Na každý listopadový den. Jeden nápad, co dělat s dětmi v přírodě

Máme pro vás chytré tématické podzimní nápady pro aktivity s dětmi. Na každý listopadový den jedna. Partnerem článku je HiPP – nezapomeňte proto s sebou zdravou svačinku v podobě kapsičky s ovocem v bio kvalitě nebo rýžových keksů. Skvělé jsou také müsli tyčinky.

 

2 minuty čtení

2 listopadu, 2023
  1. Pozorování ptáků: Podzimní migrace ptáků je fascinujícím jevem. Vybavte se dalekohledem a děti mohou pozorovat ptáky na jejich cestách za potravou. Nechte děti nakreslit ptáky, které se jim líbí, případně vytvořit vlastní atlas ptáků.
  2. Pohádky a čtení v přírodě: Přečtěte dětem knížky venku. Můžete si vzít deky a sednout pod stromy. Podmanivou atmosféru vykouzlí lampion (s žárovičkou) zapíchnutý vedle do trávy. Nezapomeňte na svačinu, venku vytráví.
  3. Podzimní experimenty s listy: Pojďte na to vědecky. Pročtěte (hlavně s většími dětmi se nebojte jít do odbornějších článku), proč listy mění barvu a opadávají.
  4. Sledujte svůj strom: Proměny přírody zkoumejte na jednom konkrétním stromě, nejlépe vyberte takový, který stojí samostatně a nemáte ho od domu daleko. Opakovaně k němu choďte, větší děti nechte fotit, jak se proměňuje. Můžete z toho třeba vytvořit reels (a klidně nás označte).
  5. Sbírání listí pro umělecké dílny: Vyrazte do parku a sbírejte různé druhy podzimních listů. S dětmi pak můžete vytvářet koláže, malby nebo dokonce korunky a náramky z listů. Pinterest je skvělým zdrojem inspirace.

Že už napadl sníh? Poslední tipy jsou věnované hrátkám venku na sněhu.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

6. Výroba vlastního recyklovaného papíru: Sehnat staré noviny nebo papírový odpad a naučit děti, jak vyrobit vlastní recyklovaný papír. Vtiskněte do něj i drobounké lístečky.
7. Výlet do lesa na houby a bylinky: Podzim je ideální čas na sbírání hub a také některých bylinek v lese. Dejte dětem jednoduché úkoly, jako například hledání (ale ne sbírání!!!) fialových hub nebo žaludů.
8. Jak se chovat v lese: Na procházce děti učte, jak se chovat v souladu s přírodou: například neporušovat zbytečně přírodu, nekřičet, neničit houby, nevyhazovat odpadky…
9. Stavba hnízda pro ptáky: Pomozte dětem postavit hnízdo pro ptáky na zahradě nebo balkoně. Použijte recyklované materiály, jako jsou dřevěné krabice, staré trubky nebo větve.
10. Výroba vlastního podzimního dekoru: Pomozte dětem vytvořit dekorační předměty na podzimní oslavu, jako jsou dýně s vyřezanými tvářemi, věnce z podzimních listů a svíčky s podzimními vonnými bylinkami.
11. Zahrádka na podzim: Zkuste do truhlíku zasadit polníček nebo špenát, některé druhy vzejdou. Skvěle funguje také řeřicha ve vatičce za oknem.
12. Sestavte si kulturní kalendář: Navštivte místní podzimní festivaly, farmářské trhy a zámecké dny. Přidejte divadla nebo koncerty, které se konají v okolí, a rozhodujte se, kam vyrazíte.
13. Skákání v kalužích: Pokud je po dešti, nechte děti skákat v kalužích. Dejte jim na sebe staré oblečení, holinky a nechte je užít si vodu a bahno.
14. Tvoření podzimních zvířat z hlinek: Vytvořte s dětmi podzimní zvířata z modelovací hlíny, bahna nebo samotvrdnoucí hmoty. Mohou to být veverky, ježci nebo sovy.
15. Podzimní piknik v lese: Sbalte si piknikový koš s teplými polévkami a horkým ovocným čajem a vyrazte s dětmi na piknik do lesa. Sedněte na deku a užijte si krásu podzimní přírody.

