9 otázek pro holky z Poketo: „Začátek byl dost intuitivní, ale pak jsme vyrostly“

Nápady, co tvořit, vycházejí od všech tří, ale role pak mají rozdělené. Adéla, Martina a Pavla založily Poketo, nakladatelství pro děti, v němž vynikají kreativní vzdělávací materiály, knihy a hry pro zvídavé děti, prozradí víc v našem rozhovoru.

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon

3 minuty čtení

25 srpna, 2021

9.Poketo jste založily jako tři kamarádky. Jak začalo vaše přátelství a jak pak samotná značka? Pamatujete na první impuls ke vzniku?

Adéla potřebovala před pěti lety pro syna přehledný plakát s písmeny abecedy. A protože bydlí s Martinou v jednom domě a již dlouho se kamarádí, probraly to a Martina se pustila do ilustrování plakátu. Zároveň Pavla s Martinou postrádaly pro děti malé knížky na cesty, které je zabaví při dlouhém čekání u doktora nebo ve vlaku a které nebudou nudné a nevkusné. Tak vznikly knížky do kapsy i samotný název Poketo – od anglického pocket/kapsa.

Někdy napneme síly a od prvního nápadu uplynou jen dva měsíce, než ho začneme prodávat.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

8.Uchopily jste původní plán profesionálně – podnikatelský plán, průzkum trhu… Nebo šly cestou „zkusíme to a uvidíme, jak to půjde”?

Začátek Poketa byl opravdu dost intuitivní. Vycházely jsme z potřeb, které jsme měly my, naše děti i děti našich známých. Když jsme pak prodávaly na různých knižních trzích, mluvily jsme s dalšími lidmi. Dostávaly jsme důležitou zpětnou vazbu – o tom, že naše produkty fungují i o tom, co jiného rodinám chybí. Rostly jsme. A s tím samozřejmě přišla i potřeba dlouhodobě plánovat.

7.V první tiskové zprávě se psalo, že Poketo jsou vzdělávací hry, které chcete s dětmi samy hrát. Které jsou vaše oblíbené?

Pavla: Za mě rozhodně Houbohra. Chodíme s dětmi hodně do lesa, takže je baví prozkoumávat jednotlivé houby a samozřejmě i borůvky. Ale v podstatě hrajeme všechno. A co víc, můj sedmiletý syn začal sám vymýšlet vlastní hry. A to je efekt, který zažíváme často a baví nás na naší práci. Naše děti vidí, jak vše vzniká a to je inspiruje k vlastní tvorbě.

Adéla a Martina: U nás doma nejvíc frčí Písmenožrout. Asi i proto, že ten impulz k jeho vzniku vzešel od našich dvou dětí. Oni ho vymysleli, aby si procvičili počáteční písmena slov. To je zase ten efekt, o kterém mluvila Pavla.

6.Spisovatelka, výtvarnice a manažerka – máte takto rozdělené i role ve firmě? Kdo má právo veta?

Právo veta nemá žádná, vždycky se domlouváme a rozhodujeme společně. Naše role jsme si samozřejmě rozdělily, protože každá máme pracovní zkušenosti v jiné oblasti a dobře se doplňujeme. Martina má na starosti vizuální podobu Poketa, Adéla se věnuje obchodu a marketingu a Pavla tvoří veškeré příběhy, texty a má na starosti web. Nápady, co tvořit ale přicházejí od všech tří.

5.Jaký produkt je vaše „houska na krámě”? Který se zkrátka prodává nejvíce…

V naší tvorbě vycházíme z toho, že děti jsou různé, nejen že je něco jiného baví, ale nasávají vědomosti různými způsoby. Proto nabízíme i odlišné produkty pro jednu věc, například učení abecedy. Někdo je tvořivý, ten si rád abecedu dokreslí. Jiný je spíš analytičtější a chce si všechno prozkoumat, takové dítě si dobře pohraje s jednotlivými kartami Abecedy (nejen) pro školáky. A hodně sociálně zaměřené děti si budou spíš chtít zahrát s kamarády abecední pexeso nebo hru Písmenožrout. Kromě toho jsou některé z našich produktů dost sezónní, třeba o plakát s abecedou je logicky největší zájem začátkem školního roku, Houbohra letí na podzim a hrací karty s vyjmenovanými slovy začínají být nezbytné až ve třetí třídě.

