„Neměla jsem cíle, šla jsem za intuicí.“ „Montessori“ Lucie o podnikání i životě s pěti dětmi

„Je to hardcore a mám svoje malé krize,“ přiznává Lucie Tamášová z Montessorihracky.cz, která si k dětem školou povinným pořídila ještě miminko. Připočtěte koronavirus, předvánoční sezonu na e-shopu a organizaci on-line konference Růst společně a pochopíte, že má na tento povzdych nárok. Líbí se nám, že se neschovává za podnikatelku, která vše zvládá bez problémů, i že nabízí pomoc začínajícím podnikatelkám. Psali jsme si s ní o všem – o Montessori pomůckách, rodině i podnikatelských začátcích.

Poslední dovolená před porodem je babymoon
Káva

5 minut čtení

5 listopadu, 2020

Kdybyste měla Montessori pedagogiku (metodu) popsat srozumitelně jednou větou, jak by zněla?

Vzdělání ne pro školu, ale pro život.

Jaké Montessori pomůcky patří k vašim nejoblíbenějším?

Já osobně měla vždy ráda zeměpis… a puzzle mapy, podle jednotlivých zemí, s úchytem na místě hlavního města – jednoduše nemají chybu.

Spoléháte při rozhodování, jaké značky (produkty) nasadit na e-shop spíš na intuici, nebo máte nějaký rozhodovací mechanismus?

První otázka je, zda bych to koupila vlastním dětem. Má hračka nějaký smysl? Rozvíjí dítě? Jaká je filozofie značky? Jak se hračky vyrábí? Jak se mi líbí komunikace firmy? Ale ve finále asi vždy rozhodne intuice.

I když máte na webových stránkách Montessori hračky hezky zrekapitulovanou historii vašeho podnikání, můžete ji krátce sdělit i našim čtenářkám? První pomůcky jste prý distribuovala kamarádkám, které na ně čekali tři měsíce, z panelákového bytu…

Ano… nejdřív v bytě, potom v kočárkárně, pak kočárkárně a prádelně… pak přes sklad u mého táty v místě jeho podnikání, a nakonec přestěhování do hospodářského stavení, jeho rekonstrukce a teď oprava i půdního prostoru… Začínala jsem s dětmi v šátku, lezoucími mezi krabicemi. Během dne hraní si s izolepami a krabicemi ve skladu, během odpoledního spánku vyřizování emailů a po večerech a nocích práce na rozvoji e-shopu a jeho sortimentu… První roky sama, pak s jednou brigádnicí v expedici. Po třech letech první zaměstnankyně na plný úvazek, je to Bára – stále je s námi a teď dělá nejúžasnější vedoucí e-shopu. Od té doby jsme se krásně rozrostli a já jsem vděčná za každou úžasnou ženu v našem týmu.

„Když jsem se pustila do dovozu Montessori pomůcek, všichni si mysleli, že jsem naprostý blázen a že prodělám kalhoty. A upřímně jsem si nebyla jistá, zda to tak opravdu nebude. Ale intuice byla dost silná a já se nenechala ničím odradit.“

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Máte 9 zaměstnanců, pokud se nepletu. Čemu se věnujete hlavně vy? Rozvoji? Nebo i dennímu provozu? Jdete si třeba ještě někdy stoupnout i do skladu a podívat se, jak to tam funguje?

Upřímně ve skladu bych někdy byla moc ráda! Ale přes nával práce se tam nedostanu už tak často… Také bohužel teď bydlím hodinku od Kolína a doma mám malé mimčo. Takže do skladu jezdím tak jednou za dva týdny. Z provozních věcí se starám hlavně o marketing a tu část podnikání, kde děláme různé vzdělávací kurzy pro rodiče a učitele. Např. teď se již čtyři měsíce věnuji z velké části organizaci dvou konferencí a online kurzů. Jinak samozřejmě rozvoj e-shopu, řešení všech věcí, které tak nějak nikdo jiný vyřešit neumí, nebo k nim nemá kompetenci, tvoření strategií, nových projektů, rozvoj velkoobchodu…

Jak se ve vašem podnikání projevil koronavirus? Je něco, čeho se ještě obáváte?