16. Výroba vlastního ekologického mýdla: Zjistěte, jak vyrobit domácí mýdlo s přírodními ingrediencemi a vonnými oleji. To může být zajímavý a vzdělávací projekt pro děti.
17. Stavba lesního domečku: Pomozte dětem postavit jednoduchý domek z větví, které najdete v lese. Tato hra jim umožní projevit svou kreativitu a představivost.
18. Hledání zvířat a stopy: Učte děti pozorovat stopy zvířat, jako jsou otisky tlapek nebo zuby ořechů na šiškách. Můžete hledat také ptačí hnízda a zajímavé rostliny. Vyhlaste pozorovací soutěž a rozdávejte body.
19. Stavba bludiště z listí: Děti mohou sestavit bludiště na zemi z listí, kamínků a větví. Poté si mohou hrát na hledání cesty ven.
20. Malování na chodník: Dejte dětem do ruky křídy a nechte je kreslit podzimní obrázky na chodník. Zábavný a kreativní způsob, jak se vyjádřit.
21. Zahrádkářství v komunitní zahradě: Zúčastněte se komunitní zahrádky a zapojte děti do péče o rostliny. Mohou se dozvědět o udržitelném zemědělství a vypěstovat své vlastní potraviny.
22. Stavba domečku pro ježka: Neodklízejte ze zahrady všechny větve a kupičky listí, možná se do nich nastěhuje ježek. Nebo mu pomozte podobný domeček vytvořit.
23. Lesní pohádky: Vytvořte si vlastní příběhy spojené s podzimem a předstírejte, že jste v lesním království. Dětem můžete číst pohádky, které se odehrávají v lese.
24. Skákání do hromady listí: Nechte děti skákat do hromady listí. To je klasická podzimní radovánka, kterou si děti užijí.

25. Naplňování ptačích krmítek: Pomozte dětem naplnit ptačí krmítka semeny a ořechy, udělat lojové koule mohou i do zásoby na tuhou zimu.
26. Sběr podzimních plodin: Podzim je čas sklizně různých plodin, jako jsou jablka a hrušky. Navštivte sad a nechte děti ochutnávat čerstvé ovoce, stejně jako proměňovat ho na sušené.
27. Zvuky přírody: Doma pouštějte dětem, co jste v lese slyšely – rochajícího daňka v říji nebo sovu.
28. Kreativní vázání kytic z podzimních květin: S dětmi můžete vytvořit kytice z podzimních květin, jako jsou chryzantémy, zlatavé listí a sušené květy. Nechte děti samotné vybrat, co se jim bude líbit.
29. Nasněžilo? Máme pro vás kreativní nápady, co dělat s dětmi ve sněhu. Malování na sníh: Děti mohou použít vodu a potravinářské barvy na malování na sněhové pláni. To je zábava, která nezanechává stálý stopy na přírodě.
30. Hraní na zvířecí stopy: Vyzvěte děti, aby hledaly stopy zvířat v čerstvém sněhu. Mohou se pokusit rozpoznat, ke kterému zvířeti stopy patří.
31. Stavba sněhového hmyzu: Sněhuláka dělá každý. Dětem můžete dát za úkol vytvořit sněhového hmyzu, jako jsou sněhové mravenci, kobylky nebo pavouci. Stačí jim několik sněhových koulí a větviček.

 

Také si přečtěte

podobné

3 udržitelné tipy na listopad

Když přestanete plýtvat pečivem, dojde vám, že takový malý krok může zamezit velkému rodinnému plýtvání jídlem. A co dál udělat v listopadu, aby to prospívalo přírodě?  Co se starým pečivem? Neplýtvejte, udělejte tohle...

číst více

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!