3 udržitelné tipy na listopad

Když přestanete plýtvat pečivem, dojde vám, že takový malý krok může zamezit velkému rodinnému plýtvání jídlem. A co dál udělat v listopadu, aby to prospívalo přírodě?

 

Poslední dovolená před porodem je babymoon

2 minuty čtení

2 listopadu, 2022

Co se starým pečivem? Neplýtvejte, udělejte tohle

Češi jsou „mistři“ ve vyhazování potravin. Začít musíte každým detailem – nebo třeba kouskem pečiva, což si můžete dát jako svůj listopadový úkol. A co si budeme nalhávat, obzvlášť teď před svátky se tipy na podobná rychlá jídla hodí.

Co takhle pečivo dávat do mrazáku, dělat z něj strouhanku, připravovat krutonky (klidně i do zásoby, pečené v troubě nasucho se poté příliš nekazí).

Mimochodem, krutonky dejte péct do trouby, zatímco pečete jiný pokrm, nahřívání trouby kvůli několika kouskům pečiva není příliš ekologické.

Nebo zkuste udělat tradiční italský salát Panzanella, i když na to jsou nejlepší ta vyzrálá rajčata v sezoně, která zrovna jaksi není… Naše babičky zase připravovaly chlebovou polévku. Jestli jste nakoupili až příliš rohlíků, možná je čas udělat si párky v rohlíku.

Vykrajujete dětem ozdobné toastíky? Nechte je ze zbytků (které nazvěte třeba legem) sestavit vlastní motivy, uvidíte, že je pak snědí, třeba i suché.

Ze sladkého pečiva jako je třeba vánočka nebo croissanty mohou být francouzské toasty (namočené ve vajíčku, opečené na másle) nebo žemlovka. Kdy jste ji měli naposledy?

Tahle výzva se dá snadno pokořit a bude inspirativní pro další udržitelné kroky.

 

 

Tradiční italský salát panzanella ukazuje, jak se dá mistrovsky využít staré bílé pečivo, které byste jinak vyhodili.

Babymoon, poslední dovolenou před porodem, si užijte sama i ve dvou.

 Zaměřte se na obaly

Ty pořád představují jeden z největších zdrojů znečišťování. Pokud budete preferovat ekologické a recyklovatelné balení při každém nákupu, přírodě tím jedině prospějete.

Náš tip: Účinné prací kapsle Ariel jsou nově v obalu, který myslí na planetu! Kartonový obal ECOCLIC se při zavírání jednoduše zacvakne. Je plně recyklovatelný, takže ho lze jednoduše po spotřebování kapslí vyhodit do kontejneru na papír. Box ECOCLIC je z více než 70 % vyroben z recyklovaných vláken. Samotný produkt, kapsle Ariel, se vyrábí s nulovým odpadem z výroby, který by putoval na skládky. Tento krok je zásadním milníkem v rámci závazku značky Ariel pomoci snížit v Evropě do roku 2025 množství primárních plastů u svých produktů péče o tkaniny o 30 %.

Pokud by všichni uživatelé plastových boxů Ariel přešli na nové kartonové obaly, mohli bychom v Evropě ušetřit více než 6 500 tun plastů ročně. A to už se počítá. Tak začněte sami u sebe.

A jaké s Ariel od společnosti Procter & Gamble v novém kartonovém obalu ECOCLIC máme zkušenosti my? Překvapilo nás, jak dobře se Ariel zavírá, snadno se zacvakne hned na první pokus.

„Vykašlete“ se o zahradu

Naše zahrada může být před zimu domovem mnoha živočichů. Shání schovávačky pro svůj zimní klid. Vy jim v tom můžete pomoct. A to nejlépe svou nečinností. Stačí nechat být na zahradě listí v kupičkách, přebytečné špalky nebo vyšší (neposekanou) trávu.

Pomůže i to, že na ovocných stromech necháte zbytky ovoce, které poslouží jako potrava pro ptáky.

 

Náš tip: Víte o restauracích, kde se vyhazuje hodně jídla? Iniciujte jejich zapojení do projektu Zachraň oběd. K projektu vznikl nový web, na kterém se mohou zapojit gastroprovozy a charity. Už 10 000 plnohodnotných obědů, které by bez projektu skončily v koši, bylo převezeno lidem v nouzi. 

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!