Vyfoťte si miminko doma. 10 tipů na newborn fotky od profíka

Miminka jsou první dny po narození tak sladká a roztomilá… Toto křehké období se už nikdy nebude opakovat, a tak uchovejte vzpomínky díky fotografiím. Profesionální fotograf Denis Fueco pro nás sestavil tipy, jak vytvořit krásné newborn snímky, nad nimiž se budou všichni rozplývat.

Jak vyfotit newborn fotky doma
Jak vyfotit newborn fotky doma

3 minuty čtení

15 října, 2020

10. Vystihněte správnou chvíli
Novorozená miminka je nejlepší zachytit co nejdříve po jejich příchodu na svět, ideálně do dvou, maximálně tří týdnů věku. V této době totiž většinu času prospí a nechají se snadněji aranžovat do různých poloh.

9. Hlavně něžně!
Při manipulaci s miminkem dbejte opatrnosti! Vždy je nutné s nimi zacházet velmi jemně, něžně, decentně a nikdy je nevystavit riziku, že by mohly spadnout nebo si jinak ublížit. Je třeba si uvědomit, že mnohé fotografie, které vidíte u profesionálních fotografů, jsou upraveny v postprodukci. To znamená, že například hlavičku přidržovala maminka rukou – a následně byla ruka vyretušována.

Přizpůsobte focením i vašim vlastním zálibám, ať se vaše fotky odliší. Miminko můžete stylizovat do role žokeje, fotbalisty, kuchaře…

Jak vyfotit newborn fotky doma

8. Zatopte mu…
Bezpečí a komfort malého modela jsou na prvním místě každého newborn focení, vědí profíci. Proto je důležité, aby bylo v místnosti, kde se fotí, dostatečné teplo. Přitopte tedy přenosným ohřívačem – i za tu cenu, že vám jakožto fotografovi budou stékat pramínky potu po skráních. Obzvlášť, pokud fotíte mrňouska nahatého, nesmíte dopustit, aby se nachladil, protože ještě nemá dostatečně vyvinutý termoregulační systém. Vy klidně poletujte s foťákem nahatí.

7. Základem je spokojené miminko
Novorozenci je potřeba přizpůsobit všechno – nesmí mít hlad, musí být odpočatý, spokojený… Focení se sice může protáhnout na dlouhé hodiny, ale na výsledku je to znát! „Při fotografování miminek musíte mít velkou trpělivost, vše ostatní se dá naučit,“ říká Denis Fueco, kterého k newborn fotografii přivedl osobní tragický zážitek, kdy jeho sestra v roce 2006 zemřela na porodním sále a on její miminko dlouho choval v náruči… O dva roky později se focení novorozenců začal věnovat profesionálně, každoročně se před jeho objektivem objevilo i více než 500 děťátek.

6. Správné světlo
Při focení novorozeňátek buďte s bleskem opatrní! „Já blesk vůbec nepoužívám, spoléhám na přirozené světlo,“ přiznává Denis Fueco, který ve své praxi využívá fotoaparát Nikon D750. Pokud blesk přeci jen použijete, nechte jej odrazit od stěny či stropu, anebo jej rozptylte za pomoci poloprůhledného plastu či pauzovacího papíru.

5. Nerušivé pozadí
Pozornost by se měla upírat k miminku, proto by pozadí nemělo být rušivé – vyberte čistou zeď, anebo můžete udělat improvizované „plátno“ z látky nebo velké role papíru. Hezky působí například kožešina či pletenina, na které miminko leží. Dá se jimi přikrýt i sedací vak, který lze různě modelovat.

4. Zajímavé rekvizity
Porozhlédnout se můžete i po různých rekvizitách. Oblíbený je například proutěný košík, do kterého miminko (nejlépe na kožešině nebo dečce) uložíte, ale můžete také popustit uzdu fantazii a být originální! Netradiční, hravé doplňky používá i Denis Fueco, například velkou plechovku coca-coly, ale také rekvizity, přizpůsobené koníčkům rodičů. Z novorozence se tak stává malý basketbalista, policista, hasič, hokejista, motocyklista nebo žokej…

Jak vyfotit newborn fotky doma

3. S oblečením nebo bez?
Děťátko můžete nechat nahé (v takovém případě ale dbejte na zakrytí intimních partií), částečně zahalené v dece či plédu, ale také jej lze obléci do roztomilého oblečku. Něžně působí pletené oblečení, slušivé jsou také různé čepičky a u holčiček tutu sukýnky nebo látkové čelenky (například s mašlí či květinou), korunky či diadémy. „Fotil jsem už i miminko v obleku Batmana nebo Mickey Mouse,“ usmívá se Denis Fueco. Myslete však na to, že miminko může obleček zašpinit.

2. Úhel pohledu
Při fotografování celkové kompozice neváhejte měnit perspektivu. Zkuste focení shora, ale také si klidně k záběru lehněte. V tomto ohledu jsou výhodou bezzrcadlovky s výklopným LCD displejem (např. Nikon Z50), který umožňují vidět záběr z různých úhlů pohledu.

1. Zaostřeno na detaily
Zkuste se zaměřit na různé detaily miminka – vyfotit jeho malé ručičky, prstíky na nohou, řasy na zavřených víčkách… Pohrajte si přitom s hloubkou ostrosti, aby byl detail zaostřený a vynikl, zatímco pozadí bude rozmazané.

Také si přečtěte

podobné

Léto nekončí: Jak vybrat dětem skluzavku

Léto se sice přehouplo do druhé půlky, ovšem slunce stále září a děti mají stejnou nevyčerpatelnou energii. Jak ji ale usměrnit? Domácí hřiště se skluzavkou je perfektním řešením!  Domácí skluzavka může být skvělým...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!