Pointa: tam, kde vydáte vlastní knížku. A my už jich pár přečetli

Bez čtenářů knihy nemají smysl. Proto jsme se vrhli na knížky pro rodiče z nakladatelství Pointa. A zároveň zjišťovali, v čem se Pointa liší od jiných nakladatelství: knížku si tady můžete vydat sami nebo podpořit jinou, aby vůbec vyšla.

Zkušenosti vydavatelství Pointa
Zkušenosti vydavatelství Pointa

2 minuty čtení

22 ledna, 2021

Nakladatelství Pointa mění uvažování o tom, jak se vůbec knihy dají vydávat. Nastavilo nový směr: nejen debutujícím autorům chce dodat odvahu vydat to, co schovávají v šuplíku nebo počítačové složce, ale i nabídnout potřebné nástroje. Propojit spisovatele s ilustrátory, grafiky, influencery, tiskárnou. A taky čtenáři. Tedy s vámi. Můžete si tak už v předstihu vybrat knížky, které si chcete přečíst, a přispět na jejich vznik. Koupit předem knížky s věnováním, e-knihu, knížku s dárečkem, třeba v podobě skořicového mýdla, bábovky nebo vlněného kabátku, který uháčkuje sama spisovatelka, s pozvánkou na soukromý varhanní koncert… Když se částka nevybere, kniha nevyjde a finance jsou vráceny na účet všem přispěvatelům. Je to i ve vašich rukách. Knížky seženete nejen na pointa.cz, ale také u knihkupců. Na stránkách se můžete registrovat i v případě, že na knihách chcete pracovat jako knižní kolega, třeba jako redaktor, korektor, grafik, sazeč, ilustrátor nebo betačtenář či influencer.

My se vrhli na čtení knížek, které už na světě jsou. S rodičovskou tématikou.

 

Knížka, kterou budete číst s lehkým úsměvem na tváři, a pak ji pošlete další mamince, která má miminko i dvouleťáka, jen aby věděla, že TO prožívají všichni.

Zkušenosti vydavatelství Pointa

Tak třeba Hovínko na dortu. Ty útlocitné může odradit ono slovo v názvu, ale jde vlastně o nešťastné vyvrcholení jednoho jinak prima výletu, kdy není na dortu ona pověstná třešnička, ale smradlavá náhrada. Náznak toho, že se všechno může zašmodrchat… Nebo je to snad i parafráze na to, že tahle knížka je z pohledu otce? Takového, který asi nezapadne do mainstreamového měřítka, protože si třetí dítě odrodil sám a pak se nebál počít ještě čtvrté?

Přísahám, že jinak Tomáš Karas žádné podobné výrazy nepoužívá, mluví slušně a děti se navíc večer modlí.

Osmadvacet povídek má ukázat dalším tatínkům, že to můžou zvládnout taky, od oblékání osmi vrstev oblečení do zimního mrazu a následného svlékání, protože „čurat“, přes práci z domova za pištění ratolestí, tenisový turnaj, zápis až po výlety lodí v Chorvatsku.

Kdybych měla zmínit jedinou výtku, tak jsem jako čtenář někdy na pár vteřin zatápala, než jsem si uvědomila, že pod zdrobnělinou či domáckým výrazem je jedno z dětí autora, protože jich pro každého člena početné domácnosti využívá hned několik. Ale zpátky k dobrému.

Knížka se čte lehce, že ji dáte za den, příběhy jsou tak akorát dlouhé, že mi jeden dva vystačily na kojení, a tak vlídné, abych se stihla těšit na to, až miminko vyroste a moje starosti se posunou na další úroveň. Líbí se mi nejen na závěr vypsané postřehy autorových dětí, ale i to, že u jednotlivých příběhů uvádí, kolik je dětem let, protože si tak situace dovedu autentičtěji představit.

PS: Vzkaz pro autora: Tu počítačovou hru vydejte taky!

