7 podzimních výstav. Bohužel, za víkend všechny nestihnete

Po smutném bezkulturním období na jaře letošního roku se na podzim rozjíždí řada zajímavých výstav. A my vás na ně nalákáme na ty nejlepší podzimní výstavy: zaujme vás víc výstava v terminálu pražského letiště věnovaná letcům RAF, vesmírný modul designérky roku na Výstavišti, lovci mamutů v Hořovicích, los na Ohradě nebo ti nejlepší impresionalisté?

Socha s rouškou
Prázdná židle na výstavě

2 minuty čtení

11 září, 2020
Panelová výstava na letišti Ruzyně mezi terminály

Výstava na letišti: RAF konečně doma

Nemusíte ani nikam letět, abyste vyrazili na pražské letiště. Do spojovací chodby mezi terminály se teď míří na výstavu s názvem Konečně doma! Finally home! Slaví návrat československých letců sloužících v britském Královském letectvu a potrvá do konce listopadu. Od jejich návratu z druhé světové války uplynulo 75 let.

Instalace designérů z Designbloku na výstavišti

Dvě instalace od designérů Designbloku

Designblok patří k pravidelným podzimním kulturním milníkům. Letos se zapojí do společného festivalu Praha září netradičním umístěním dvou venkovních instalací od designérů Lucie Koldové a Tadeáše Podrackého. Třítýdenní slavnost Praha září potrvá na Výstavišti v Praze – Holešovicích až do 28. září, těšte se na nejrůznější multifunkční scény a vystoupení. Projekt Tadeáše Podrackého s názvem Living Unit, vytvořený při příležitosti oslav sta let České republiky, zkoumá možnosti lidského prostředí. Pavilon založený na zkreslení vnitřních atributů probouzí lidské instinkty. Vesmírný modul Lucie Koldové, úřadující Grand designérky roku Cen Czech Grand Design, vynese návštěvníky na oběžnou dráhu letošního Designbloku. Vzhůru od tanku až ke Gabrielu Loci!

Impresionalisté v Karlíně, pozvánka na výstavu

Impresionalisté v Karlíně

Dovolíme si vás pozvat na akci, která se otitulovala – a právem – kulturní událost podzimu.  „Bylo nebylo, Van Gogh, Monet, Renoir…“ je velkolepá multidimenzionální výstava impresionistů s 3D zvukem, která se spouští 18. září ve Foru Karlín. Na ploše více než 2 000 m2 se představí mistrovská díla proslulých impresionistů v projekcích doplněných prostorovými zvukovými efekty.

Květiny

Litoměřická Zahrada Čech i pro ty, co mají sotva pár pokojovek

Po všech obrazech v Praze to chce trochu přírody a někde mimo hlavní město. Až do 19. září můžete vyrazit do Litoměřic na Zahradu Čech. Pokochejte se tím, co kdo vypěstoval, sklidil, zasázel… 44. ročník veletrhu Zahrada Čech je zaměřený na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. A dá se na něm i nakupovat. A to i když máte jen balkon nebo pár pokojových květin.

Výstava Lovci mamutů v Hořicích

Do Hořic za mamuty

Zamíříme i mimo Prahu: dojet do Hořic v Podkrkonoších máte na to čas až téměř do Vánoc. Výstava Zdeněk Burian – Dobrodružství pravěku neobyčejné setkání s hrdiny pravěkého světa prostřednictvím strhujících příběhů na obrazech. Rozsáhlý soubor originálních ilustrací Zdeňka Buriana ke knihám Eduarda Štorcha zobrazuje svět a života pravěkých lidí prostřednictvím perokresby, kvaše a barevného pastelu a olejomalby. Výstavu doplňují i kosterní pozůstatky mamuta nebo nosorožce srstnatého.

Výstava Los evropský Ohrada

Jen si tak potkat losa

Losa obecného je vzácné potkat, i když přes 70 let žije také na území Česka. Národní zemědělské muzeum Ohrada připravilo výstavu Losi – návrat velikánů, abyste si dovedli představit, jak tento nejvyšší savec Evropy žije. Výstava potrvá až do 31. října. Výstava provede návštěvníky historií losího druhu od prvních losích předků až po současný návrat losů do české krajiny. Jelení giganty si veřejnost může prohlédnout pěkně zblízka – ústředním bodem expozice je losí rodinka – losice, los a losíče (to je jazykolam, což), celá losí kostra či zajímavá fosilní lebka s parožím vyhynulého jelena Megalocera, který je nazýván „irským losem“ a mohl se pochlubit největším parožím všech dob.

Výstava Stardust v Pelléovce

Výstava v Pelléovce: objekty i obrazy

Poslední akce vás opět zavede do Prahy. V bubenečské Ville Pellé nachystali instalaci připravenou speciální pro tyto prostory: propojující všechny prostory objektu v jeden emotivní celek, skládající se z rozpínajících se trojrozměrných objektů a hutných obrazů, jako náhrdelník, složený z mnoha kamenů, z nichž každý pochází z jiného naleziště. Za dílem stojí Petr Písařík, jeden z nejoriginálnějších umělců současné středoevropské výtvarné scény, který ve své práci shrnul všechny své mnohostranné zájmy. Tvarová různorodost, nejméně očekávaná spojení, skleněné krystalky, obrazy, reliéfy, objekty… Zní to pestře a tak to prozkoumejte určitě sami.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!