a lnu, ELODIE DETAILS, 599 Kč (Ondalek.cz)
Lněné plenky ve více barevných variacích, Ellio, od 499 Kč (Elliokids.cz)
Set růžové dětské lněné přikrývky s polštářem Dusty Pink, BELLAMY, 1519 Kč (bonami.cz)
Krátké lněné kalhoty s kšandami – písková, Roe&Joe, 1170 Kč (mazanagreta.cz)
Hořčicové kalhoty kojenecké lněné, Minoti, 360 Kč (pidilidi.cz)

 

Kdy len dětem rozhodně doporučíme a kam se hodí v dětském pokoji? 

Na závěsy: ty lněné výborně pohlcují hluk z ulice.

Na povlečení, především v létě, děti příjemně chladí. Stejně tak je vhodný i na hnízdečko pro miminka.

Doporučujeme lněný klobouček pro ochranu hlavičky v létě.

Skvělý je župan ze lnu, protože rychle a dobře saje.

Dětem kupte lněné oblečení, když se chystáte na dovolenou, kde je vlhko (např. Bali, Thajsko). Nejen kvůli vlhkosti, kterou dobře saje, ale i kvůli UV záření, které dokáže dobře pohltit. Také pořiďte stylové kousky na rustikální svatbu.

 

 

Tentokrát vám chci poradit, kde koupíte dětské lněné oblečení. Nádherné kousky na Slovensku dělá uživatel shabby.romantic – především šatičky, ložní prádlo, polštáře… Seženete na Fler.cz a to zhruba od 1180 Kč za dětské šaty. Na Glami.cz si můžete vyfiltrovat materiál „len“, pár kousků má třeba značka Mayoral. Krásná značka Roe&Joe je k dispozici na e-shopu www.mazanagreta.cz. A na závěr musím zmínit lněné pleny, mantinely do postýlky… Hodně mě zaujaly u nové české značky Ellio Kids Home.

Názor z MAMAvolby

Míša Švestková

Také si přečtěte

podobné

Boty Keen pro každý terén a každou dobu

Boty Keen vynikají neobvyklými vzory, jako jsou jejich sandály s uzavřenou špičkou, ale přicházejí v několika dalších stylech pro všechna roční období. Spolu s jejich osobitým vzhledem se dobře hodí do řady podmínek....

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!