4.A je nějaká „Popelka”, kterou si přejete, aby konečně rodiče objevili?

Popelky nevedeme (smích). Naše produkty se dobře prodávají všechny. A k tomu vyletí v prodejích hodně nahoru i většina novinek. Naštěstí máme úžasnou základnu fanoušků a ti na naše novinky často i čekají. K tomu se přidávají další zákazníci, které právě tato novinka zaujala a objevili nás díky ní. Z toho máme radost a posouvá nás to i hodně dál. Teď v červnu jsme třeba vydaly ve spolupráci s profesionální kuchařkou obrázkové recepty pro děti. Zatím jsme neměli moc příležitostí je představit, takže jsou zatím ve fázi rozletu. Ale jsme si jisté, že z nich budou nadšení všichni, jak děti, které dostanou volnou ruku něco sami připravit, tak rodiče, kteří se dočkají večeře od svých dětí!

3.Jak dlouho trvá proces – od nápadu po první prodej?

Ta doba je velmi různá. Třeba hry trvají déle, klidně rok, musíme je vymyslet do každého detailu, navrhnout, otestovat, nechat vyrobit. To všechno trvá a je navíc finančně náročné. Jindy máme pěkný nápad, který je snadno realizovatelný a zrovna se časově dobře hodí, tak napneme síly a za dva měsíce ho prodáváme.

2.Co vám na vašem podnikání připadá nejtěžší?

Jsme malý tým, což s sebou nese výhody, ale i řadu omezení. Narážíme na kapacitní hranice. Máme spoustu nápadů, ale nestíháme dělat všechno, co bychom rády. I když se dál vzděláváme, profesionalizujeme se, narážíme na určité limity. Navíc máme rodiny. Takže i my stojíme neustále před klasickým dilematem rodičů, jak skloubit práce, rodinu i své potřeby.

1.Jak váš projekt ovlivnil covid? Nepřišel – pro vás v dobré době – že rodiče vedli děti v domácím vzdělávání a chtěli pro ně něco navíc, něco kreativního?

Proti-covidová opatření a hlavně zavřené školy opravdu vedly k většímu zájmu o hravé vzdělávací pomůcky ze strany rodin. To bylo znát. Na druhou stranu byly zavřené kamennéprodejny a nemohly jsme jezdit na trhy. Také se nás dotkly zavřené hranice, protože Pavla žije v zahraničí a po deset měsíců se vůbec nedostala do Česka. O vybalancování práce a rodiny, které všechny rodiny zažívaly, ani nemluvě. Ale zvládly jsme to. Našly jsme nové cesty komunikace se zákazníky a domluvily také nové spolupráce – s malými skvělými knihkupectvími, s krajany v zahraničí nebo třeba tu obrázkovou kuchařku s cukrářkou Ivanou. Poketo prostě jede dál, s rozšířeným sortimentem a spoustou plánů. Přijďte se k nám podívat, máme krásnou prodejnu na Letné na adrese Fr. Křížka 27. Slibujeme, že se tam s dětmi nebudete nudit.

Také si přečtěte

podobné

Poslední dny do Vánoc. Jak přežít s dětmi?

Děti jsou čím dál nervóznější. Tak posíláme 10 veselých a zábavných nápadů na to, jak dětem zpříjemnit poslední dny do Vánoc. Přejeme vám krásné a radostné vánoční chvíle s vaší rodinou!  1. Vánoční filmový...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!