V našem týmu pracují z velké části maminky – takže je to hlavně o tom, že všichni jedou na 200 % a já jen doufám, že všichni vydrží toto zběsilé tempo starání se o děti doma, ježdění do práce před tím, než se děti probudí a pak odpoledne, když se vrátí tatínkové z práce… Velmi často se scházíme on-line ještě v jedenáct hodin večer! Snad zvládneme ve zdraví i předvánoční sezónu. 

Je pro vás z hlediska příjmů důležitější velkoobchodní nebo maloobchodní prodej?

Máme plus minus třetinky – maloobchod – velkoobchod – školky. Tyto skupiny jsou pro nás stejně důležité a výší obratu téměř stejné.

Uvažovala jste o otevření kamenné prodejny?

Ano. Dokonce jsme to měli letos v plánu na podzimní sezónu. Ale 1. koronavirová vlna nás, myslím, dostatečně odradila. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál.

Přiznejte, dovedla jste si v začátcích představit, že s vaší firmou budete tam, kde jste dnes? O čem jste snila?

Vůbec ne. Vlastně jsem ze začátku asi neměla ani žádné představy, nebo cíle… Věděla jsem, že chci jít „Montessori cestou“. A když jsem se pustila do dovozu Montessori pomůcek, všichni si mysleli, že jsem naprostý blázen a že prodělám kalhoty. A upřímně jsem si nebyla jistá, zda to tak opravdu nebude. Ale intuice byla dost silná a já se nenechala ničím odradit. Chtěla jsem zajistit rodinu, dát dětem kvalitní Montessori vzdělání do začátku a také pomoct všem našim zajímavým projektům v Keni a Guineji (dělám ředitelku Centra Dialog, o.p.s.- organizaci, která dělá projekty ve vzdělání v Africe). Silnou motivací mi bylo, že jsem chtěla zpřístupnit Montessori pomůcky na českém trhu (ceny byly tenkrát tak 3x vyšší, než máme teď my) a již od začátku jsem chtěla utvářet online prostor pro rodiče a učitele, kde by vždy našli inspiraci a odpovědi na své otázky.

A o čem sníte nyní? Co se stane za pět let, kam se značka posune?

Samozřejmě bych ráda, aby se e-shop rozrůstal, aby celý náš tým byl spokojený, aby se holky cítily dobře a do práce se vždycky těšily. Abychom i nadále dodávali rodičům i školkám krásné a smysluplné hračky, a aby naši velkoobchodní partneři měli radost z prodeje hraček, které do Čech dovážíme.

Osobně bych chtěla více rozvíjet projekty ve vzdělávání rodičů a učitelů. Semináře, workshopy, konference… A více podporovat projekty na místech, kde to děti opravdu potřebují. Více pomáhat s rozvojem školek a škol v chudších částech naší planety a dát šanci učitelům z těchto míst získat vzdělání a informace, ke kterým by jinak neměli přístup.

Vašim nejnovějším projektem je konference Růst společně, pro rodiče a učitele z mateřských škol. Kde se vzala myšlenka k organizaci této akce?

Již v minulosti jsem organizovala semináře pro rodiče v „offline podobě“. Bylo mi ale vždy líto, že když jsme dělali akci v Praze, chodily nám emaily, proč neděláme akci na Moravě… A to samé obráceně. A protože jsem měla velkou zkušenost s online podnikáním díky e-shopu (i když ten vlastně moc online není) a díky organizaci projektů v Keni z velké části na dálku, směr byl jasný.

Konference online nám dává možnost zapojit více lektorů, neomezovat se na lokalitu… A když jsem nápad sdílela se Soňou, tak se jí také líbil…

Zmínila jste Soňu, Soňu Havlíčkovou, jak jste spolu vybíraly lektory?

