Dobrodružné i pohádkové. Nové knihy od českých autorů, které si zaslouží pozornost

Po rozběhaném létě zase určitě najdete víc času na večerní čtení. Prošli jsme pro vás podzimní novinky i knihy, které byly uvedeny teprve nedávno, a vytipovali jsme ty, které si zaslouží místo ve vaší knihovně. Jsou od českých autorů, pro školáky i patnáctileté chytrolíny.

 

Kniha
Děvče čte knihu

2 minuty čtení

11 září, 2020

Pro školáky

Kniha Mariana a rozteklý kopeček

Proč se ve městě roztéká rychleji kopeček pistáciové zmrzliny? Mariana je najednou místo v zelených kopcích v rozpáleném města a musí se s novou situací vyrovnat. A nejlépe to půjde se zmrzlinou a ve stínu. Mariana a rozteklý kopeček od Davida Košťáka (Albatros Media, 249 Kč) je pohádky o hledání stínu uprostřed rozpáleného města, kterou s chutí budete číst i příští rok v parném létě.

Kniha Mariana a rozteklý kopeček

Série „zvířátkových“ příběhů pokračuje Statečným čápem od Jany Olivové (Fragment, 199 Kč). Nové příběhy se šťastným koncem jsou o Lence, která vyráží na tábor na jih Čech, sama, bez kamarádky. Poradí si v novém prostředí sama? A co se stane, když potom cestou do města objeví v komíně chátrající továrny poraněného čápa?

Kniha Mariana a rozteklý kopeček

Dobrodružné příběhy dětí Sesterstvo a nejoblíbenější barva na světě od Lucie Hlavinkové (Albatros, 249 Kč) jsou třetím dílem Sesterstva, které tentokrát nezažije poklidnou prázdninovou pohodu. V okolí se totiž začnou dít moc divné věci: sousedům zmodrají slepice a salát na zahradě! Podaří se Sesterstvu a kouzelné kočce Fabiole vyřešit záhadu i tentokrát?

Pro školáky

Kniha Mariana a rozteklý kopeček

Vladaně je deset a žije na Zemimi, kde už je skoro dospělá a tak musí přemýšlet, čím se bude živit. Co kdyby uklízela lvopapouščí klece? Nebo bude lepší intergalaktická strážkyně? Knihu vhodnou pro děti od sedmi let – Vladana a Prasopes – napsala Barbora Haplová (Pikola, 229 Kč).

Kniha Mariana a rozteklý kopeček

Autoři knížky Markéta za školou (Nakladatel Milan Hodek, 269 Kč), Zdena Bratršovská a František Hrdlička, za sebou mají hezkou řádku úspěšných titulů, básní i prózy. Jejich literární spolupráce trvá bezmála čtyřicet let. Tentokrát je doprovází ilustrace Alžběty Havlínové, která dovedla vystihnout přelom padesátých a šedesátých let, kdy se děj odehrává. Hrdinku knížky, desetiletou Markétu, představují v různých, ne vždy příkladných situacích, protože vnímá okolní svět zcela netradičně, i když žije v době plné nesvobody.

Kniha Mariana a rozteklý kopeček

Dobrodružný příběh Robina, kterému se chlapci posmívají, že je bábovka. Přitom by chtěl být hrdinou jako byli piloti RAF nebo aspoň jako jeho táta, který zažil zahraniční misi. Pak jednou najde jeho deník a na městečko se přižene povodeň. A on bude muset zachránit přátele v chatové osadě, včetně vlastní babičky. Knihu Ostrov kormoránů napsal Jan Švrček (Albatros, 269 Kč).

Pro pěti až desetileté děti

Kniha Mariana a rozteklý kopeček

Vtipné, originální příběhy, které doporučují autoři všem od pěti do patnácti. Jsou ovšem zároveň výchovné a vypráví o proměnách fyzických a někdy i duševních. „Slyšel jsi o tom, že jistému Vojtovi ukradl strýc pupík a pak ho ztratil? Ošemetná situace! A slyšel jsi o Pepovi, který se chtěl zbavit pupínku a když na něj máčkl, vypustil se celý jako balón? A co teprve o Kátě, která zjistila, jak přestat růst!? I tvoje tělo se zvětšuje, zmenšuje, bolí, hýbe se a funí – zkrátka se furt mění – a ty se teď dozvíš, jak podivnými, poučnými, nechutnými, ba i parádními způsoby se to může dít! Metamorfórky jsou příhody, které se nejspíš nikdy nestaly, ale třeba se už brzy stanou, a dost možná zrovna tobě!“ Metamorfórky od Lukáše Csicsely (Práh, 299 Kč) jsou pro každého s tolerancí vůči hravosti a teoreticky pro každého, kdo má tělo.

Kniha Mariana a rozteklý kopeček

Knihy Dary Pošumaví od Lucie Oudové (Pointa Publishing, 269 Kč), která prostředí střední části Šumavy dobře zná, není jen příběhem plným toulek, ale i průvodcem po tamní přírodě a návodem na hry v přírodě…

Kniha Mariana a rozteklý kopeček

Pro ty nejmenší děti pohádkou, pro ty starší příběh se zrnky pravdy a poučení do života. Pro Čechy je z jedné stravy, pro Slováky z té druhé. Však také bratři Baťové byli dva… Jak bratři Baťové představuje díky ilustracím Ivony Knechtové svět známé rodiny i historii polobotek. Knihu napsala Markéta Pilátová (Nadační fond Jana Antonína Bati, 339 Kč) a vydala ji díky kampani na Hithitu.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!