Jednou provždy: Děti z tloušťky nevyrostou. Když nepřestanou pít sladké pití, tak sbohem, říká pediatr

Dětská obezita je čím dál větší problém, ostatně u nás máme už půl milionů dětí, kteří ji trpí. Na vině není jen málo pohybu, ale také strava. Kde je problém největší? U koho? A co s tím? O tom mluvil doktor Miroslav Toms ze sekce pediatrické obezitologie České obezitologické společnosti.

 

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon

3 minuty čtení

28 května, 2024
  • Tři čtvrtiny českých předškoláků jí sladkosti každý druhý den
  • Každý pátý rodič si uvědomuje, že se jeho dítě nestravuje správně
  • 47 % dětí by nejraději svačilo čokoládu a sušenky

Jaj, překvapuje vás to? Tyhle údaje vyplynuly z průzkumu, který pro společnost Hero organizovala agentura STEM/MARK. Zaměřoval se na dětské stravování a ukázal, že je co řešit. Strava má totiž výrazný vliv na zdraví dětí.

Obezita a nadváha jsou dva rozdílné pojmy, byť se často směšují, které má každá země nastavené trochu jinak. U nás se vychází z percentilu růstové (vývojové) křivky. Nad 90. percentilem se bavíme o nadváze, tedy o několika kilogramech navíc, nad 97. pak již o obezitě.

Podle doktora Tomse je obé téměř vždy důsledek špatného rodičovského vedení. „A jednou provždy, ne, nevyrostou z toho,“ zdůrazňuje. Vysvětlovat to doporučuje i prarodičům, kteří nechápou, jak se změnil životní styl dětí.

Když děti pořád jí celý den, vyjídají si obezitu. Stravování je třeba dodat řád.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

Jednou provždy: nevyrostou z toho

Doktor předkládá průzkumy, podle kterých máme u nás na 500 tisíc dětí s nadváhou a obezitou. Kluci jsou na tom s problémy s váhou hůř. Jedenáctiletí mají ve 12 % nadváhu, ve 13 % obezitu a ve 13 % závažnou obezitu. „Nenarůstá lehčí forma nadváhy, ale právě forma té těžší,“ vysvětluje a zdůrazňuje: „Ne, nezhubnou, budou stárnout, jak tsunami se to přeleje do vyšších věkových kategorií.“

Problémem je cukr v nápojích a sladkosti. Sladké džusy a šťávy se sirupem pije opravdu mnoho dětí, přitom obsahuje nadměrné množství cukrů. Ve sladkostech a cukrovinkách se zase nachází jednoduché rafinované cukry. „Když do mé poradny přijdou rodiče s dítětem s nadváhou a obezitou a odmítnou se sladkými nápoji skoncovat, končíme. Je to jednoduché a překvapivě rychle naplnitelné,“ říká odborník. Cukr je pro nás vrozená touha, děti se na něj snadno naučí. Problém vidí i ve velikosti porcí a ve svačinkách, obzvlášť když děti pořád jí celý den, vyjídají si obezitu. Stravování je třeba dodat řád. Na webu www.detskaobezita.cz se můžete zaměřit na detaily – třeba i v podobě velikostí jednotlivých dětských porcí.

Léčba obezity je podle Tomse komplikované a problematická a má malý úspěch, připouští doktor. Čím dříve se s ní ale začne, tím lépe. K lékaři se proto nebojte vyrazit, i když jsou to „zatím jen takové roztomilé špíčky“. Každé kilo navíc je znát.

Obezita škodí zdraví teď i v budoucnu

Je třeba si uvědomit, že obezita poškozuje zdraví teď, a bude i v budoucnu. Důsledky špatné stravy se neprojevují jen jako zvýšená váha, ale vyskytují se problémy s metabolickými změnami, poškozením jater, vysokým krevním tlakem, problémy s přetížením pohybového aparátu, poruchou tolerance glukózy a případně i diabetem II.typu. Započítat je třeba i přidružené problémy jako když dítě s nadváhou se špatně pohybuje, nohy se zkroutí do X, potom trpí na ploché nohy a ještě se přidají bolesti zad a kyčelních kloubů. Koho by napadlo, že za problém může těch deset kilo navíc? Doktor Toms se zamýšlí nad tím, že roste generace, která by měla „krmit“ české zdravotní pojištění, místo toho jej sama bude nadměrně vytěžovat.

Rychlá svačina pro předškoláky

Protože většina dětí svačí dvakrát denně, některé i třikrát, značka Hero (můžete znát třeba její nejoblíbenější produkt Sunar) chce na základě výzkumu nabídnout řešení v podobě značky Goodies zaměřené hlavně na předškoláky, která má v portfoliu vyvážené dětské svačinky. Jsou to křupky, ovocné plátky a tyčinky v řadě různých chuťových variací. Těšte se na čisté složení, žádné smažení, dostatek vlákniny a žádný přidaný cukr a sůl.

 

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!