Do sauny s novorozencem a v těhotenství? Odborník má jasno

Podzimní saunování funguje i proti podzimní melancholii a nabuzuje imunitu. Je vhodné saunu vynechat, když otěhotníte? Je pravda, že Finové vodí do sauny miminka poté, co jim upadne pupečník? A jak je to se saunováním se školkou? Na to všechno jsme se podívali s odborníky ze Saunia, jejichž názory jsme pro vás sepsali.

 

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon
Saunování už od miminka?

4 minuty čtení

5 října, 2020

Proč doporučujete saunu do nastávajících podzimních měsíců?

Saunování je jedním z nejúčinnějších způsobů posilování imunity a zdraví. Saunové zahřívání organismu urychluje oběhovou soustavu člověka, buňky tím rozvádějí po těle více kyslíku a imunitní systém startuje tvorbu bílých krvinek, které jsou v těle zodpovědné za boj s viry, infekcemi a eliminaci patogenů. Tělo se teplotním výkyvem v sauně dostává do jistého šoku, při němž vyprodukuje celou řadou hormonů. Rychlým zchlazením poté se jejich produkce včas zastaví a přenastaví. V těle se tedy objeví mix látek, které jsou pro naše zdraví doslova elixírem.

Na podzim, kdy tělo vystavujeme horšímu počasí, zhoršenému ovzduší a možným respiračním onemocněním, je důležité mít správně nastartovaný imunitní systém. A i díky zkracujícímu se dni, a s tím související únava, melancholie a další psychické problémy, je saunování doporučováno. Vysoké teploty, kterým je tělo při saunování vystaveno, způsobují totiž zvýšenou produkci dynorphinu, opioidu, který na tělo působí jako dysforie (tedy přesný opak euforie). Mozek tento nežádoucí stav kompenzuje právě produkcí beta-endorfinů. Jejich hladina se navíc drží v těle poměrně. I z toho důvodů má saunování blahodárný efekt i na tak závažná psychická onemocnění jako například deprese. 

Při saunování v těhotenství navíc doplňujte minerály a nezapomínejte si sedat vždycky jen na jednu stranu ručníku, strany neměňte.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Jak je to se saunováním těhotných? Jak ho doporučujete a kdy už přestat? Jsou některé sauny (teplotní rozdíly, případně pára) vhodnější než jiné? A jak je to potom s ochlazováním?

„Každé těhotenství je jiné. Pokud je žena v pořádku, těhotenství je bezproblémové a pokud žena byla i před těhotenstvím na saunování zvyklá, není nutné přestávat. Vhodné je však být opatrnější, nevystavovat se na takové časy a teploty, jak dříve. Pokud žena poslouchá své tělo a jde nejlépe do sauny i s doprovodem, může se si svůj oblíbený rituál dopřát i nadále. V pokročilejším stádiu těhotenství, kdy je možné, že se ženám zvyšuje jejich krevní tlak, pak by měla být opatrnější, volit méně teplejší variantu sauny a na kratší čas a méně cyklů. Také doporučujeme ochlazení jen vlažnou sprchou, nikoliv chladným bazénkem. Důležité je pravidelné doplňování minerálů, hlavně magnesia. Vhodná je konzultace s lékařem,“ vysvětluje Jan Kovárník, saunový expert a trenér saunérů ze společnosti Saunia.

 

 

 

Jak může sauna v těhotenství prospět? Nebo třeba při snaze o početí?

