Kolik kávy v těhotenství je ok?

Vzdát se svého náprstku espressa, labužnicky vysrknutého u baru po italsku, ani velkého černého bazénku postaveného po celý den vedle počítače nemusíte. V těhotenství káva zapovězená není, jen je doporučená míra, v jaké ji smíte pít.

 

Kolik kávy v těhotenství můžu vypít?
Těhotná a káva

2 minuty čtení

16 září, 2020

Zase ta studie, řeknete si možná, ale tentokrát je důležitá. Porodník William D. Clarkson v americké studii uvádí, že do 200 miligramů kofeinu denně je všechno v pořádku, ať jste v prvním trimestru nebo těsně před porodem. Některé zdroje však doporučují zůstat u 150.

Nadměrný příjem kávy (tedy více než oněch 150-200 mg) má prokazatelný vliv na plod – a to v tom negativním smyslu. Od zdánlivě banálnějších extrémních pohybů vyvolaných kofeinem přes nespavost po porodu až po srdeční arytmii.

 

Od výrazných pohybů plodu až po nespavost po porodu. Nadměrný přísun kávy rozhodně prospěšný není.

Káva v těhotenství nabudí.

Káva v těhotenství zvedne tlak

Někomu káva s prvními příznaky těhotenství může přestat chutnat, jiný zase má na ni daleko větší chuť. Úplně vás chápeme, že dobrá káva vás postaví na nohy, zpříjemní posezení u dortíku s kamarádkou nebo zvedne tlak, protože trpíte na nízký. A to se někdy může hodit, obzvlášť když máte tendenci k omdlévání.

Řešením je káva bezkofeinová (mikrostopy kofeinu v ní zůstávají), náhražky jako je cikorka či Caro, mírnější variantou (pořád s povzbuzujícím efektem) je černý či zelený čaj nebo kousek hořké čokolády.

 

 

Ve všech případech ovšem pozor na kalorie, a to hlavně v podobě již připravených kávových drinků, hotových ledových čajů nebo colových nápojů. Jejich nadměrné množství nahrává navíc (těhotenské) cukrovce či nadváze. Dva kávové drinky s mlékem a šlehačkou vám klidně ukrojí třetinu denního kalorického příjmu. Někdy i víc, když připočtete toping, oříšky a příchuť.

Co si ovšem pod 150 miligramy kofeinu máte představit? Jsou to třeba dvě ristretta nebo filtrovaná robusta. Záleží tak hodně na tom, jakou kávu si rádi vychutnáváte. My pro vás máme přehled těch nejoblíbenějších typů.

Káva v těhotenství

Orientačně je v kávě tolik mikrogramů kofeinu

Instantní káva – 30-160 mg (spíše kolem 75)

Ristretto – 30 – 100 mg (nejčastěji 75)

Lungo – 55 – 180 mg (spíše k horní hranici)

Cappuccino, latté – cca 220 mg

Ledová káva – orientačně kolem 80 mg

Nespresso kapsle – cca 60 mg

Filtrovaná robusta – 120 – 200 mg

Osobně si kávu dávám i v těhotenství. Stačí mi jedno espresso pro nastartování. A když mám poobědový útlum, vyřeším ho černým čajem.

Názor z MAMAvolby

Míša Švestková

Také si přečtěte

podobné

Jak na relaxaci v domácím prostředí

Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!