Kniha, která vás vrátí do minulosti a dá tradici do budoucna

Proč jsou čarodějnice a co se peče na Martina? Jak být s rodinou a užívat si s v koloběhu celého roku oslavy, rituály, obyčeje, pečení, tvoření a vaření, to vám ukáže kniha Tradinář. Je o návratu ke kořenům a má v sobě i příslib budoucnosti.

 

Kniha Tradinář provází rokem
Kniha Tradinář provází rokem

2 minuty čtení

14 září, 2020

Vytvořte si s rodinou své vlastní rituály, které vás budou v budoucnu provázet a připomínat vám milou minulost. Zdá se to jednoduché, ale někdy to může být pěkně zapeklitý úkol. Takže jestli nevíte, které tradice a rituály to mohou být, inspirujte se v knize Tradinář. Provede vás koloběhem roku – dvanáct kapitol podle měsíců v roce, a v každém vám ukáže, jakou má poetiku. Co zažít a prožít, a to nejen tak, jak to dělali naši předci, ale i tak, jak to můžete udělat vy a předat to dalším generacím. Co třeba vernisáž pod širým nebem, koncert na svatou Cecilii, černá hodinka? Jsou tu i osobní rituály – třeba Poděkování a sebeláska nebo Přechodové rituály, například když dívka dostane menstruaci.

Knížka nenechává tradice nevysvětlené, dává je navíc do souvislostí a ukazuje, jak je prožívat v dnešní době.

Upečete moderní recept, nebo sáhnete po babiččině klasice?

Celá kniha odkazuje k minulosti, ale nevyhýbá se ani modernímu stylu života. Recepty, které autorky Monika Kindlová a Martina Boledovičová servírují, jsou trendy (třeba pesto z dýňových semínek, levandulové pusinky s mandlemi, nanuky k Mezinárodnímu dni zmrzliny) i tradiční (chlebová placka z klásků, jidáše). Stejně autorky přistupují ke tvoření, učí vyrobit papírového draka a panenku z šustí stejně jako vydlabat dýni.

Jednotlivé pasáže prokládají osobní vklady autorek, v nichž popisují, co samy zažívají na Dušičky, proč pečou Tříkrálovou bábovku a jak vnímají Mezinárodní den nenakupování. 

 

Knížka nejenže vysvětluje konkrétní svátky, ale i předkládá souvislosti, popisuje symboly a významy a promítá je do současného života. Díky knize pochopíte a dětem vysvětlíte, co už možná letmo znají: kdo to byl a proč se slaví Svatý Václav, co je Jízda králů, co se děje o slunovratu… ale zjistíte i to, kdy se slaví Den andělů a keltský svátek Samhain.

Kniha Tradinář baví

Knížka zaujme nejen při čtení, ale už při prvním prolistování. Ale láska, ta přece musí být už na první pohled. Proto má kniha dvě různé verze obálky – Makovo-červenou a Věncovo-bílou (vnitřek knihy zůstává stejný). Která bude vaší knihovně slušet více?

Knihu Tradinář vydalo nakladatelství Smart Press, stojí 499 Kč.

Knížku máme doma už tři měsíce a s dcerkou si v ní rády listujeme. Čtu jí, co se slaví ve dnech, které právě prožíváme, inspiruji se, co by šlo vymyslet a uvařit. Ne, není to kniha, kterou přečtete na jeden zátah, je to ta, ke které se budete každý měsíc vracet. Připomíná mi naší oblíbenou pohádku Chaloupka na vršku a Herbář v jednom. Když Stellinka usne, ještě listuji časem (vpřed) a těším se, co nás čeká.

Když jsem ji postupně na zahradě fotila, viděla jsem, jak se přibližuje tomu, co máme pořád na dosah, co nás táhne zase zpátky na zem, k hlíně, ke kořenům.

Asi nejvíc se těším, až budeme touhle krásnou publikací listovat v prosinci, protože to je pro mě měsíc, kdy si všechny ty obyčeje užívám nejvíc. I když se o ně hodně zajímám, přesto jsem objevila detaily, o nichž jsem neměla ponětí. Třeba že se betlém uklízel dříve až na Hromnice. To chci zavést i doma! Můžete si o tom někdo promluvit s mým manželem?

Míša Švestková z MAMAvolby

Vyzkoušeno s vlastní rodinou

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!