Mámou s humorem vám vyšle jasný vzkaz – nejste v tom sami. Vy všichni, nejen mámy. Ve spoustě příběhů se se svou rodinkou poznáte nebo si řeknete, tak tohle můžu napsat taky (a pak to vydat na Pointě). Jana Bitalová píše o životě před porodem a pak hlavně po porodu, o tom, jak jí jde z dcerky hlava kolem, jak se vyrovnává s nečekanými situacemi s dcerkou Emily. Vysvětlí, co slyší dítě, když mu něco říkáte, i to, že nemá vlastně smysl příliš uklízet. Knížka, kterou budete číst s lehkým úsměvem na tváři, a pak ji pošlete další mamince, která má miminko i dvouleťáka, jen aby věděla, že TO prožívají všichni.

 

Jedna knížka na odlehčení od mateřských povinností, nebyla by? Byla. De(bil)níček je o vztazích –  a dost i o rozchodech s budoucími kandidáty na svatební košili. Veronice Lechnerové se zkrátka nedaří navazovat vztahy takové, jaké by nestály za zápisky do deníčku-debilníčku, ale stály za jeho vyhození. Vypsat se na jeho stránky se pro ni totiž stalo jakousi formou terapie po vztahových peripetiích. Připočtěte k tomu ještě bydlení u rodičů –  ve třiceti, kamarádky, které sídlí spíš na pískovišti než v baru a na Tinderu, práci v ukřičené družině, a máte lehký románek, který zhltnete – no třeba právě na pískovišti.

 

 

Zkušenosti vydavatelství Pointa

Tahle knížka přišla (pro mě) právě včas. Ve dnech, kdy jsem se trápila, protože můj novorozený Viktor dost plakal a chtěl se pořád nosit. Právě to zažívala i Lucie Janauer, autorka populárně-naučné knížky Teorie mateřství. V ní popisuje, jak se v souladu s miminkem žilo po generace, jak to v přírodě probíhá pořád, jak to začala dělat ona. Jasně, píše o věcech, které se můžou vymykat tomu, co si myslíte, co říká vaše okolí i pediatři. Ale já si po pár hodinách pláče (no přiznejme si, že šíleného řevu) řekla, že to zkusím. Vzít si miminko do postele a podívat se na to z jeho pohledu, jak popisuje Lucie: „Proč mám být v té plastové věci, co se jmenuje postýlka, když tady někde voní maminka, její mlíčko, a já bych se k ní chtěl tak přitulit.“ Stejně jako autorka jsem musela zapomenout na své strachy a… pak jsme krásně spinkali, s hlavou u sebe. A i když s některými věcmi nesouhlasím, šátkování u nás neprošlo, bojím se toho, jak budu miminko odnaučovat kolébání v náruči, pořád knížku vnímám jako inspiraci a jiný pohled na mateřství, který rozšiřuje ten můj.

Co dalšího si z Pointy přečtěte? Je toho tolik, že udělat jen pár odrážek je nám až stydno, ale přece jen pár tipů, co nás zaujalo:

Digidetox –  jak na digitální minimalismus (to když nechcete odhodit mobil, ale víte, že to se sociálními sítěmi přeháníte)

Prosecco do žíly (někdy si chceme zavzpomínat na dobu předmateřskou seznamovací)

Svodobomyslná (boj s manipulátorem a psychopatem pro všechny, kdo potřebují udělat radikální řez)

Pelyněk a vanilka (někdy příběh jiné rodiny pomůže usadit tu vaši, a taky proto, abyste pochopili, že na Pointě nevydávají své knížky jen dvacetiletí)

Hotel García (přenese vás na slunečné Korfu)

 

A jestli vám chybí cestování:

Nakreslená Praha

Americká sprcha –  rok au pairem v jižní Kalifornii od Davida Teichmanna

Letuška z economy aneb Co na Instagramu neuvidíte

 

A protože má Pointa i spoustu knížek pro děti, připravujeme pro vás extra článek, kde vám popíšeme, jak nás baví. Jestli chcete mít recenzi trochu dřív, pošlete mi prosím trochu času…

Také si přečtěte

podobné

MAMAletter express

Dřív než si vypijete svoje ranní espresso, budete v obraze. Jednou týdně, stručně a jasně, čerstvě namletá porce článků pro každou mámu, která chce vědět o všem důležitém. Už přijíždí!