Obě se pohybujeme v oblasti vzdělávání již nějakou dobu, obě sledujeme většinu oslovených lektorů a líbí se nám jejich práce a způsob, jakým předávají informace.

Co vás na této konferenci těší? Budete ji poslouchat také?

U většiny rozhovorů jsem byla buď před kamerou, nebo za kamerou. Takže videa asi sledovat již nebudu. Ale určitě budu součástí např. společného zoomu všech lektorek a účastníků, pokud se nám podaří ho opravdu zorganizovat. Budu pravděpodobně také odpovídat na všechny dotazy účastníků, řešit případné problémy (které doufám žádné nebudou)…

Kdyby každé tří až pětileté dítě mělo dostat 5 Montessori hraček z vašeho obchodu, které byste vybrala?

Možná vás zklamu, ale myslím si, že Montessori pomůcky domů nepatří. Tradiční Montessori pomůcky mají své místo ve třídě, kde je i paní učitelka, která ví, jak s pomůckami pracovat.

Doma ale můžeme využívat mnoho předmětů, které splňují Montessori principy! Kuchyňské pomůcky v dětské velikosti, aby děti mohly vařit. Malý smetáček a lopatka. Zahradnické nářadí pro malé ručičky… Konývka na zalévání či malé hrablo na sníh.

V Čechách se bohužel o mnoho hračkách říká, že jsou „Montessori“, ale s Montessori metodou nemají nic společného. Každopádně i mezi hračkami se dá najít mnoho, které splňují Montessori principy, i když nejsou „Montessori pomůckami“. Je dobré, aby to byly hračky jednoduché (nic přeplácaného), z přírodních materiálů, založené na realitě (není potřeba dětem ukazovat, že králíci nosí kalhoty), se zabudovanou kontrolou chyby (aby dítě samo poznalo, že je něco špatně a nemusel nad ním stát rodič a poučovat ho).

Poprosili jsme Lucii, aby vybrala z Montessorihracky.cz ty nejzásadnější kousky, které by doporučovala mít doma:

Smetáček s přírodními štětinami a lopatka, modrá nebo červená, 310 Kč
Stavební kostky – Duha, 38 ks, 2145 Kč
Figurky zvířat, například žralok velrybí, 237 Kč
Stetoskop, 449 Kč
Puzzle Anatomie, 445 Kč
Puzzle – mapa Evropa – bez rámečku, 699 Kč
Pískování Lesní palouk, 410 Kč
Maskovaný dalekohled se světlem a kompasem, 589 Kč

A máte sama děti v předškolním věku?

Jakubovi je 11 a Veronice 8, Aničce je necelých 7 měsíců. Partnerovým dětem je Martinovi 11 a Barče 10…

Jak vnímají Montessori?

Veronika je ve třetí třídě Montessori školy a myslím, že nemůže moc hodnotit, protože nemá zkušenost s „tradiční“ školou. Jakub je v primě na osmiletém gymnáziu. Myslím, že s láskou mluví o své Montessori základce a moc rád se vídá s bývalými učiteli. Zároveň myslím, že má dobrý základ v kritickém myšlení, schopnosti dělat si vlastní průzkum, nebojí se mluvit v češtině i angličtině, obhajovat si názor…atd. Určitě to hodnotíme jako velmi dobrý start do jejich života.

Děti jsou trpělivé, ale je to hardcore

Klasická otázka pro podnikatelky – jak zvládáte sladit pracovní a rodinný život? Máte nějaké tipy a triky, jak to děláte vy?