Sauna může stejně jako v období ne-těhotenství pomáhat při budování imunity, ale také v boji se stresem, nepohodou a dalšími psychickými nerovnováhami, které mohou právě v těhotenství (nebo ještě před ním v případě neúspěchu) být častější. „Při saunování se, stejně jako při sportu, do těla uvolňují i endorfiny, tzv. hormony štěstí, které se projevují jako návaly euforie. Pravidelné návštěvy sauny mají na psychiku dlouhodobý účinek, stavy blaženosti tak člověku vydrží déle a sauna nám pomůže k celkově lepší psychické odolnosti i pohodě. Odborné studie navíc dokázaly pozitivní vliv sauny na léčbu depresí a jiných nervových onemocnění,“ deklaruje Jan Kovárník ze Saunia. Dodává, že těhotná by navíc ještě víc měly db8t například i na to, že svůj ručník či prostěradlo, na které si v sauně sedá, používá stále z jedné strany – tedy vždy sedí na jedné straně a druhou vždy pokládá na lavici.

Od jakého věku doporučujete děti přivykat k saunování? A kdy zvládnou „dávku“ jako dospělák?

Ve Finsku, kolébce saunování, jsou účinky sauny na zdraví dětí pozorovány už několik desetiletí. Rodiče zde své děti berou do sauny již velmi krátce po narození. To znamená v podstatě v době, kdy jim odpadne pupečník. Odborníci v tomto ohledu však nejsou za jedno.

Český nestor saunování MUDr. Antonín Mikolášek tvrdí, že je dobré vyčkat alespoň do dovršení třetího měsíce. I v tomto věku je však nutné dbát na kontakt s kojencem a hlídat, aby se nepřehříval. Zároveň je potřeba hlídat čas vyhřívání.

Zcela bezpečný je pak pobyt v sauně pro děti od dvou a půl až tří let. Odborníci se všeobecně shodují, že děti v tomto věku jsou již naprosto bez problémů schopny vyjádřit své pocity a také lépe zvládat horko. Ani tak by ale jejich pobyt v sauně neměl být příliš dlouhý.

Saunování je podle doktora Mikoláška nejlepší formou zvyšování dětské imunity. S tímto tvrzením se shodují i nejnovější studie z harvardské univerzity. Ta se dlouhodobě zkoumáním účinků saunování na lidský organismus zabývá. Studie amerického Národního institutu zdraví dokazují, že děti, které se pravidelně saunují, jsou méně často postiženy infekcemi horních cest dýchacích. Pokud už onemocní, průběh nemoci je lehčí a nevznikají další komplikace.

Jsou nějaká pravidla, kdy a jak se s dětmi saunovat?

Saunování s dětmi je stejně jako u dospělých obvykle doporučováno navečer. Dětem díky pobytu v sauně zdravě vyhládne. Zároveň se přirozeně zklidní a připraví na hlubší a klidnější spánek. Po saunování je velmi vhodný krátký pobyt na čerstvém vzduchu. Rozšířenými cévami totiž kyslík lépe proniká k buněčným strukturám, čímž pomáhá přirozeně posilovat obranyschopnost.

Aby mělo saunování pro děti skutečný efekt, je potřeba pravidelnost. S dětmi je vhodné chodit do sauny minimálně jednou týdně alespoň po dobu šesti týdnů, lepší je samozřejmě saunování v průběhu celého roku.

V některých školkách jezdí hromadně do saun. Co si o tom myslíte? Třeba i z hlediska nahoty.

Je pravdou, že školky chodí spíše do infra saun, a to z důvodu jejich nižší teploty, aby si děti vůbec na toto prostředí zvykly. Většinou chodí v plavečkách. Pro děti je toto určitým zpestřením, ale zároveň i výhodou pro jejich zdraví, imunitu a z některých jistě pak vyrostou saunoví milovníci a experti.

I když je nahota přirozená věc, učitelé musí dodržovat určitá pravidla a nařízení MŠMT. Učit dítě chodit do sauny a být při tom opravdu nahý a dodržovat rituály, je spíše na rodičích.  

Také si přečtěte

podobné

Jak na relaxaci v domácím prostředí

Naučte se odpočívat. Dejte si pauzu od práce, přestaňte uklízet a schovejte někam svůj seznam s úkoly. Zavřete na chvíli oči a odpočívejte. Nejde to? Poradíme vám, jak relaxovat v domácím prostředí. Díky našim radám...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!