Když se vám stýská po kultuře, sledujte hvězdy. Jsou jak sedmikrásky nad Brnem

Brněnská hvězdárna vzkazuje, že hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem. Ale vůbec nemusíte bydlet v jihomoravská metropoli, abyste si užili svou „dávku kultury“ z pohodlí domova.

Sledujte hvězdy on-line díky pořadu Brněnské hvězdárny
Sledujte hvězdy on-line díky pořadu Brněnské hvězdárny

2 minuty čtení

7 listopadu, 2020

Hvězdárna a planetárium Brno vysílá každou neděli od osmi večer pořad Sedmikrásky on-line, který si vzal za vzor píseň Josefa Kainara věnovanou Gustavu Bromovi. Jiří Dušek a Jiří Kokmotos ve zhruba hodinovém pořadu vypráví lidem o aktuálním dění na brněnském nebi, stejně jako zbytku viditelného vesmíru. To bude bavit nejen děti.

Modrý Měsíc, superúplněk, roj Geminid, zatmění Slunce u protinožců, Vánoční hvězda. To všechno ukáže podzimní obloha.

Sledujte hvězdy on-line díky pořadu Brněnské hvězdárny

„Původně byly Sedmikrásky projektem Českého rozhlasu na dobu jarního uzavření celé republiky. Pro jeho úspěch jsme nyní spustili nový, internetový pořad Sedmikrásky on-line. Po celý podzim se totiž na obloze odehraje spousta zajímavých věcí a byl by hřích se na ně nepodívat,“ komentuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno s povzdechem, že „Covid dal, covid vzal…“.

Pořad Sedmikrásky on-line – vždy s Jirkou a Jirkou – si můžete naladit na www.facebook.com/hvezdarna.brno nebo www.youtube.com/c/HvezdarnaCzBrno , tedy profilu Hvězdárny a planetária Brno na Facebooku a Youtube.

A samozřejmě pak nemusíte zůstat jen u pořadu, ale vyrazit i s dalekohledem ven to všechno prozkoumat. Na podzim se brzo stmívá, takže začnete v rozumném čase.

Podle odborníků z hvězdárny je až do konce roku přitom viditelných několik jasných planet a atraktivních astronomických úkazů jako je modrý Měsíc, superúplněk, roj Geminid, zatmění Slunce u protinožců, superkonjukce Saturnu s Jupiterem nebo třeba Vánoční hvězda.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!