Kdybyste měli k Vánocům koupit jen dvě knihy, ať je to Maminko, vyprávěj a Cestuj. Proč?

Knížky z nakladatelství Familium Moniky Kopřivové máme moc rádi. Promyšlené tituly, které nejsou klasickou beletrií, ale něčím víc, pro vás i rádi testujeme. Tady jsou naše zkušenosti s knížkou Maminko, vyprávěj a Cestuj.

 

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon

2 minuty čtení

22 listopadu, 2022

Už mám doma knížku Babičko, vyprávěj a vždycky když k mé nyní 95-leté babičce jedeme, poctivě ji vyplňujeme. Krátkodobá paměť už ji příliš neslouží, ale ta dlouhodobá funguje skvěle. Ráda vzpomíná na dobu, kdy žil dědeček a jak pracovala jako švadlena. A moje dcera vždycky říká, že by chtěla, abych ji takovou knížku také vyplňovala. A teď se konečně dočkala.

Knížka Maminko, vyprávěj slouží k zapisování příběhů z života maminky. Návodné otázky provádějí maminky cestou života, od vlastního dětství až po vzpomínky na dětství svých dětí. Dávají prostor ke vzpomínání na prarodiče, školu, kamarádky, záliby, pracovní i životní zkušenosti. Některé otázky samozřejmě lze vynechat, další lze rozvinout na volných stránkách. Bavit vás budou milé citáty i retrospektivní fotografie ukazující prvky z dětství, od žvýkaček pedro až po kempování. Je tak vidět, že kniha je zaměřená na generaci zhruba tři- až čtyřicátnit až téměř sedmdesátnic.

Mám v plánu vyplnit tuhle knížku pro své děti. Hned dvakrát.

Krátká recenze knížky Maminko, vyprávěj

Zajímalo by mě, kdo ji bude darovat nejvíce komu? Třicetileté svým pětapadesátiletým maminkám? Nebo to bude dárek čtyřicetiletých maminek svým patnáctiletým dcerám? Já mám v plánu darovat tuhle knížku svým dětem vyplněnou. Jenže ouha, mám děti dvě, tak ji budu vyplňovat dvakrát. Už se tak těším, až Monika Kopřivová vymyslí propisovatelné stránky nebo kopie, aby usnadnila život všem maminkám, kterým se nechce vypisovat všechno vícekrát.

Tenhle originální dárek pro každou maminku, který jí umožní zavzpomínat na dosavadní život, koupíte na Babičkářství.cz za 436 Kč. Je v pevné a kvalitní vazbě, stránky jsou silné (vysokogramážní), aby tahy propiskou nebyly vidět, a má velký formát 30×25 cm, aby zapisování bylo pohodlné.

 

Jaká je knížka Cestuj?

Celá rodina si může zapisovat své cestovní vzpomínky v knize Cestuj. Nemusíte být žádní vášniví dobrodruzi toulající se po stepích, aby vaše zážitky měly tu „pravou váhu“, stačí vám jet na Kanárské ostrovy nebo lyžovat do Rakousko. Vždycky bude na co vzpomínat.

A stejně jako zachycujeme na mobily a fotoaparáty svoje vzpomínky, je skvělé si je zapsat. Po návratu v podobě zážitků, ale klidně i předem jako své cestovní sny a plány. Právě tak je i dělaná knížka Cestuj!

Cestuj! Je knížka s ilustrovanými mapami a poznámkami k jednotlivým evropským zemích a ke světovým kontinentům – inspirativní místa oblíbená nejen u rodin s dětmi vám umožní snít a zapisovat si své tužby a inspirace. Když pak některou ze zemí navštívíte, o stránku dál zapíšete, kde jste byli a co se vám líbilo. Knížku můžete nechat ve své rodinné knihovně pro všechny, ale klidně si ji vést každý po své vlastní ose. Jak se budou lišit sny vás a vašich dětí?

A jak se liší pořadí nejlepších zážitků? Co si kdo schovat za vstupenku nebo mapu?

Moje recenze: Cestuj! bych přála všem rodinám

Knížku nechám v rodinné knihovně ve dvou provedeních, pro dceru a syna. Věřím, že osmiletá princezna už si ji povede sama, ale dvouleťákovi budu zapisovat všechna místa, kam společně pojedeme, od pětidenního lyžování (prostor u Rakouska se asi brzy vyčerpá) až po čtrnáctidenní dovolené u moře. Klidně bych knížku omezila jen na Evropu (ovšem je mi jasné, že vydat Cestuj! po jednotlivých kontinentech by bylo nákladné a možná i nerentabilní), ale u některých zemích, obzvlášť třeba jako je Chorvatsko, kam směřuje každý rok nejvíc českých turistů, mi pak chyběla samostatná kapitola. Myslím, že v porovnání se Severní Makedonií a Kosovem, kam jezdí Čechů minimum, které se na dvoustránce tísní spolu s Chorvatskem jako společný Balkánský poloostrov, je to škoda. Knížka je příjemnou inspirací a má stylové ilustrace. Věřím, že nejednu rodinu provede na cestách po celou generaci. Přála bych ji všem rodinám, aby rozproudila jejich cestovatelkou mysl a sny.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!