Na tuto otázku většinou odpovídám: Nezvládám. Rozhodně nechci působit jako ta „paní podnikatelka, co všechno zvládá levou zadní“. Mám své krize, velmi často, a teď s miminkem ještě častěji než dříve. Na druhou stranu dělám, co miluju. Všechny mé projekty nejsou povinností, nejsou tou „prací od – do“, jsou to mé koníčky. Věřím tomu, co děláme. To znamená, že mě práce dobíjí energií. Když se procházím ve skladu mezi regály, mám obrovskou radost z té „krásy“, když se dívám na nové produkty, často si je chci vzít domu jen tak, klidně i pro sebe…  (samozřejmě neberu). Miluju každou ženskou v našem týmu. Jsou to opravdu perfektní holky a vážím si práce každé z nich. Co se týká konferencí, tak mě naprosto dojímá, co se nám letošní podzim podařilo poslat do světa – jaké lektorky /lektoři se k nám přidali, jaká témata konference pokrývají… To, že můžeme dávat přístup k anglické konferenci Childhoodpotential.com i školám v chudých afrických oblastech, mi dává obrovský smysl a doplňuje mou další „práci“ v neziskové organizaci Centrum Dialog.

A jak teď, když jsou děti doma?

Když jsou děti doma, bez školy, a snažím se balancovat domácí vzdělávání, s péčí o miminko a spouštět dvě konference v předvánoční sezóně e-shopu, je stručně řečeno „hardcore“. Hledám cesty, jak balancovat, učím se každým dnem. Děti jsou hodně samostatné, trpělivé, sem tam pomáhají s miminkem, když mám třeba nějaký důležitý zoom. Partner trochu omezil svou práci, abych měla alespoň jeden den v týdnu na práci nepřerušovaný.

Co vám pomáhá?

Potřebuji dostatečně spát, chodit často ven na procházky, striktně oddělovat čas s dětmi a čas na práci, dávat si nepřerušované pracovní bloky – třeba 1,5-3hodinové, abych se mohla opravdu soustředit. Bohužel často jsou tyto hodiny večer, když všichni spí.

Pomáhá mi jasná komunikace – s partnerem, s dětmi – i děti jsou schopné pochopit, že teď mám čas na ně a potom budu mít čas na práci (ale mám výhodu v tom, že už jsou na to dost staré). A pak máme asi každý takové ty „nabíječe energie“ – pro mě je to hudba, tanec, procházky, komunikace s blízkými přáteli…

Co byste poradila začínajícím podnikatelkám? Je nějaká rada, kterou se řídíte vy?

Začít s „proč“. Jako v knize od Simona Sinka. Vědět, proč chcete dělat to, co děláte. Je dobré si to připomínat v těch těžších chvílích – vrátit se zpět k tomu snu a k těm krásným představám… To dodá energii. Je dobré mít své poslání, smysl … a v něm se ujišťovat a k němu se vracet, nabíjet ho energií, když ji máme a brát si z toho energii, když nám chybí.

Věnovat se hlavně jednomu projektu najednou (to je mé velké poučení z mého mnohaprojektového života) – nebo minimálně si je plánovat postupně, ale ne všechny na kupě – člověk potom stejně dává nejvíc energie jen jednomu projektu a když se tříští energie, nikdy to nemá tak dobré výsledky.

Odpočívat – nejde to urvat. Bohužel to prostě neukecáme… Tělo si vždy řekne, když už to přepískneme. Tak asi předcházet tomu, aby nás zastavovalo tělo nějakou nemocí. A dávat si ten odpočinek, ty procházky v přírodě, pohyb, čas na dobré jídlo… Můj oblíbený kouč říká, že „když si neuděláme teď čas na zdraví, budeme muset později nedobrovolně obětovat více času na nemoc.“

Jako zásadní vnímám také svou potřebu mít kolem sebe lidi, kteří „podrží“. Kteří nám věří a pomáhají nám překonat ty těžší momenty, kterých je samozřejmě dost… Klidně jiné ženy – podnikatelky, se kterými se můžete spojit, když potřebujete… (úsměv) A komu chybí „parťačka podnikatelka“ – klidně napište mně…

Také si přečtěte

podobné

Jak na relaxaci v domácím prostředí

Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!