Oliva je ovoce, meloun zelenina. Než je sníte, naučíte se to

Že rozeznáte ovoce od zeleniny? Než budete batolata učit, jestli je meloun, oliva, rebarbora nebo rajče ovoce, či zelenina, přečtěte si tento článek. Zboří přetrvávající mýty.


Rajčata na talířku
Olivovník

2 minuty čtení

19 září, 2020

Realita: Meloun je zelenina

Z botanického hlediska je meloun bobule, druh plodové zeleniny. Oblíbený cukrový meloun patří do jednoho rodu spolu s okurkou. Matoucí pro nás může být právě přítomnost cukru. A zmatky můžete mít i ohledně dalších rostlin, třeba rebarbory. Správně jde o reveň, vytrvalou bylinu, ale to, co jíme, je zelenina rebarbora, což je mladý řapík některých druhů revení. Jahodník sice patří mezi ovoce, ale jde mezi ovocem o jedinou vytrvalou bylinu. Jahodu si tak nechte zaškatulkovanou v šuplíčku „ovoce“. U banánu je rozhodující stupeň zralosti a země, kde ho zkonzumujete. V Africe, podávaný jako zelený, třeba v omáčce s masem a plackou z obilovin, jde o zeleninu, žlutý banán vyloupnutý v Česku je ovoce.

Nejkomplikovanější je to u rajčete. Tam se přou i soudci, a tak rozhodla EU.

Žena připravuje jídlo

Fazole: je zelenina nebo luštěnina?

Rozlišují se luštěniny a luskoviny. Jestli jíme zeleninu nebo luštěninu poznáte podle toho, v jaké době fazole konzumuje. Fazole jsou zelenina, pokud se konzumují za zelena, zní jednoduchá pomůcka.

U olivy to (asi) neuhodnete

Asi největší překvapení ukrývá oliva. Oliva patří k nejčastěji pěstovaným ovocným stromům, odhalíme vám. Když jíme zelené nebo černé olivy, konzumujeme plody olivovníku evropského, a jde vlastně o stejný plod, jen v jiném stádiu zralosti.

Vleklé spory o rajče: je to ovoce?

Ohledně rajčete se neshodnou snad ani botanici, natož soudci. Z botanického hlediska jde o bobuli – a protože do této skupiny spadá třeba borůvka nebo rybíz, často si lidé myslí, že jde o ovoce. V některých jazycích se navíc překládá „ovoce“ a „plod“ stejně. Jasnému stanovisku nenapomůžou ani vleklé historické spory, kdy se rajče vydávalo za ovoce kvůli tomu, aby z něj mohlo být děláno víno, nebo spor ve Spojených státech kvůli clu při dovozu. A tak ho některé země vedou tak, jiné onak. Pokud jsou pro vás směrodatná pravidla Evropské unie, tak dle usnesení Evropského parlamentu z roku 2011 je rajče také řazeno mezi ovoce.

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!