Kolik kávy v těhotenství je ok?

Vzdát se svého náprstku espressa, labužnicky vysrknutého u baru po italsku, ani velkého černého bazénku postaveného po celý den vedle počítače nemusíte. V těhotenství káva zapovězená není, jen je doporučená míra, v jaké ji smíte pít.


2 minuty čtení
Zase ta studie, řeknete si možná, ale tentokrát je důležitá. Porodník William D. Clarkson v americké studii uvádí, že do 200 miligramů kofeinu denně je všechno v pořádku, ať jste v prvním trimestru nebo těsně před porodem. Některé zdroje však doporučují zůstat u 150.
Nadměrný příjem kávy (tedy více než oněch 150-200 mg) má prokazatelný vliv na plod – a to v tom negativním smyslu. Od zdánlivě banálnějších extrémních pohybů vyvolaných kofeinem přes nespavost po porodu až po srdeční arytmii.

Od výrazných pohybů plodu až po nespavost po porodu. Nadměrný přísun kávy rozhodně prospěšný není.

Káva v těhotenství zvedne tlak
Někomu káva s prvními příznaky těhotenství může přestat chutnat, jiný zase má na ni daleko větší chuť. Úplně vás chápeme, že dobrá káva vás postaví na nohy, zpříjemní posezení u dortíku s kamarádkou nebo zvedne tlak, protože trpíte na nízký. A to se někdy může hodit, obzvlášť když máte tendenci k omdlévání.
Řešením je káva bezkofeinová (mikrostopy kofeinu v ní zůstávají), náhražky jako je cikorka či Caro, mírnější variantou (pořád s povzbuzujícím efektem) je černý či zelený čaj nebo kousek hořké čokolády.
Ve všech případech ovšem pozor na kalorie, a to hlavně v podobě již připravených kávových drinků, hotových ledových čajů nebo colových nápojů. Jejich nadměrné množství nahrává navíc (těhotenské) cukrovce či nadváze. Dva kávové drinky s mlékem a šlehačkou vám klidně ukrojí třetinu denního kalorického příjmu. Někdy i víc, když připočtete toping, oříšky a příchuť.
Co si ovšem pod 150 miligramy kofeinu máte představit? Jsou to třeba dvě ristretta nebo filtrovaná robusta. Záleží tak hodně na tom, jakou kávu si rádi vychutnáváte. My pro vás máme přehled těch nejoblíbenějších typů.

Orientačně je v kávě tolik mikrogramů kofeinu
Instantní káva – 30-160 mg (spíše kolem 75)
Ristretto – 30 – 100 mg (nejčastěji 75)
Lungo – 55 – 180 mg (spíše k horní hranici)
Cappuccino, latté – cca 220 mg
Ledová káva – orientačně kolem 80 mg
Nespresso kapsle – cca 60 mg
Filtrovaná robusta – 120 – 200 mg
Osobně si kávu dávám i v těhotenství. Stačí mi jedno espresso pro nastartování. A když mám poobědový útlum, vyřeším ho černým čajem.
Také si přečtěte
podobné
Jste máma, která ví. A rozhodne. Hlasování MAMAvolba 2023 začalo
Nejlepší plenky, sušenky, šampony, vlhčené ubrousky, hračky, ovocné kapsičky... A vy rozhodnete, které jsou nejlepší. Hlasujte v anketě MAMAvolba 2023 a podpořte své oblíbence. Desítky značek, které svým výrobkům...
Sex po porodu: kdy začít, jak se chránit, proč dodržet šestinedělí, jak s císařem
Pokusíme se vám zodpovědět všechny otázky, které vás napadají o intimním životě po porodu. Co znamenají pro sex očistky, co je v sexu v šestinedělí jinak, když rodíte císařským řezem, jaká je po porodu nejlepší...
Adventem ku zdraví. Budete 24. prosince víc fit než teď
Máte pocit, že advent znamená jen nápor na žaludek, játra a nervy? Letos na to pojďte naopak. A místo vylupování čokoládiček odpočítávající dny do Vánoc budujte zdraví. O žádnou vánoční radost ale nepřijdete.Kdy odejdu...
MAMAletter express
Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!